בטו רנטריה (צילום: Caracol_Cali  |  vivalasnoticias , twitter)
בטו רנטריה לצד זירת החיסול בביתו | צילום: Caracol_Cali | vivalasnoticias , twitter

קולומביה סוערת: ראש משפחת הפשע המוכר ביותר במדינה חוסל בימים האחרונים על ידי מתנקשים אלמונים שירו בו למוות בביתו ונמלטו מהמקום מבלי להשאיר עקבות. 

על פי הפרסומים בסוף השבוע של רשויות האכיפה בקולומביהבטו רנטריה (75) נורה למוות בזמן שישב בחדרו הפרטי בביתו ושתה כוס מים. עדי ראייה שנכחו במקום סיפרו כי המתנקש ירה בראשו של העבריין הקשיש דרך חלון החדר, ומיד לאחר מכן נמלט מהמקום באמצעות אופנוע עליו רכב שותפו לרצח.. 

שמו של רנטריה מוכר היטב בקולומביה ובכל רחבי אמריקה הלטינית, והוא נחשב במשך שנים לאחד העבריינים המסוכנים במדינה ומי שמילא את החלל שנותר לאחר חיסולו של פבלו אסקובר בתחילת שנות ה-90.

בשיא פועלו, רנטריה, מנהיג קרטל "נורת דל ואלי", הבריח לארה"ב כמויות אדירות של קוקאין שערכן הוערך במיליארדים, בעיקר בשנות ה-80' וה-90'. בהמשך, הוא גם הפך לאויב הגדול ביותר של האחים רודריגז  ראשי קרטל קאלי, עליהם מבוססת העונה השלישית של סדרת הפשע "נרקוס" ששודרה בנטפליקס.

 

 

רנטריה נכנס לעסקי הנרקוטיקה בשנות ה-70 והפך מהר מאוד לאחד הפושעים העוצמתיים ביותר שפעלו בקולומביה אחרי מותו של אסקובר בדצמבר 1993. בשיאו, הונו של רנטריה נאמד במאות מיליוני דולרים, ורשויות האכיפה בקולומביה הציעו פרס של 5 מיליון דולרים למי שיסייע להביאו לדין, עד שבסופו של דבר הוא נעצר בשנת 2010 בוונצואלה בעיצומו של מבצע שכלל שיתוף פעולה עם סוכנויות ביון בריטיות. 

לאחר מעצרו הוסגר מנהיג הקרטל לשעבר לארה"ב, שם הוא הורשע בעבירות חמורות של סחר בסמים, ולמרות פועלו הרב כראש משפחת הפשע הגדולה בקולומביה וכמויות הסמים שהבריח ממנה לתוך תחומי ארה"ב - הוא נידון רק ל-7 שנות מאסר בכלא האמריקאי וגורש חזרה לקולומביה עם שחרורו בשנת 2017. 

בחודשים הקרובים רנטריה היה צפוי להישפט על עבירות אחרות שביצע במדינתו, אך כאמור מחסליו הספיקו להגיע אליו לפני שעמד לדין על מעשיו. גורמים המעורים בפרטי התקרית דיווחו לכלי התקשורת הקולומביאניים שרנטריה נורה בראשו באמצעות אקדח 9 מ"מ וכדורים שראשם נקטם (דום-דום), והחוקרים סבורים כי המתנקש השתמש באותם קליעים בשביל לוודא שראש הקרטל לשעבר לא ישרוד את החיסול.

כעת, אחרי חיסולו האכזרי של רנטריה, דיווחו כלי התקשורת בקולומביה כי המשטרה המקומית נערכת לגל של אירועי אלימות ופעולות נקם בעקבות ההתנקשות בחייו.