ר', גבר בשנות ה-40 לחייו ותושב דרום הארץ, נחשב עד לאחרונה לאחד העבריינים המסוכנים בישראל בכל הקשור לתחום הסחר בסמים ואמצעי הלחימה. הוא אמנם לא נחשב לאחד מבכירי העבריינים בעולם התחתון הישראלי - אבל כשאותם בכירים חיפשו מישהו שיעשה עבורם משימות "מלוכלכות" - ר' היה הכתובת.

לפני כשלוש וחצי שנים, היחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב הפעילה סוכן סמוי שהפליל עבריינים רבים שעסקו בסחר בסמים ואמצעי לחימה. ממידע שהגיע אז לידי החוקרים, התברר ש-ר' היה קשור וסייע לאחד העבריינים שמכר מטען לסוכן סמוי תמורת 15 אלף שקלים. אחרי שאותו עבריין נעצר ונידון לשנתיים מאסר בפועל, ר' נעלם, הוכרז כעבריין נמלט והצליח לחמוק מהמשטרה במשך שנים.

חוקרי ובלשי ימ"ר בסיוע אנשי המודיעין הפכו כל אבן בניסיון לאתר את ר', אבל כל מאמציהם עלו בתוהו. "הוא נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. מדי פעם היינו בודקים עם אנשי מודיעין ברחבי הארץ מה קורה איתו - אבל לא הצלחנו למצוא קצה חוט שיסייע לאתר אותו", מספר קצין חקירות בימ"ר נגב.

"נסענו לכל מיני מקומות שאמרו לנו שהוא נמצא בהם אבל לא מצאנו אותו. חיפשנו אחריו בסמטאות, בשווקים, בדירה של אמו - אבל אף אחד לא ידע לאן הוא נעלם. זאת הפכה לתעלומה של ממש, אבל המשכנו לעקוב אחרי התיק שלו. לא הרמנו ידיים לרגע".

מה שעשרות החוקרים שחיפשו אחר ר' לא ידעו הוא על התמכרותו לסמים שבעקבותיה הפסיק להיות פעיל בעולם הפשע, על המעבר שלו לירושלים ועל הפיכתו להומלס ומקבץ נדבות ברחובות הבירה. חודשים רבים הסתובב לו ר' ללא מפריע, עד שלפני כשלושה שבועות הגיע לידי המשטרה מידע לפיו ר' נמצא בירושלים.

"המידע שהגיע אלינו דיבר על כך שהוא הפך להומלס ומקבץ נדבות, והאמת היא שבהתחלה סירבנו להאמין והיינו בהלם שהוא הגיע למצב כזה. הוא לא היה אדם מבוסס אבל בכל זאת קרה לו משהו במהלך השנים", הסביר הקצין.

עם קבלת המידע, בלשי ימ"ר נגב מיהרו להגיע לירושלים, ולאחר כמה שעות של סריקות וחיפושים איתרו את ר' מקבץ נדבות באחד הרחובות בעיר.

ר' נלקח לחקירה קצרה במשרדי ימ"ר נגב בבאר שבע, ובתום חקירתו הוא הובא להארכת מעצר בבית המשפט. השופט, שראה את מצבו הפיזי הנפשי, החליט לשחררו למעצר בית בבית אמו לאחר שזו הבטיחה לשקם אותו, להוציאו ממעגל הפשע ולהחזירו למוטב.