הפרקליטות תגיש היום (ראשון) כתב אישום נגד רם שאהין, בן 31 מדלית אל כרמל, סאן לוסיאן תבל, בן 32 מנתניה, ודניאל חסון, בן 28 מדלית אל כרמל בגין גניבת ציוד ההגברה של מתן ליאור ז"ל, שהיה אחראי על המוזיקה בפסטיבל נובה ונרצח על ידי המחבלים ב-7 באוקטובר. 

שאהין, שהכיר את מתן ז"ל, עבד במסיבה כאשר סיפק ציוד להפקה. הוא ותבל היו אחראים על השפרצת מים באמצעות טפטפות שנועדו לצנן את אלפי החוגגים. הם ניצלו מהטבח וברחו בזמן מידי המחבלים. חסון הוזעק לשירות מילואים באזור רעים ועל פי החשד הוא סייע לחבריו לבזוז את ציוד ההגברה של מתן ז"ל.

מחקירת חוקרי יחידת יואב עולה כי יומיים לאחר הטבח, בלילה של ה-9 באוקטובר, שאהין ותבל הגיעו לאזור המסיבה בסיועו של חסון, למרות שהוגדר כשטח צבאי סגור בהוראת אלוף פיקוד הדרום. הם חשודים שגנבו מהמקום את מערכת ההגברה היקרה באמצעות נהג הובלות שהעמיס את הציוד.

החשודים בגניבת ציוד ההגברה
מימין: חסון, תבל ושאהין - החשודים בגניבת ציוד ההגברה

בימים האחרונים הגיע מידע לחוקרים על גניבת ציוד ההגברה, בשווי שני מיליון שקל. החוקרים הצליחו לאתר את נהג ההובלות שסייע לחשודים להוביל את הציוד. הוא הפליל את השלושה. בחיפוש שערכו החוקרים בבתים של החשודים בקלנסווה, עוספייה ודלית אל כרמל נמצא ציוד ההגברה. 

השלושה הכחישו את החשדות נגדם. החוקרים חושדים ששאהין וחסון היו פיזית בשטח והיו מעורבים בגניבת ציוד ההגברה ותבל סייע להם בנגררת שמסר להם להעמסתו.

שאהין, החשוד המרכזי בגניבה, הגדיל לעשות כאשר פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו ב-12 באוקטובר, חודש לפני מעצרו, שבו כתב שהוא זה שהעמיס את ציוד ההגברה וקיבל אישור לקחת הציוד מהשטח, בניגוד לטענות המשטרה: "אני שחררתי את ההגברה מהמשטרה. אני עשיתי טובה לחבר נעדר (הכוונה למתן ז"ל). אני התקשרתי למשטרה, הגעתי לשטח, ראיתי שהכל עומד ואין אף אף אחד שלוקח אחריות בנושא. מתן נעדר. יצרתי קשר עם חבר שהיה באזור שיש לו משאית והתחננתי שיבוא ויעזור... ואם המשטרה היו רואים משהו לא תקין לא היו משחררים את הציוד".

לדברי שאהין, הוא קיבל אישור מגורמי המשטרה והצבא לקחת את הציוד, אך בסופו של דבר הפוסט שפרסם הפליל אותו.

סנגורו של חסון טען כי מרשו לא ידע שציוד ההגברה נגנב מהשטח וכי שאהין ביקש ממנו עזרה לאסוף אותו בטענה שהוא שותף של מתן ז"ל.

תבל טען באמצעות סנגורו עו"ד ויקי שמואל כי הוא סיפק ציוד למסיבה ובזמן מתקפת המחבלים נמלט מהמקום עם מכוניתו וניצל. החוקרים טוענים שתבל היה מעורב בגניבה והוא סיפק לחשודים האחרים נגררת שבה הועמס ציוד ההגברה. בידי החוקרים מסרונים בוואטסאפ בין תבל לבין שני החשודים בעניין גניבת הציוד.

חמישה חשודים נעצרו במהלך סוף השבוע. בית המשפט האריך את מעצרם של שלושת החשודים המרכזיים, שאהין, תבל וחסון. נגד חשוד רביעי, שהוביל את הציוד, יוגש כתב אישום בהמשך. החשוד החמישי שוחרר ממעצר.

החוקרים דאגו ליצור קשר עם הוריו של מתן ז"ל והחזירו להם את הציוד היקר של בנם. "שניים מהם ניצלו מהטבח ובלי בושה הגיעו כמה ימים לאחר מכן לגנוב את הציוד היקר של מתן. זו תופעה מכוערת ומבישה ונמצה את הדין עם הבוזזים", ציין גורם במשטרה.

המשטרה החרימה את המכונית והנגררת שבאמצעותה הגיעו שניים מהחשודים למקום בשווי של 185 אלף שקל. המשטרה דורשת לחלט אותה לטובת המדינה מאחר ושימשה את החשודים לבצע את הפשע.

מתן ליאור ז"ל היה אחראי על ההגברה בפסטיבל. הוא היה האחרון שנשאר במקום לאחר שסייע לאלפים לברוח מידי מחבלי החמאס שריססו אותם בכדורים והעלו באש את כלי רכביהם.

מתן ליאור ז"ל (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מתן ליאור ז"ל | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"מתן נשאר כמעט האחרון במתחם. הוא צעק וכרז לחוגגים לעזוב מיד את הרחבה. הסביר להם לאן לברוח כדי שהמחבלים לא יתפסו אותם. הוא הכווין אותם לצאת מפתחי החירום כדי שהמחבלים לא יצליחו לירות עליהם ולרצוח אותם", שחזר אחד החוגגים שניצל.