אתמול (שני) חגגה נורית חדד, אמו של האסיר נתי חדד, את יום הולדתה, ובשעות הערב קיבלה את המתנה לה ציפתה יותר מכל: היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות הודיעו אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים כי הם אינם מתנגדים לכך שכל תקופת המאסר שריצה חדד בתאילנד תחושב במלואה.

משמעות הדבר היא שחדד צפוי לעלות בעוד כמה שבועות לוועדת השחרורים, וזו אמורה לקצר את עונשו בשליש, ובמידה וגם יקבל קיצור מנהלי - הוא צפוי להשתחרר מהכלא סופית בעוד כשלושה חודשים לכל היותר.

"זו מתנת יום ההולדת הכי טובה שיכולתי לקבל", מספרת חדד בשיחה עם mako. "הבן שלי סבל מספיק בכלא בתאילנד. עבר עליו שם גיהינום ומגיע לו להשתחרר מוקדם ולבנות את החיים שלו מחדש. אני מתרגשת מאוד וכבר מחכה לחבק ולנשק אותו".

גם נתי עצמו התייחס לבשורה על שחרורו הקרוב, ואמר לבני משפחתו כי הוא מאושר מההחלטה ומחכה כבר לחזור לביתו: "אני שמח מאוד מההחלטה הזאת. הסוהרים בכלא נהדרים ועוזרים לי להשתקם. אני מקבל כאן יחס חם", סיפר חדד הכלוא כלא חרמון לבני משפחתו.

צפו בריאיון המלא עם נורית חדד (צילום: החדשות)
"הבן שלי סבל מספיק, עבר עליו גיהנום". נורית חדד | צילום: החדשות

כזכור, חדד (36) נעצר לפני כשלוש שנים בקוסומוי שבתאילנד בחשד להחזקת אקדח, ניהול מרפאה שלא כדין והחזקת תרופות ללא מרשם רופא. בית המשפט בתאילנד גזר עליו בתחילה שנה וחצי מאסר בפועל על החזקת הנשק, ולאחר מכן עוד ארבע וחצי שנים על ניהול מרפאה שלא כדין והחזקת התרופות ללא מרשם.

חדד ריצה עונש מאסר של כשלוש שנים בכלא התאילנדי בתנאים תת אנושיים וניסה להתאבד כמה פעמים עקב מצבו הנפשי והפיזי, וביוני השנה, לאחר מאבק ממושך, הוא הועבר להמשך ריצוי עונשו בישראל.

לפני כחודשיים הגיש חדד באמצעות עורכות דינו, שני אילוז ושירן גלוברי, עתירה נגד המדינה בדרישה לחשב את תקופת המאסר שריצה בכלא בתאילנד לצורך קיצור עונשו בישראל, זאת למרות שהרשויות בתאילנד התעקשו בהסכם ההסגרה שנחתם עם ישראל שחדד ירצה את מלואו עונשו בארץ לגבי תיק התרופות, ובעקבות דרישתם התנגדה הפרקליטות לבקשתו של חדד לחשב את שנות מאסרו בכלא התאילנדי.

עו"ד שני אילוז (צילום: עידן מלמן, חדשות)
עו"ד שני אילוז | צילום: עידן מלמן, חדשות

השבוע נודע ל-mako כי רשויות האכיפה בתאילנד הסירו לאחרונה את התנגדותם לכך ששני המאסרים של חדד ייחשבו למאסר אחד - כלומר שהוא ישב בכלא בתאילנד שלוש שנים - כך שבניכוי עונשו בגין תיק התרופות (ארבע וחצי שנים) הוא צפוי להשתחרר כאמור בעוד כשלושה חודשים.

עו"ד שירן גולברי (צילום:  אופיר הראל)
עו"ד שירן גולברי | צילום: אופיר הראל

הסרת ההתנגדות הובילה את היועץ המשפטי לממשלה ואת הפרקליטות להודיע לבית המשפט המחוזי בירושלים כי הם אינם מתנגדים לחשב באופן מלא את מאסריו של חדד כמקשה אחת, וצפויים לאשר את שחרורו בקרוב.