גל (יגאל) זוארץ (27), אחד העבריינים המוכרים בנתניה, לפחות עבור כוחות המשטרה, נעצר בשבוע שעבר בנתב"ג על ידי חוקרי היחידה המרכזית במשטרת מחוז מרכז, דקות ספורות לפני שעלה על המטוס לקייב, משם התכוון להמשיך לאומן. חוקרי הימ"ר חושדים שזוארץ עמד בראש כנופייה אלימה של עבריינים המסוכסכת עם העבריין מור מסיקה (22) וחייליו, ולטענתה אנשיו של זוארץ ניסו לחסל את מסיקה כמה פעמים, אך נכשלו פעם אחר פעם. 

החשד הוא שזוארץ וחייליו, שמעוניינים להשתלט על עסקים שונים בעיר, הם האחראים על ניסיונות החיסול שטרם פוענחו על ידי ימ"ר מרכז, זאת למרות שמסיקה ואנשיו שמרו על שתיקה רועמת וסירבו לשתף פעולה עם החוקרים בכל הקשור לפגיעה בו או באנשיו.

השיא הגיע לפני כשבועיים, כמה שעות לפני צום יום הכיפורים, בזמן שכמה אלמונים ארבו למסיקה במרכז העיר בעת שישב בתוך מכוניתו בשדרות בן אב"י וירו לעברו 15 כדורים. מור, שנפצע באורח קל, פינה את עצמו לבית החולים לניאדו בעיר, שם הוא אושפז לקבלת טיפול רפואי ושוחרר תוך זמן קצר.

ניסיון החיסול האחרון מגיע חודשים ספורים אחרי הפעם האחרונה בה ניסו לכאורה אנשיו של זוארץ לחסל את מסיקה, אז הוא נורה על ידי אלמוני בזמן ששהה בתוך פיצוצייה בעיר. מסיקה נפצע אז באורח בינוני עד קשה וחייו ניצלו לאחר שפונה לטיפול בבית החולים, וחמישה בני אדם נוספים שהיו במקום נפצעו גם הם באורח קל.

"אני לא יודע איך הוא נשאר בחיים. כל המכונית שלו הייתה מרוססת בכדורים, ובמזל לא נפגעו נהגים ועוברי אורח שהיו במקום", מספר עבריין מקומי על ניסיון החיסול של מסיקה בערב יום הכיפורים. "יש מאבקי שליטה חריפים בעיר בין זוארץ למסיקה, וזה הכל סביב השליטה בפיצוציות, הלוואות וגביית חובות. גם בירי בפיצוצייה היה לו מזל גדול שהיורה היה לא מקצועי, אחרת הוא היה היום ב'מועדון השיש' (הכוונה לבית קברות). יש לו כנראה אלף נשמות, אבל בסוף זה ייגמר, בטח עכשיו שהוא משחק במגרש של הגדולים".

בשני ניסיונות הרצח של מסיקה לא נעצר איש, אבל החוקרים כאמור חושדים שזוארץ הוא זה שעומד מאחוריהם, והחשד הוא שגם זריקת רימון הרסס לעבר פיצוצייה בעיר לפני כמה שבועות היא חלק מהסכסוך בין שתי הכנופיות. מסיקה עצמו נעצר לפני כמה חודשים בחשד שהיה מעורב בהפעלת מטען חבלה שהוטמן במכוניתו של עבריין המתגורר בשכונת רמת פולג בעיר, ולאחר שהמכונית התפוצצה, עלתה באש אך איש לא נפגע - מסיקה שוחרר לאחר כמה ימי מעצר.

חוקר המשטרה, רס"ב אורי הדס, טען בבית המשפט במסגרת הבקשה להאריך את מעצרו של זוארץ כי האחרון חשוד במעשה חמור מאוד שבמסגרתו היה ניסיון לחסל את מסיקה ברחוב הומה אדם וכי היורים נמלטו מהמקום. הוא הוסיף כי זוארץ ריצה לאחרונה 20 חודשי מאסר בכלא בגין דקירות ורק לפני כחמישה חודשים שוחרר ויצא לחופשי. זוארץ מצדו שמר על זכות השתיקה וסירב לענות לשאלות החוקרים, וסנגורו, עו"ד ויקי שמואל, טען כי מרשו לא התכוון לברוח לחו"ל וכי היה בידו כרטיס חזרה. השופטת בדיון החליטה לבסוף להאריך את מעצרו של זוארץ בחמישה ימים לאור החשדות נגדו.

כמה ימים לאחר מכן, בזמן שזוארץ עדיין שוהה במעצר, שוב נשמעו קולות יריות בעיר, הפעם בשכונת קרית השרון, אז אלמוני שלף רובה וירה צרור כדורים לעבר ביתו של עבריין מוכר למשטרה כבן 50, וכעת בודקים החוקרים את החשד האם הירי קשור לסכסוך עסקי או שוב מדובר בסכסוך בין עבריינים, עוד ירי שמעיד על חוסר השליטה והכאוס הפלילי שהשתלט על נתניה בחודשים האחרונים.