אורן (שם בדוי), תושב אריאל בשנות ה-50 לחייו, הגיע לפני כחודש לכלא נווה תרצה על מנת לבקר את בתו, שמרצה עונש מאסר בגין גרימת נזק, עבירות רכוש ואיומים. אלא שכבר בשערי בית הכלא הוא נתקל בלוחמי יחידת "ברקאי", שהסתערו לעברו וכבלו אותו באזיקים מבלי שהספיק להוציא מילה מפיו.

מתברר שאורן נשפט לפני כמה שנים לחמישה חודשי מאסר בפועל בגין עבירות איומים. משום שהוא לא היה עצור באותה עת, נקבע שעליו להגיע עצמאית לכלא במרכז הארץ לרצות את עונשו אך הוא מעולם לא הגיע – והפך לעבריין נמלט. "חמש שנים הסתובבתי חופשי ולא חיפשו אחרי", הוא ציין.

"הוא היה המום מהתרגיל שעשינו לו", מסביר בכיר בשירות בתי הסוהר. לדבריו, יש רשימה של אזרחים חייבים במאסר, כאלו שנגזרו עליהם עונשי מאסר בעת שהיו משוחררים אך החליטו לא להתייצב לריצוי העונש. "זו שיטת 'מצליח', אבל אנחנו דואגים לאתר אותם".

לוחמי יחידת ברקאי (צילום: דוברות שב"ס)
לוחמי יחידת ברקאי | צילום: דוברות שב"ס

באחרונה קיבלו לוחמי היחידה מידע מודיעיני על ג', תושבת טירה בת 55, שנשפטה לשלושה חודשי מאסר בפועל בגין עבירות תעבורה. הלוחמים התמקמו במארב, וברגע ש-ג' יצאה מביתה הם עצרו אותה. "היא לא הבינו מאיפה נפלנו עליה", משחזר גורם ביחידה, "אלמנט ההפתעה הוא הנשק הסודי שלנו. אנחנו עושים הכל כדי לאתר אותם ומתאימים את עצמנו לכל תרחיש, כולל שימוש בנשק כלפי הלוחמים מצד עבריינים שמתנגדים למעצר".

יחידת ברקאי קיימת בשב"ס כבר 30 שנה. בתחילה היא הייתה על תקן יחידת מודיעין, ששמה לעצמה כמטרה להילחם בפשע בבתי הכלא ומחוצה להם, למנוע הברחות סמים ואמצעי לחימה לתוך בתי הסוהר ועוד. אלא שבשנים האחרונות היחידה מתמקדת בעיקר באיתור עבריינים מבוקשים שהחליטו לקחת את החוק לידיים, ולא לרצות את עונשם בכלא.

"מדובר באזרחים מן השורה שמסיבות כאלו ואחרות פשוט נמנעו מלהגיע לכלא ונעלמו כאילו בלעה אותם האדמה, אם זה בבריחה לחו"ל או ירידה למחתרת", מסביר קצין בכיר בשב"ס, "בחלק מהמקרים מדובר בעבריינים שנשפטו בעת שהיו משוחררים בתנאים מגבילים".

ברשימה "השחורה" של יחידת ברקאי נמצאים מאות מבוקשי מאסר מכל רחבי הארץ. כל מעצר של אחד מהם מתחיל במידע מודיעיני מדויק, לא פעם בסיוע המשטרה או גורמי שב"כ. "אנחנו עובדים כדי להשיג כל פיסת מידע על המבוקשים", מסביר גורם ביחידה, "אנחנו מכינים תיק לכל מבוקש, וכל התפתחות או כיוון בחקירה נרשמים".  

בשנים האחרונות נעצרו עשרות עבריינים מבוקשים על ידי היחידה. "מצאנו מבוקשים מסתתרים מתחת למיטות וארונות בגדים או מחופשים בכל מיני חוות ויישובים מרוחקים", מציין גורם בשב"ס, "חלקם החליפו זהויות או שינו מראה, אבל בסוף אנחנו מגיעים לכולם".