בידי הרשויות בגרמניה רשימה שחורה של מבוקשים ישראלים החשודים במעורבות בפרשת הונאת הענק של פנסיונרים מגרמניה בהיקף של כמיליארד יורו. מדובר על לפחות 25 חשודים מישראל, שבקרוב יוצאו נגדם צווי מעצר בינלאומיים. בין המבוקשים גם כדורגלן העבר לירון בסיס, שנעצר בבית מלון במוסקבה לבקשת האינטרפול.

ברשימה נמצאים שחקני כדורגל לשעבר מליגת העל, עבריינים שחלקם מוכרים, חיילים משוחררים וצעירים שעבדו ב"מוקדי השירות" שבפועל הונו את הקורבנות. בשלב זה לא ניתן לפרסם את מרבית השמות שמופיעים ברשימה, מאחר ומרבית המבוקשים טרם נעצרו.

"בין היתר היו מעורבים בהונאה אנשי קש שעבדו מטעם ראשי ארגוני הפשע, עבריינים נמלטים ברחבי העולם שחיפשו כסף מהיר מאוד כדי להתעשר ולחיות חיי פאר על חשבון פנסיונרים מגרמניה, אוסטריה, ספרד ואיטליה ואנשי עסקים שנפלו לעוקץ שרוקן את חשבונותיהם", גילה קצין משטרה בכיר. "חלקם כבר הוסגרו לגרמניה ונשפטו. לירון בסיס זו רק ההתחלה. יש ראש אגון פשע מהבכירים בארץ שמבוקש על ידי הגרמנים. בקרוב יהיו עוד הפתעות".

ג', צעיר בראשית שנות העשרים לחייו, שעבד באחד המוקדים שפעלו מבניין משרדים ברמת גן, סיפר על הכסף שהוא וחבריו הרוויחו כדי לעקוץ את הקורבנות, בעיקר פנסיונרים מגרמניה ואוסטריה.

לירון בסיס בדיון מעצר (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
לירון בסיס במעצר | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"ברור שידעתי שאני עוקץ אזרחים מגרמניה. הם היו תמימים מאוד. חשבו שהם הולכים להרוויח הרבה כסף אבל לא ידעו שהם זורקים את הכסף שלהם לפח. שאין סיכוי שירוויחו אפילו יורו אחד. אני הרווחתי 35 אלף שקל בחודש. זה מה שפיתה אותי לעבוד במוקד הזה. היו איתי עוד כמה צעירים שדוברים את השפה הגרמנית.  זה כסף מטורף בשביל בחור כמוני שהשתחרר לפני כשנה מהצבא. עכשיו הפחד שלי הוא שיוציאו נגדי צו מעצר".

ג' סיפר כי טס למקסיקו מחשש שיוסגר לגרמניה. "אני יכול לומר לך בוודאות שמאחורי כל העסק הזה עמדו ראשי ארגוני פשע מהגדולים בישראל, שחלקם מסוכנים מאוד. הם עשו הרבה כסף מההונאה הזו. ברור שאני מצטער על מה שעשיתי אבל זה קרה ועכשיו אני מתפלל שלא יגיעו אליי. ההורים שלי לא יודעים כלום על מה שעשיתי וחסר לי שמישהו יספר להם על כך".

בינתיים בסיס, שנתפס לפני כשבועיים בבית מלון יוקרתי במוסקבה בירת רוסיה לבקשת שלטונות גרמניה שהוציאו נגדו צו מעצר בינלאומי בחשד למעורבות בהונאת הענק של משקיעים באופציות בינאריות וסחר במטבעות קריפטו, יישאר במעצר עד החודש הבא.

בסיס (50) היה שחקן כדורגל כשרוני שזכה בשנת 1997 עם הפועל באר שבע בגביע המדינה. לאחר מכן הוא נדד להפועל חיפה וזכה איתה באליפות. עם פרישתו מכדורגל התחבר בסיס לעולם העסקים. כעת הוא חשוד בהונאה בהיקף כ-30 מיליון יורו. ישנם 33 אישומים לפיהם בסיס, יחד עם חברי רשת אחרים, עקץ משקיעים.

בסיס הכחיש מכל וכל את החשדות נגדו ומעצרו הוארך ב-40 יום כדי לאפשר לו להגיב על האישומים בטרם יוחלט אם להסגירו לגרמניה. באם יוסגר ויורשע ולא יחשוף את מפעיליו הוא צפוי לעונש של עד 20 שנות מאסר ולקנס כספי של לפחות 10 מיליון יורו.

"רשויות האכיפה בגרמניה הכינו תיקים מלאים בראיות נגד אזרחים ישראלים ובהם עבריינים בכירים בארגוני פשע בארץ ובעולם שביצעו את ההונאות. הם לא סתם הגיעו ללירון בסיס ולשאר הישראלים", תיאר בכיר במשטרה, "הם עשו עבודת חקירה יסודית מאוד. יש להם תיקים מסודרים מלאים על כל אחד ואחד מהמעורבים. אני יכול לומר שארגוני הפשע בארץ שחברו לעבריינים במזרח אירופה הרוויחו בשנים האחרונות מעל מיליארד יורו מהעוקץ באופציות בינאריות וסחר במטבעות קריפטו (פורקס). זה עוקץ קל ומהיר. חלק מהמשרדים של אותם עבריינים פעלו באזור בני ברק ורמת גן. ישנם חשודים שכבר נעצרו וחלקם הוסגרו לגרמניה".

טל זכריה, ישראלי שעצור בכלא במינכן בגרמניה ושנשפט על הונאת אופציות בינאריות לשבע שנות מאסר בפועל, הסביר בראיון ל-mako כי אם היה חושף בפני רשויות האכיפה בגרמניה את מי שהיה מעורב מאחורי הקלעים בחברה שבה עבד ואשר ביצע את העוקץ הגדול הוא היה מקבל עונש קל יחסית. "הם הציעו לי לספר מי ביצע את ההונאה, להפליל את הבוסים הגדולים אבל אני פחדתי על החיים של המשפחה שלי, שלא ינקמו בי, ולכן  והחלטתי לקחת הכל עליי, לא לספר מי עמד מאחורי החברה", חשף זכריה, "אם הייתי פותח בחקירה על אותם ישראלים הם היו יושבים שנים רבות בכלא. העדפתי לשלם מחיר אישי יקר בתנאי שלא יפגעו במשפחה שלי".