"משפחות פשע סחטו אותנו. פחדנו. איימו לפגוע לנו במפעל אם לא נשלם להם מידי חודשי דמי חסות": כך טענו בעלי מפעל בבאר שבע שנתבעו על ידי עובד שהועסק במקום כשומר ופוטר. לטענת בעלי המפעל השומר, תושב הפזורה הבדואית, נשלח על ידי ארגוני פשיעה והוא הועסק במקום לצורכי "פרוטקשן".

השומר, תושב הפזורה הבדואית שהועסק במשך שבע שנים במפעל באזור תעשייה "עמק שרה" בבאר שבע, הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע נגד הבעלים ודרש פיצויים של מאות אלפי שקלים על הפסקת עבודתו.

האיש טען בתביעה כי בינו לבין בעלי המפעל היו יחסי עובד מעביד וכי מגיע לו פיצוי. לדבריו, הוא נכה צה"ל עקב שירותו הצבאי וכי בעלי המפעל ניצלו זאת כדי להתחמק מלשלם לו פיצויים ואת הזכויות הסוציאליות המגיעות לו כחוק.

באמצעות עורכי הדין טנא דותן ומיטל אזולאי, טענו בעלי המפעל בכתב ההגנה שהגישו כי מדובר בתשלום דמי חסות וכי התובע לא ממש שמר על המפעל, לא היה לו מפתח למפעל, לא נשק, לא היה לו קוד של אזעקה והוא לא נדרש לדווח על נוכחות בשעון המותקן בתוך המפעל.

"בגלל אוזלת המשטרה שילמנו פרוטקשן לא הייתה לנו ברירה. השומר הזה נשלח על ידי עבריינים מארגוני פשע. גם אם לא איים עלינו הרי שהוא נשלח על ידם", טענו בעלי המפעל. "20 שנה סוחטים אותנו. הם העבריינים. רשמו את השם שלהם על הגדרות והקירות של המפעל".

מנגד, השומר טען כי הוא אינו קשור לארגוני פשיעה. "עבדתי בשעות הלילה ובשבתות. 14 שעות ביום ועבדתי בניקיון בעוד מקומות אחרים. נתנו לי חדר במפעל עם טלוויזיה, מיטה, שולחן, סולם. אני לא קשור לדמי חסות. אם זה היה נכון הייתי מגיע פעם בחודש לוקח כסף והולך. אני עבדתי כשומר ואפילו קיבלתי שי לחג ותלוש שכר", טען העובד.

השופטת יעל אנגלברג-שהם דחתה את תביעתו של השומר וציינה כי למעשה הוא קיבל דמי חסות ולכן הוא לא זכאי לשום פיצוי. השופטת קבעה בפסק הדין כי לא התקיימו יחסי עובד-מעביד בינם לבין השומר התובע וכי העובדה שעל קיר המפעל והגדרות רשומים משפחתה של המשפחה סוחטת הרי שמדובר בקבלת דמי חסות. "מכאן שהתשלום ששולם לתובע הוא תשלום דמי חסות ואין מדובר ביחסי עובד-מעביד", הדגישה השופטת בפסק הדין. היא חייבה את התובע לשלם לבעלי המפעל הוצאות משפט בסכום של 10 אלף שקל.

אזור התעשייה "עמק שרה" ידוע כמקום בו במשך שנים רבות בעלי עסקים שילמו ועדיין משלמים פרוטקשן של מיליוני שקלים מידי שנה לעבריינים הפזורה בתמורה לשירותי "שמירה". בעלי מפעלים ועסקים בבאר שבע ובאזור הנגב משלמים פרוטקשן למשפחות פשע מהפזורה הבדואית כדי שלא יגרמו להם נזקים במיליוני שקלים. 

על פי עדויות, בעלי העסקים נוהגים לשלם בין 3,000 ל-10,000 שקל בחודש. בנוסף, מונפקים ל"שומרים" תלושי שכר כדי שיוכלו לקבל דמי אבטלה על חשבון קופת המדינה לאחר שיפוטרו. מדובר בתופעה שמגלגלת מדי שנה עשרות מיליוני שקלים.

"אם אני לא אשלם להם מידי חודש 50 אלף שקל יהרסו לי את המקום ויגרמו לי נזק של מיליוני שקלים. הם אלימים ומפחידים", סיפר בעל עסק גדול בבאר שבע ל-mako. "אין אחד בעיר שלא משלם דמי חסות. מי שאומר לך שהוא לא משלם פשוט לא אומר את האמת". 

העבריינים אפילו מסמנים את המקומות שבהם הם שולטים ומקבלים פרוטקשן. רק מעטים אם בכלל מעזים לצאת נגד אותן משפחות של עבריינים מהפזורה הבדואית.