כדורגלן העבר לירון בסיס נעצר אתמול (רביעי) במלון ארבאט סטארס שברוסיה, בחשד להונאת פורקס, כך לפי דיווחים בתקשורת הרוסית. המעצר, כך מתברר, היה לבקשת רשויות האכיפה בגרמניה, שהוציאו לאחרונה צו מעצר בינלאומי באמצעות האינטרפול נגד בסיס.

בסיס בן ה-50 נלקח לבית מעצר במוסקבה, שם ימתין להסגרתו לגרמניה, כך לפי הדיווחים. במידה שיתנגד, יצטרך לנהל הליך הסגרה בבית משפט. במשרד החוץ הישראלי לא מכירים את הפרשה ולא התקבלה תלונה בנושא מעצרו, ממנו או מהמקורבים אליו.

הרשויות בגרמניה חושדות שבסיס היה חלק מרשת בינלאומית של אנשי עסקים ישראלים וכאלה המקורבים לעבריינים בארץ ובחו"ל, שעסקו על פי החשד בסחר באופציות בינאריות ובעוקץ של קריפטו, בהיקף של מאות מיליוני יורו.

בשנים האחרונות, כ-20 ישראלים הוסגרו מישראל וממדינות שונות באירופה לגרמניה, לאחר שהגיעו תלונות של אלפי גרמנים על כך שנעקצו על ידי חברות העוסקות באופציות בינאריות, ועל כך שהפסידו כאמור מאות מיליוני יורו. 

לירון בסיס (צילום: ללא)
לירון בסיס | צילום: ללא

מדובר באנשי עסקים ישראלים החוברים לעבריינים במדינות מזרח אירופה והבלקן לשעבר כולל בולגריה, סרביה, קרואטיה וגיאורגיה, שמקימים חברות קש מבלי שקיבלו אישור מהשלטונות המקומיים לנהל משחק באופציות בינאריות, תוך מתן שוחד לבכירים בצמרת השלטון באותן מדינות. כמה מהישראלים נשפטו לעונשים חמורים שנעו בין חמש לעשר שנות מאסר בפועל.

בסיס, הגרוש של מפיקת האירועים אירית רחמים, הוא קשר לשעבר שזכה בגביע עם הפועל באר שבע ובאליפות עם הפועל חיפה. "ידענו שהוא חי חיים טובים אבל לא ידענו שהוא קשור להונאה כזו. הוא בדרך כלל אדם זהיר מאוד", סיפר אחד האנשים שמכיר את בסיס, "אני מקווה בשבילו שייצא מזה", הוסיף. את המידע על המעצר, קיבלו במשטרת ישראל מהאינטרפול.