המבלים חדי העין במסיבה של הדי.ג'יי סולומון שנערכה בגני יהושוע בערב יום העצמאות האחרון הבחינו בשקיות המכילות אבקה כחולה המסתובבות מיד ליד. האבקה, בצבע כחול בהיר, היא סוג חדש של סם הדוסה הוותיק, שנחשב למסוכן ועוצמתי. הסוג החדש נמכר במחירי שיא, והוא משמש בעיקר בליינים במסיבות. לצד זאת, רופאים מזהירים כי המשתמשים בסמים מסוכנים, כמו גם בדוסה, מסכנים את חייהם, בין היתר משום שהם מיוצרים באופן לא חוקי ואין לדעת מאילו חומרים הם מורכבים, כמו למשל מרעל עכברים.

"ביום עצמאות הזה זה היה אחד הסמים היותר פופולריים במסיבות ובפסטיבלים", מספר איש חיי לילה בשיחה עם mako. "אפשר היה לראות שאריות של שקיות בשירותים ואפילו ברחבה במסיבה של סולומון. מי שהיה מאחורי הקלעים לא יכול היה שלא להבחין בזה".

המחיר של הסם החדש - 1,500 שקלים לגרם, והביקוש בימים האחרונים רק עולה. בטלגרם הדוסה הכחול משווק כיותר מרוכז מאשר הדוסה הוורוד הוותיק יותר, אך רופאים מזהירים כי מאחר ומדובר בחומרים שנמכרים בניגוד לחוק ומסוכנים למשתמשים בהם, אין לדעת באמת מה הם מכילים, ולכן מי שמשתמש בסם שכזה מסכן את עצמו ואת חייו.

הדוסה הוא סם דרום אמריקאי שעשה עלייה לישראל לפני כשלוש שנים ונחשב לאחד המבוקשים ביותר בקרב המשתמשים. בקרב הבליינים הוא מוכר כחומר בשם 2C-B, שנחשב לסם פופולרי בעיקר במסיבות טבע ומועדונים, אך ד"ר רועי צוקר מבית החולים איכילוב, העוסק בעולם מזעור הנזקים בשימוש בסמים, מסביר כי בדוסה שמסתובב בשוק אין זכר לחומר הזה. "אמנם בארץ הסם בטעות מכונה אצל רבים דוסה אך רבות הפעמים בהן כינוי זה הוא בכלל שילוב של חומרים אחרים המגיעים בצורת אבקה ורודה לרוב MDMA, קוקאין וקטמין ולא ניתן למצוא בהם את ה 2C-B המקורי בכלל".

"בניגוד לדוסה הוורוד שמורכב מ-12 חומרים שונים, הכחול הוא נקי ולכן ההשפעה שלו יותר חזקה על הגוף", טוען סוחר סמים המוכר את הדוסה הכחולה בטלגרם, אך כאמור אין לכך עד כה ביסוס רפואי. "הביקוש גדול מאוד והמחיר ההתחלתי שהיה סביב 900 שקל קפץ כבר ל-1,500 שקל לגרם ואם זה יימשך בקצב הזה נעבור את 2,000 שקל לגרם. אני לא זוכר שנים רבות ביקוש לסם יקר כזה. זה הסם הכי רווחי עבור הסוחרים בשוק הסמים".

 

דוסה בצבע ורוד
דוסה בצבע ורוד

סם הדוסה בגרסתו הראשונית מכיל מספר סוגי סמים מסוכנים שחלקם פסיכדליים. מחיר הדוסה הוורוד נע בין 550 ל-800 שקל לגרם, תלוי במידע שמפיצים הסוחרים לגבי איכותו לכאורה של הסם. הדוסה הוורוד גבה את חייהם של עשרות ישראלים שמתו ממנו כתוצאה משימוש בכמות גדולה מאוד, כמה מהם עבריינים מוכרים למשטרה. "מומלץ להימנע מהשימוש בסמים אלה שגם נמצאים בפקודת הסמים הלא חוקיים וגם מסוכנים עד לכדי מסכני חיים", מזהיר ד"ר צוקר.

"יש סוחרים שמערבבים את הדוסה עם רעל עכברים כדי לחסוך בחומרים יקרים ולהרוויח הרבה יותר כסף", מסביר סוחר סמים. "יש בזה מידה של חוסר אחריות שכן הצרכנים הקבועים לא יודעים על כך ועלולים למות או לגרום לעצמם נזק בלתי הפיך".

"הלקוחות שלי הם סלבריטאים להם אין שום הנחת סלבס. הם משלמים 1,500 שקל לגרם. יש שפים, בעלי מסעדות וחברות שקונים ממני את הדוסה הכחול עם שליח עד הבית או העסק", חשף ב', סוחר הסמים מהטלגרם. "מדובר באנשים שיכולים להרשות לעצמם לקנו את הסם. גם חבר'ה צעירים שעובדים בהייטק מזמינים את הדוסה הכחול. לעבריינים שאני מכיר ועובדים איתי על בסיס קבוע, אני מהכבוד  עושה להם הנחה של 300 שקל לגרם".

סוחרי הסמים בטלגרם טוענים כי ישנו הבדל בין הדוסה הוורוד לכחול, אך כאמור אין לכך ביסוס רפואי ויש לקחת מידע שמתקבל מגורמים כאלה בערבון מוגבל. "הדוסה הכחול משפיע יותר על הגוף מאשר הדוסה הוורוד", מציין ב'. "זמן ההשפעה גדול יותר והנזק הוא פחות חמור. אני יודע שעבריינים שמגיעים לחתונות ולאירועים גדולים משתמשים בדוסה כחול, אפילו מבקשים מהמלצריות לסייע להם לחמם את החומר. זה נחשב לסם הכי מבוקש כיום אבל כמו שאמרתי לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לקנות אותו".

הרווח של הסוחרים מכל גרם של דוסה הוא בסביבות 500 שקל. לסם הזה יש כבר עשרות אלפי משתמשים, ומעגל המשתמשים שלו גדל מיום ליום. חלקם מוגדרים כמכורים ומוכנים לשלם כל מחיר כדי להשיג אותו. "יש ימים שקשה להשיג את הדוסה הכחול והטלפון שלי מתפוצץ משיחות של משתמשים שמשתגעים כדי שאמצא להם כמה גרמים. יש כאלה שמוכנים לשלם גם 2,000 שקל לגרם", ציין ג', סוחר סמים מרמת גן.

גורמים במשטרה אישרו כי אכן מדובר בסם יקר מאוד ומסוכן שעד כה כמות קטנה ממנו נתפסה. "תפסנו כמויות גדולות של דוסה וורוד שגרם למותם של כמה עבריינים. הדוסה הכחול הוא סם חדש יחסית ואנחנו עוקבים אחר המפיצים והסוחר", טוען קצין משטרה.