אם לא יהיו עיכובים של הרגע האחרון, העבריין הנמלט גולן אביטן יוסגר בימים הקרובים ממרוקו לישראל ויועמד לדין בתיק הדגל של פרקליטות מחוז תל אביב ומשטרת ישראל 512, בו הוא מואשם בשלושה מעשי רצח.

אביטן סיים לרצות עונש של שלוש שנים בכלא "עוקשה" במרוקו בגין החזקת דרכון מרוקני מזויף ואזרחות מזויפת שרכש מרשת של עבריינים ישראלים שפעלה ברחבי מרוקו.

אביטן, תושב אשדוד בן 55, נמלט מישראל למרוקו לפני כמעט ארבע שנים. הוא הואשם בשלושה מקרי רצח בתיק 512 (תיק הפיגוע הפלילי ברחוב בן יהודה בתל אביב בשנת 2003 שבו נרצחו שלושה בני אדם ו-37 נפצעו בדרגות שונות). היעד לחיסול היה ראש ארגון הפשע, זאב רוזנשטיין, שהיה מסוכסך עם יריבו העבריין יצחק אברג'יל. אביטן מואשם בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשלושה מקרי רצח. הוא נאשם שסיפק את השלטים שהפעילו את מטעני החבלה וגרמו לאסון הכבד.

אביטן, שנעצר בשנת 2015, שוחרר למעצר בית לאחר שסנגוריו עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל הצליחו לשכנע את בית המשפט שהוא כבר שנים רבות אינו קשור לעולם הפשע ושהוא איש עסקים לגיטימי. הם אפילו סידרו לו הסדר טיעון לפיו ירצה עד שמונה מאסר בפועל לכל היותר.

אביטן שוחרר בתנאים של מעצר בית באזוק אלקטרוני והפקדת 12 מיליון שקלים כתנאי לכך שיתייצב למשפטו. אלא שאביטן החליט לברוח מהארץ, הוא קיבל אישור לצאת מהבית לטיפול שיניים אצל רופא בתל אביב ממנו לא שב.

אביטן ברח למרוקו ושכר דירת פנטהאוז בקזבלנקה. משטרת ישראל עקבה אחר אביטן במשך תקופה ארוכה. לפני כשלוש שנים הועבר מידע למשטרת מרוקו שאביטן בדרך לתפילת שישי בבית כנסת בקזבלנקה. הוא נעצר ונלקח לחקירה. הוא נדון לשלוש שנות מאסר בגין החזקת אזרחות ודרכון מזויף. יחד איתו נעצרו עוד עשרות ישראלים שחלקם היו ברשת הזיוף שגרפה מאות אלפי יורו מאנשים להם סידרו אזרחות ודרכון מזויף. מירי, אשתו של אביטן, נעצרה לפני כשנתיים בעת שנחתה בקזבלנקה לאחר שהתברר שהדרכון המרוקני שלה מזויף. היא נשפטה ונכלאה.

לפני כמה שבועות משטרת מרוקו הסגירה לישראל את העבריין ליאור חדד שהיה מבוקש על תיק רצח של ציון יאנה מאשקלון. חדד הואשם בתיק ומשפטו מתנהל.

אביטן, עשוי להיות מואשם גם בבריחה ממשמורת ובקרוב מאוד יימשך משפטו בתיק 512.  עופר בוהדנה, שהפעיל את המטענים ביהודה הלוי, הורשע ונדון לשלושה מאסרי עולם. 

"זו רק ההתחלה בקרוב תהיה רכבת אווירית של עבריינים ישראלים ששוהים במרוקו ומבוקשים בארץ", ציין גורם במשטרה. "אנחנו נגיע לכל עבריין ישראלי שנמלט מהארץ ומבוקש על ידינו. יש לנו הרבה סבלנות והמון קשרים, גם אם זה נמשך שנים רבות".