בשבועות האחרונים נפטרו עשרה צרכני סמים מהנגב וממרכז הארץ. מבדיקה של המשטרה התברר שהקורבנות צרכו כמויות גדולות סם קטלני שמסתובב בחודשים האחרונים ברחובות וככל הנראה מכיל הרואין ורעל עכברים. 

על פי גורמים במשטרה, מחירו של גרם מהתרכובת המסוכנת נע בין 100 ל-150 שקל. הסם נחשב לזול יותר לעומת סמים אחרים כמו דוסה, או קריסטל מת', הרואין או סמי פיצוציות שחזרו שוב לככב ברחובות. קהל היעד הוא מכורים לסמים שמתגוררים ברחוב. 

"הנרקומנים, שהם הצרכנים של הסם הזה, לא בודקים את הרכב החומרים ומשלמים בחייהם. הם לא מבחינים בין רעל העכברים להרואין, השילוב גורם להם לשלם בחייהם", טוען קצין משטרה, "יש ניסיונות לאתר את סוחרי הסמים שמוכרים את הסם החדש אבל זה בעייתי מאוד. גם אם נאתר אותם יהיה קשה להוכיח שהם מכניסים בכוונה את רעל העכברים וגורמים למותם של הצרכנים".

"למכור רק למדביר מוסמך"
רעל עכברים | צילום:

לפי המשטרה, ברגע שנרקומן מת משימוש מופרז בסם לא נפתחת חקירה ולרוב לא עורכים נתיחה לגופה משום שסיבת המוות ברורה. א', סוחר סמים מדרום הארץ המכיר היטב את הסם החדש, טוען כי סוחרי סמים שמוכרים את החומר אחראים למותם של הקורבנות באופן ישיר. "הנרקומנים לרוב לא בודקים את הסם החדש. הם קונים משהו זול שעושה להם כאילו 'טוב' והם מתים כמו זבובים. אני חושב שיש הרבה יותר מעשרה נרקומנים שמתו מהסם החדש. אני לא מתעסק עם הזבל הזה", טוען א', "אני מכיר לפחות שלושה נרקומנים שגרים באחד היישובים בנגב שמתו בשבועיים האחרונים. לתת לנרקומנים רעל עכברים בתוך סמים זה גזר דין מוות".

ייצוא הסמים לירדן: תפיסה חמישית ביוני

בתוך כך, המאבק של המשטרה בסחר בסמים נמשך. השבוע ערכו שוטרי תחנת שר"ת פשיטה בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב ועצרו שישה חשודים בסחר בסמים. במהלך המבצע, הבלשים ביצעו פעילות סמויה ותיעדו עסקאות סמים ברחוב עקיבא איגר בת"א.

כאמור שישה חשודים תושבי תל אביב, לוד, באר שבע ורמת גן נעצרו והובאו לחקירה במשטרת שר"ת. הסמים שהיו ברשותם נתפסו והוחרמו. 

לפני כשבועיים נתפס קילוגרם של קוקאין ברכבם של שני אחים בני 22 ו-33 תושבי הפזורה הבדואית.  מפרטי החקירה עלה כי החשודים נסעו בכביש 6 מדרום לצפון ובסמוך למחלף שורק נעצרו ע"י בלשי המשטרה. הבלשים ביצעו חיפוש ברכב וחשפו במושב האחורי חבילה ארוזה בקפידה, שהכילה חומר שזוהה בהמשך כקוקאין. החשודים נעצרו ומעצרם הוארך מעת לעת והיום, עם סיומה של החקירה, הגישה נגדם פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית בצוותא.

במקביל, ייצוא הסמים מישראל לירדן נמשך במלוא המרץ. המשטרה זיהתה בחודשים האחרונים כי בדואים מהפזורה בנגב מנסים ללא הרף להבריח סמים, בדרך כלל קנאביס, מישראל לממלכה השכנה דרך מעברי הגבול היבשתיים. 

מתחילת חודש יוני סיכלה המשטרה חמישה ניסיונות להבריח סמים לירדן, האחרון שבהם אירע השבוע במעבר הגבול "רבין" באילת. 40 ק"ג של אריזות קנאביס הוטמנו בתוך רכב שניסה לחצות את הגבול לירדן. החשודים בהברחה, שלושה בדואים תושבי הנגב, נעצרו. 

"רכב שהגיע השבוע בשעות אחה"צ למעבר הגבול ע"ש רבין באילת, כשבכוונתו לצאת מישראל לירדן, עורר את חשדם של בודקי המכס, שעם בדיקתו חשפו עשרות חבילות בהן נמצאו במצטבר קרוב ל- 40 ק"ג סמים מסוכנים מסוג חשיש ומריחואנה, בשווי שוק מוערך של כ-800 אלף שקל", נמסר מהמשטרה.

 בדרך לירדן: הסמים שנתפסו במעבר הגבול באילת
בדרך לירדן: הסמים שנתפסו במעבר הגבול באילת

חוקרי יחידת הסמים במכס אילת, הזעיקו את בלשי יחידת "גרניט" של משטרת מרחב אילת, שעצרו במקום שלושה חשודים בשנות העשרים לחייהם (תושבי הפזורה) והובילו אותם לחקירה בתומה נכלאו.