התפתחות בפרשת מותם של שני האחים מקצרין דוד ולאון מיכאלוב. חוקרי משטרת קצרין גבו בימים האחרונים עדות ממרינה מיכאלוב, אמם של האחים, וקיבלו ממנה שקית מלאה בממצאים שאספה בזירת מות בנה הראשון במטרה להוכיח להם שבניה לא התאבדו אלא נרצחו על ידי עבריינים מקומיים. מדובר בפעם הראשונה שנגבתה עדות ממרינה, שלאורך כל החודשים האחרונים הפצירה בחוקרים שישמעו את גרסתה.

"אין לי ספק שהילדים שלי נרצחו. במקום שהמשטרה תעשה את העבודה שלה אני נאלצתי לעשות את עבודת החוקרים. אספתי ממצאים מטרידים משתי הזירות שבהן נמצאו מתים. היו שם אזיקונים ובדלי סיגריות נוספים לאלה של בני. הוא לא היה לבד שם", טוענת מרינה בשיחה עם mako. "למה המשטרה לא פעלה מיד לאחר שני המקרים כדי לברר מי רצח לי את הילדים? התחננתי שיגבו ממני עדות אבל החוקרים התעלמו ממני 8 חודשים וטענו שהם התאבדו ואין בכלל מה לחקור. רק מאוחר יותר התברר לי שהם בכלל לא ניתחו את הגופות של ליאון ושל דוד כדי לברר את סיבת המוות. הם קבעו שהם התאבדו וסגרו את התיק".

דוד מיכאלוב ז"ל ומשפחתו  (צילום: באדיבות המשפחה)
דוד מיכאלוב עם משפחתו | צילום: באדיבות המשפחה

לדבריה, החוקרים לא פעלו באופן מידי אלא ננעלו על החשד להתאבדות במקום לבדוק את הממצאים שלה שלפיהן קיים חשש ממשי לרצח. "שני ילדים נמצאים מתים אחד אחרי השני בתוך חודש וזה לא מעלה לחוקרים שום חשד שמישהו רצח אותם? אפילו לא מנתחים את הגופה שלהם? זה דבר שהוא אלמנטרי כדי להסיר ספקות בתיקים כאלה״.

תיק החקירה פתוח כבר זמן רב בלי ממצאים חד משמעיים ולדבריה של מיכאלוב זה מוכיח את טענותיה. ״אם החוקרים טענו שהילדים שלי התאבדו אז מדוע התיקים שלהם בפרקליטות עדיין פתוחים? זה סימן שיש הרבה ספקות לגבי נסיבות מותם. בושה וחרפה שהחוקרים לא עדכנו אותי מה קורה בתיק אז החלטתי להיות חוקרת בעצמי".

דוד מיכאלוב ולאון מיכאלוב ז"ל
דוד מיכאלוב ולאון מיכאלוב ז"ל

בעקבות פנייתה של פרקליטתה של האם, עו"ד יעל טוב-אל, לגורמים בכירים במשטרה הוחלט, כאמור, לגבות עדות ממיכאלוב ולקחת ממנה את כל הממצאים שאספה. "לא היו צריכים להמתין שמונה חודשים בשביל לשמוע אותה, שלא לדבר על איסוף ממצאים מהזירות דבר שלא נעשה. בוזבז פה זמן רבה מאוד. היו פה שורה של מחדלים באופן הטיפול בפרשה", טוענת עו"ד טוב-אל.


אנחנו חושפים כאן לראשונה כי כמה ימים לפני מותו, נחטף הבן דוד על ידי עבריינים שהחזיקו אותו בדירה בצפת בגלל חוב על רכישת סמים. מבדיקת mako עולה כי חוקרי המשטרה לא עשו איכון טלפוני בזירת המוות של הבן דוד ליד מגרש כדורגל בעיר ולא לקחו מהאזור מצלמות אבטחה. מדובר בפעולות חקירה בסיסיות ומתבקשות בתיק מסוג זה שנועדו לברר שהוא היחיד שהיה במקום. 

כמו כן, מרינה טוענת כי כמה שעות לאחר שנמצאה גופתו של דוד, החוקרים הגיעו לביתה ומצאו מכתב התאבדות שלא בכתב יד של בנה. למרות בקשתה, החוקרים לא עשו בדיקה גרפולוגית להשוות את כתב היד שיש במכתב ההתאבדות לכתב יד של דוד. ״לא כתב היד שלו״, מתעקשת מרינה, ״אפשר היה לקחת את המכתב לגרפולוגית לבדוק שהוא לא כתב את המכתב. אבל הם לא עשו את זה״.

לדבריה, החוקרים הסתירו ממנה שגופות ילדיה לא נותחו במכון לרפואה משפטית באבו כביר למרות שלטענתה החוקרים אמרו לה שהגופות נותחו. "רק כשהלכתי לאבו כביר לשחרר את הגופה של לאון לקבורה אמרו לי שלא עשו נתיחה לגופה שלו ולא לשל דוד. אמרו לי שהמשטרה ביקשה שלא לנתח את הגופה. במשך שבועות המשטרה שיקרה אותי. הם אמרו לי שהגופות נותחו ושאין חשד לפלילים״.

מרינה מוסיפה כי ״איך הם יכולים לטעון שהילדים שלי התאבדו אם לא ביצעו נתיחה של הגופות שלהם? יותר מזה איך עד היום התיקים של מקרי המוות פתוחים במשטרה ובפרקליטות אם הם אכן התאבדו? זה מעיד על כך שהם יודעים שהילדים שלי נרצחו. שמותם נגרם על ידי עבריינים ושהם בכלל לא התאבדו. יש פה המון מחדלים שזועקים לשמיים. לא ייתכן שאני כאימא צריכה לעשות את עבודת המשטרה".


פרשת מותם של האחים מיכאלוב עדיין מסעירה את היישוב קצרין. הישוב שטרם ליקק את הפצעים מרצח תאיר ראדה ז"ל, נקלע לסחרור של שני מקרי מוות שטרם נקבע האם מדובר ברצח או בהתאבדות.

האחים מיכאלוב היו מוכרים למשטרה. הם נהגו להתרועע מעת לעת עם עבריינים מקומיים, להשתמש בסמים ולטענת אמם הסתבכו עם עבריינים בכירים שפגעו בהם. ב-16 בנובמבר 2020 נמצא דוד מיכאלוב (22), נשוי ואב לשתי בנות, כשהוא תלוי על עץ בישוב. חודש לאחר מכן, ליאון מיכאלוב בן ה-19 נמצא תלוי בבית אימו. האם יצאה לחקירה משלה, תשאלה חברים קרובים ומצאה לטענתה בשתי הזירות ממצאים שחוקרי המשטרה לא טרחו לאסוף. "בזירה שבה נמצא דוד תלוי על עץ היו ממצאים רבים כמו אזיקונים, בדלי סיגריות ועוד ראיות נוספות שהמשטרה בכלל לא טרחה לקחת", טוענת האם.

עו"ד יעל טוב-אל (צילום: ל. ברלה, יח"צ)
עו״ד יעל טוב-אל | צילום: ל. ברלה, יח"צ

עו"ד טוב-אל החליטה לסייע למרינה ולפנות לגורמים בכירים במשטרה בדרישה לבדוק את טענותיה ולא לטייח את פרשת מותם של האחים מיכאלוב. "זה לא עוד מקרה רצח רגיל. יש פה אם שעשתה את כל העבודה עבור חוקרי המשטרה", אומרת עו"ד טוב-אל, "לא יעלה על הדעת שהחוקרים יתעלמו ממנה. מוזר יותר שאם החוקרים נעולים על קו המחשבה שהאחים התאבדו אז למה התיק נותר פתוח ומלווה על ידי הפרקליטות? אני שמחה שהגורמים הבכירים נענו לבקשתנו לחקור את הפרשה לעומק".

כאמור, בשבוע שעבר האם מסרה עדות שנמשכה יותר משעתיים. במידה והחקירה תישאר תקועה בכוונתה לדרוש מבית המשפט לפתוח את קברי בנה ולאפשר לפתולוג חיצוני לקבוע את סיבת המוות. "החוקרים היו הפעם קשובים יותר אבל אני מקווה שהם יחקרו את הפרשה לעומק ויגלו שאני צודקת. אני לא ישנה בלילות. אני אם חד הורית, יש לי עוד שני ילדים קטנים. סיפור המוות של דוד וליאון רודף אותי לכל מקום. הנפש שלי לא שקטה עד שאדע מה קרה להם".

_OBJ

בעקבות המוות הכפול מרינה עזבה את קצרין ועברה להתגורר עם שני ילדיה בעיר אשקלון. בכוונתה להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה במידה ותיק מותם של ילדיה ייסגר בגין רשלנות ומחדלים רבים שנעשו במהלך החקירה לטענתה. ״לא יכולתי להישאר יותר בעיר הזו. החלטתי לעבור למקום אחר. הילדים שלי היו טיפוסים מלאים בשמחת חיים. הם לא היו בדיכאון או במצב רוח מדכא. אני חושבת שהם הסתבכו עם עבריינים מסוכנים שפגעו בהם. אולי היו חייבים להם כסף ולא החזירו. המקרה של הילדים שלי קשה ומורכב יותר מאשר רצח זדורוב".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ״מדובר במקרה מצער וטראגי וצר לנו על הניסיון להטיל דופי בחקירת המשטרה שמלווה על ידי פרקליט וטרם הסתיימה. בניגוד לנטען, במסגרת החקירה נבדקו הראיות והממצאים ובוצעו כלל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת. כמו כן לאחרונה האם מסרה עדות נוספת יחד עם עו״ד והחקירה נמשכת. נציין כי בשני המקרים חוקרי המשטרה הגיעו לזירה לצורך איסוף ממצאים, ובאחד המקרים אף נמצא מכתב התאבדות שהשאיר המנוח. בנוסף נשלחו הגופות למכון לרפואה משפטית שם הוחלט כי בהתאם לממצאים וחומר הראיות לא תתבצע נתיחה היות ולא נמצאו סימני אלימות ולא עלה חשד לפלילים. בימים הקרובים תיק החקירה יועבר לעיון והחלטת הפרקליטות כמקובל״.