באוקטובר 2011 הרב יוחנן חיות, באותם ימים הרב של חברת אל על, התקשר בבהילות לרב הילל כהן אשר מתגורר בקייב שבאוקראינה, וסיפר לו שבנו שמעון יהודה, מי שכמה שנים מאוחר יותר ישנה את שמו לסיימון לבייב וזכה לכינוי "נוכל הטינדר", עזב את הארץ להירגע לכמה חודשים לאחר שהשידוך שלו לא הצליח והוא מבקש שיעזור לבנו לעבור את התקופה הקשה הזו בחייו.

הרב הלל כהן (צילום: באדיבות המצולם)
הרב הלל כהן | צילום: באדיבות המצולם

"האמנתי לרב חיות. בכל זאת הוא היה הרב של אל על, דמות מוכרת בעולם החרדי לא הייתה סיבה לפקפק במה שאמר לי ובבקשת העזרה לבנו", הסביר הרב כהן ל-mako.

מה שהרב חיות שכח לספר לרב כהן הוא שבנו הוא עבריין נמלט שתלוי ועומד נגדו כתב אישום חמור בבית משפט השלום בתל אביב בגין עבירות מרמה, גניבה, זיוף צ'קים, מסירת צ'ק גנוב, התחזות לאחר, שהוא נטש ילד בן ארבע בגן משחקים בקרית אונו שעליו היה אמור לשמור ושהוא עקץ לא מעט אנשים והותיר אותם מול שוקת שבורה. חיות, נמלט מהארץ דרך מעבר אלנבי מישראל לירדן כשהוא משתמש בדרכון מזויף של אדם בשם מרדכי ניסים טפירו, תושב ירושלים.

"אם הוא היה מספר לי את כל זה ברור שלא הייתי עוזר לבן שלו", הסביר הרב כהן, "הוא פשוט שיקר אותי. העלים את כל המידע הזה, סיפר לי סיפור שקרי שמאוחר יותר גרם לי ולאנשי הקהילה נזק תדמיתי לא קטן".

הרב כהן פתח את ביתו בפני שמעון יהודה חיות, הכיר לו את אנשי הקהילה וסידר לו גם עבודה. אבל על פי החשד לחיות, המוכר בשם סיימון לבייב היו תכניות אחרות לגמרי. כמה שבועות לאחר מכן הרב כהן נסע עם אשתו וילדיו לחופשת קיץ של חודש בישראל. לבייב על פי החשד, ניצל את זה כדי לעשות מסיבה גדולה בביתו של כהן בה השתתפו בחורות וחברים שהכיר. הוא אפילו פרסם תמונה שלו עם אחת המשתתפות במסיבה.

"לא ידעתי שהוא עשה מסיבה בבית שלי עם בחורות", ציין הרב כהן, "האמנתי בו ונתתי לו את המפתח של הבית שלי כדי שיהיה לו מקום להיות בו ושלא יהיה ברחוב, הוא בגד באמון שלי ונעץ בי סכין בלב. הוא העלה פוסט עם תמונה של בחורה מהמסיבה בבית שלי".

שמעון חיות (צילום: באדיבות הרב הלל כהן)
שמעון חיות | צילום: באדיבות הרב הלל כהן

הרב ואשתו מיהרו לטוס לישראל עם ילדיהם וכשהגיעו לבית חשכו עיניהם. הבית היה הפוך ומלוכלך. הגרוע מכל היה שכל תכשיטי הזהב של אשת הרב וכספים שהיו בבית נגנבו. אם זה לא מספיק חיות הגדיל לעשות וגנב פנקס צ'קים של המשפחה, הוא רשם לאחת המשתתפות צ'ק בסך 40 אלף ש״ח והיא ניסתה לפרוט אותו בקהילה היהודית. הצ׳ק חזר לידי הרב כהן שמיד מיהר לבטל אותו.

"אני זוכר שאשתי צעקה: 'איפה הזהב'? כל הבית היה הפוך. הוא עשה מסיבות עם בחורות וגנב תכשיטים יקרי ערך (תליונים ועגילי זהב וטבעת זהב יקרה מאוד) של אשתי ופנקס צ'קים. אחר כך גיליתי שהוא פיזר צ'קים שלי בתמורה להלוואות שלקח מאנשי הקהילה ובעלי עסקים", סיפר בזמנו הרב כהן ל-mako.

הוא התקשר בבהילות לרב חיות ודרש ממנו לדאוג לפצות אותו על מעללי בנו. הרב חיות הבטיח לפצות את הרב כהן על מעללי בנו וכשזה לא עזר שיגר לו מייל חריף ביותר.

"משלמי רעה תחת טובה, ישטנוני תחת רודפי טוב, אני פצוע ונבגד מכם... אתכם מעניין שלא אספר לאף אחד אבל אשתוק רק אם אקבל את כספי בחזרה", כתב הרב כהן. הרב חיות הבטיח שתוך חודש יעביר את הפיצוי על מעשי בנו אבל זה לא קרה עד היום. עשר שנים לאחר מכן הרב חיות ובנו לא פיצו את הרב כהן על הנזקים שנגרמו לו.

אנחנו חושפים כאן לראשונה מכתב שכתב נוכל הטינדר, סיימון לבייב בכתב ידו שבו הוא לוקח אחריות על מעשיו, מתנצל ומבטיח להעביר לידיו של הרב כהן 20 אלף פאונד על הנזקים שגרם לו. מדובר באירוע חריג שכן לבייב מעולם לא התנצל על מעשיו גם כשנשים ובעלי חברות באירופה הטיחו בו שהונה אותם במאות אלפי יורו. הרב כהן שעשה באחרונה סדר בביתו מצא את המכתב הנושא את התאריך: 2.1.2012

מכתב ההתנצלות של נוכל הטינדר (צילום: באדיבות הרב הלל כהן)
מכתב ההתנצלות של נוכל הטינדר | צילום: באדיבות הרב הלל כהן

"אני שמעון יהודה חיות מתחייב לרב הילל כהן להחזיר לך 20 אלף פאונד במזומן עד לתאריך 1.5.2012. בתשלומים של כל חודש: 5,000 פאונד מ-2.2.2012. ועובר למישהו שאני סומך. אני מתנצל ומתחרט על כל מה שקרה ומבקש סליחה מעומק ליבי על כל מה שנגנב מביתו של הרב כהן. ולאחר מכן לא יהיה לנו שום עסק האחד עם השני, ושהרב הילל לא ילכלך אותנו (הכוונה לו ולאביו הרב חיות שלא יפיץ עליהם את מה שעשו לו). בברכה שמעון חיות", כתב לבייב.

הצ'ק של נוכל הטינדר (צילום: באדיבות הרב הלל כהן)
הצ'ק של נוכל הטינדר | צילום: באדיבות הרב הלל כהן

הוא נתן לרב כהן צ'ק בסכום של 40 אלף שקל, אך באופן לא מפתיע עם נוכל הטינד הצ'ק חזר והחוב הזה מעולם לא שולם ולא הוחזר לו.