יום שלישי השבוע. השעה 21:20 בערב. המקום: רחוב דיזנגוף 169. מטרים ספורים ליד חנות המיצים המיתולוגית "תמרה". מכונית מרצדס שחורה יוקרתית עוברת במקום. לפתע מגיח רוכב אופנוע חבוש בקסדה שחורה, מאחוריו יושב צעיר רעול פנים. האחרון שולף אקדח מתקרב למרצדס ויורה שמונה כדורים ברצף והשניים נמלטים מהמקום במהירות רבה. המרצדס נעצרת בשולי הכביש. חברם של יושבי המרצדס המחוררת שהיה באזור דוהר עם האופנוע שלו לעבר היורים אבל אלה נמלטו מהמקום ונעלמו לתוך רחוב צדדי. איש מהנוסעים במרצדס לא נפגעו. אבל היריות גרמו לבהלה גדולה בקרב יושבי בית הקפה והסביבה שהיו בטוחים שמדובר שוב בפיגוע כפי שקרה בחודש אפריל והחלו להימלט בריצה מהמקום או להסתתר מתחת לשולחנות.

בלשי היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב פתחו בסריקות נרחבות אחר חשודים במעשה. שני תיירים מאיחוד האמירויות נעצרו ושוחררו כעבור זמן קצר. נגבו עדויות מעדי ראייה שהבחינו בצעיר היורה מאופנוע לעבר המרצדס.

כמה שעות לאחר מכן היה ירי לעבר בית ברחוב אתיאל בשכונת התקווה. בלילה שבין שלישי לרביעי נורו יריות לעבר "קלוב" - מועדון הימורים השייך לאנשי משפחת מוסלי ברחוב האצ"ל בשכונת התקווה.

בימ"ר תל אביב פתחו בחקירת מעשי הירי, אבל נכון לעכשיו טרם נעצרו חשודים. כבר כמה שבועות שהשטח בוער, ארגוני הפשיעה בתל אביב ובעלי בריתם מהמגזר הערבי שבמשולש יצרו בריתות חדשות שטרפו את הקלפים מחדש ולמעשה גרמו לפגיעה קשה בארגון הפשע של יוסי מוסלי שהחל לאבד מכוחו.

"מה שראינו את עד עכשיו זה הפרומו. בקרוב תפתח מלחמת עבריינים קשה שלא ראינו כמותה שנים רבות", הזהיר קצין משטרה במחוז תל אביב, "אנחנו עוקבים אחרי ההתפתחויות ואחר הדמויות השונות. יש בריתות חדשות וסכסוכים כספיים בין עבריינים בכירים בעוצמה שלא נתקלנו בעבר ואנחנו עם יד על הדופק".

שמו של אחת הדמויות הבולטות בעולם הפשע בארץ בכלל ובתל אביב והמרכז בפרט עלה וצף בימים האחרונים: יוסי מוסלי.

יוסי מוסלי  (צילום: משטרת ישראל)
צילום: משטרת ישראל

מוסלי, נמלט מהארץ לדרום אפריקה לפני יותר מארבע שנים לאחר שהיה מבוקש בפרשות חמורות הקשורות לתיק הקשור לארגון הפשע של עודה 'קוקו' קוטייר וחייליו מחשש שייעצר על ידי המשטרה. זמן קצר לאחר מכן גם ערן חייא נמלט מהארץ לאחר ששמו עלה כמה פעמים בפרשת קוטייר.

"יוסי הבין שהמשטרה עליו והחליט לברוח לדרום אפריקה להיות עם אחיו שי שמבוקש על יד המשטרה ועם חברו הטוב יניב בן סימון (מבוקש בפרשת 512 - בשורה של פרשות חמורות)", הסביר עבריין ממרכז הארץ, "יוסי הוא עבריין חכם מאוד. הוא חיכה שהתיק של קוטייר יסתיים בהסדר טיעון כך שלמשטרה יהיה קושי להעמיד אותו לדין ואז הוא יבדוק את השטח ויחזור לארץ מבלי שיהיה במעצר תקופה ארוכה ויוכל להשתחרר".

הדיבורים על חזרתו של מוסלי זכו השבוע לגיבוי מסוים. אחד מאנשיו הקרובים, העבריין עמי בוסי נחת ביום שני האחרון מדרום אפריקה. הוא נעצר מיד בנתב"ג, נלקח לחקירה ונחקר בגין מעורבותו בחשד לרצח העבריין אביחי וקנין , שהתרחש בפברואר 2017, וניסיון הרצח של הבוס הגדול שלו, העבריין יענקל'ה אמסלם. העדות היחידה בתיק היא של עד המדינה בתיק קוטייר. כעבור יומיים בוסי שוחרר לחופשי.

"השחרור של עמי יגרום ליוסי לחזור לארץ כדי לחזק את מעמדו ולהחזיר לעצמו את כוח ההרתעה שלו. הארגון שלו בסכנת התפוררות. יש נתק מוחלט בינו לבין בעלי הברית שלו ובהם חברו הטוב לשעבר, ערן חייא ואנשיו. הם היו פעם אחים, היום הם אויבים מרים. אם יוסי לא יחזור לארץ בקרוב הוא יגלה שהוא לבד בלי חיילים", חשף עבריין מהמרכז.

המלחמה בתל אביב קשורה באופן ישיר לסכסוך שפרץ בין חייא למוסלי. משפחתו של מוסלי מתגוררת בישוב היוקרתי סביון בווילה שכורה. מוסלי וחייא הסתכסכו עוד כששהו בדרום אפריקה. חייא, המחזיק בדרכון אמריקאי עזב את דרום אפריקה לטובת דובאי ומידי פעם טס לגיחות קצרות במרוקו וטורקיה. הוא ניתק כל מגע עם מוסלי.

הרקע לנתק ביניהם קשור בין השאר להחלטה של חייא להשקיע במטבעות הקריפטו, בין השאר בביטקוין, בשיתוף עם ארגוני פשיעה ערביים. מוסלי לא אהב את זה במיוחד.

ערן חייא (צילום: ארכיון אריק סולטן (מעריב))
צילום: ארכיון אריק סולטן (מעריב)

במשך שנים רבות מוסלי וחייא שלטו בתל אביב והסביבה כשהם מוקפים במאות חיילים צעירים שעבדו עבורם. הם שלטו בתחום ההימורים באינטרנט, במועדוני הקלפים - הקלובים, הצ'יינג'ים, גביית חובות ומתן הלוואות בריבית קצוצה וגביית דמי חסות. הם גלגלו מאות מיליוני שקלים בשנה וכל מי שהעז להתחרות בהם והרים ראש או שחוסל או שנפצע קשה. בעלי בריתם היו קוטייר ומשפחת הפשע חרירי.

"ערן ויוסי היו אכזריים מאוד. הארגונים שלהם מהמסוכנים והאלימים שהיו אי פעם בישראל", טוען קצין משטרה, "הסכסוך ביניהם גרם לפיצוץ גדול שהתחיל בניצוצות ועלול להסתיים במכוניות תופת וגופות שיעופו באוויר ממטעני חבלה".

בנוסף ארגון הפשע של חרירי התפצל באחרונה לשניים. אחד תומך במוסלי והשני בחייא מה שהחריף עוד יותר את המלחמה בין החברים הטובים לשעבר.

המלחמה בין הצדדים החלה כאמור לגלוש לתוך תל אביב והסביבה הקרובה.  למעגל הקרב הזה הצטרפו עוד עבריינים מתל אביב, הצפון ודרום הארץ שלקחו צד בסכסוך.

"בחיים לא האמנתי שהם יסתכסכו. יוסי לחוץ לחזור לארץ וערן כבר התחיל להשתלט על השטחים שלו. מה שבטוח הולך להיות קיץ חם מאוד בתל אביב", ציין אחד העבריינים.