האם העבריין המסוכן בישראל בדרך לעסקת טיעון? ל-mako נודע כי בשבועות האחרונים מתנהלים מגעים מתקדמים בין עודה (קוקו) קוטייר, לבין בכירי פרקליטות מחוז מרכז במטרה להגיע להסדר טיעון עמו בתיקים החמורים בהם הוא מואשם.

המגעים בין הצדדים היו סגורים וחשאיים והמטרה הייתה להגיע להסכמות בנוגע לעונש שיוטל על קוטייר ואנשיו, דבר שיימנע את התמשכות ההליכים המשפטים בתיקים בהם טרם החלו בכלל. ההערכה היא שקיימים קשיים ראייתיים בנוגע לעדותו של עד המדינה, שטרם החל להעיד בתיק.

"היו שיחות גישור בין סנגורים של כל המעורבים בתיק החמור, כולל אלה של קוטייר, בניסיון להגיע להסדר טיעון", סיפר גורם משפטי בכיר ל-mako. "כתב האישום בפרשה הוגש לפני יותר משלוש שנים ורק בקרוב ייחלו הדיונים שצפויים להימשך עוד שלוש שנים לפחות. כרגע, יש פער מסוים וגם אם יחליטו על הסדר טיעון הוא יצטרך לקבל אישור של פרקליט המדינה. מדובר בתיק דגל של המשטרה והפרקליטות שהושקעו בו עשרות מיליוני שקלים".

על פי המידע שהגיע mako, דובר על כך שקוטייר ירצה 16 שנות מאסר בפועל, אבל הפרקליטות דורשת בין 22 ל-25 שנות מאסר. לגבי שאר הנאשמים בפרשה גם כן היו מגעים, אבל גם הם טרם הבשילו להסדר. "המטרה היא להגיע להסדר טיעון עם כל הנאשמים בתיק ולא רק עם קוטייר", ציין גורם במערכת המשפט, "זה יחסוך שנים של דיונים".

כזכור, קוטייר הואשם בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד בראש עמידה בראש ארגון פשיעה גדול ובשלושה תיקי רצח שבהם הופללו הוא ו-16 מאנשיו על ידי עד מדינה שהופעל על ידי המשטרה. מדובר בשלושה מקרי רצח של אזרחים שנרצחו בגלל טעות בזיהוי והיעד היו בכלל עבריינים שהיו יריביו של קוטייר וחייליו. בתיק הזה מואשם גם ראש המאפיה הירושלמית, איציק בר מוחא, בניסיון רצח, סחיטה, איומים ואספקת מטעני חבלה. שני נאשמים בתיק כבר שוחררו למעצר בית בהם גם אחיו של קוטייר, שרחביל עודה.

יצוין, כי בשירות בתי הסוהר ובמשטרה חשדו כי מאחורי תקריות הירי לעבר בתי הכלא במרכז הארץ ובשרון שאירעו בשנתיים האחרונות עומדים אנשיו של קוטייר כנקמה על כך שהוחזק בתנאים קשים. "זה הכול או כלום", הסביר גורם בפרקליטות. "או שתהיה עסקה עם כולם או לא. אם לא יהיה הסדר  - הדיון בתיק יתנהל פעמיים בשבוע החל מהחודש הבא".