סוחרי החשיש במרוקו הממוקמים בהרי הריף שבצפון המדינה שנחשבים לייצואנים הסם המבוקש בעולם החליטו שלא למכור אותו לסוחרים ובלדרים ישראלים בגלל המלחמה בעזה.

החשיש המרוקאי נחשב לאיכותי ביותר בעולם ומחירו עולה באופן קבוע. בהרי הריף ממוקמת אימפריית החשיש של מרוקו, כשהשלטונות מעלימים עין מהייצוא לחו"ל תמורת שוחד כספי. 

על פי ההערכות, ההכנסות של מרוקו ממכירת הסם מגיעות לכמה מיליארדי דולרים בשנה. הסחר בחשיש נחשב לאחד הענפים המכניסים ביותר למדינה לצד התיירות וייצוא פוספטים.

ישראלים שמתגוררים במרוקו טוענים כי בלי ייצוא חשיש לחו"ל הכלכלה במרוקו עלולה לקרוס. "מאות טונות של חשיש נמכרים לסוחרי סמים באירופה וסקנדינביה", הסביר ישראלי שמתגורר במרוקו ומעורב בהברחות סמים לספרד וצרפת. "לישראל מגיעים במקרה הטוב כמה כמה מאות קילוגרמים של חשיש מרוקאי. מחיר ק"ג של חשיש מרוקאי יכול להגיע בישראל ל-300 אלף שקל. הביקוש אליו בארץ מטורף בגלל שהוא איכותי מאוד, נקי ועוצמתי".

עד לפני המלחמה פעלו במרוקו כמה סוחרי סמים החברים בכמה ארגוני פשע גדולים במשולש, בצפון הארץ ובשרון. הם הפעילו בלדרים מקומיים וישראלים, חלקם אברכים, שהבריחו את הסם באמצעות מזוודות עם תאים כפולים או באמצעות נסיעה במכוניות במעבורת מטנג'יר לספרד הסמוכה ומשם הפיצו אותו לכל רחבי אירופה.

לדברי עבריין ישראלי החבר בארגון פשע באזור השרון, סוחרי הסמים במרוקו החליטו להפסיק למכור להם את החשיש דבר שגרם להם הפסד של עשרות מיליוני שקלים. "סוחרי החשיש במרוקו לא מוכנים למכור לנו יותר חשיש לא בצורה ישירה ולא באמצעות מתווכים", הודה עבריין סמים מהשרון, "הם החליטו שבגלל המלחמה הם הם מחרימים אותנו. מאז המלחמה הפסדנו הרבה מאוד כסף. עשרות מיליוני שקלים לפחות".

ר', אחד הסוחרים בהרי הריף, הודה בשיחה עם mako כי הוטל חרם על עברייני הסמים מישראל. "למה שניתן לישראלים להתפרנס ממכירת חשיש מרוקאי כשהאחים הפלסטינים שלנו סובלים מרעב וחיים בתנאים לא אנושיים? לכו תקנו במקום אחר. אנחנו לא מוכרים יותר חשיש לישראלים", הסביר. "לפני המלחמה עשינו פה עסקים עם ישראלים. באו לפה בלדרים וסוחרים והרוויחו יפה, עכשיו זהו זה נגמר".