ולדיסלב מייכלוב בן 29 ורוברט אובנסוב בן 20 הם שני עבריינים המוכרים לחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש. כבר כמה שנים שהשניים חברים במאפיה הקווקזית הפועלת באשקלון ואשדוד. בראש הכנופיה עומד ישי חנוכייב, המרצה עונש מאסר בגין החזקת נשק. חברי הכנופיה מזוהים עם ארגון הפשע של בני שלמה ויד ימינו אייל נגר.

דרום אדום: כל מה שקורה במלחמת ארגוני הפשע

זה היה טבעי שכאשר התקבלה ההחלטה לחסל את ניסים "נינה" דומרני, בנו של אויבם השנוא, ראש ארגון הפשע שלום דומרני, המשימה תוטל על מייכלוב ואובנסוב, הנחשבים לעבריינים אלימים, חסרי מעצורים שעבורם הקווים האדומים של העולם התחתון לא קיימים.

"אלה חבר'ה שחיים על פי קודים אכזריים של המאפיה הקווקזית", הסביר קצין בכיר במשטרת מרחב לכיש. "הם מקבלים משימה ומבצעים אותה בלי לשאול הרבה שאלות. בחקירות הם שותקים ובלתי ניתן לפצח אותם. הם מסתכלים על התקרה, על הקירות ולא מתייחסים לשאלות שהם נשאלים על ידי החוקרים. אותם לא מעניינים ילדים, 'בנים של' או נשים. הם לוקחים בחשבון שיישבו שנים ארוכות בכלא אבל לעולם לא יפלילו את הבוס הגדול ששלח אותם למשימה. זה חוק בל יעבור גם במחיר של מאסר עולם".

מייכלוב ואובנסוב קיבלו הוראה מעבריין מוכר לבצע את החיסול. החשד הוא שאנשיו של בני שלמה, ראש ארגון פשע מהדרום ויריבו של דומרני האב, היו בסוד העניינים. מייכלוב הוא עבריין רב מעללים. הוא ריצה עונש מאסר בגין סחר בסמים, מעשי אלימות, גניבה והתחזות לאדם אחר.

אובנסוב ישב בכלא כמה שנים טובות על עבירות אלימות, איומים, חבלה בכוונה לכלי רכב והפרת הוראה חוקית. "הם לא ישבו בבית והחליטו בוקר אחד לחסל את נינה דומרני",  טוען קצין משטרה במחוז הדרומי. "הם קיבלו הנחייה מעבריין בכיר מאוד לבצע את החיסול. הם מעולם לא התנסו בירי למיטב הבנתי וזה המזל הגדול שהציל את חייו של דומרני הבן. אובנסוב הוא עבריין צעיר שצבר הרשעות רבות ועליו הוטלה משימת החיסול. בסרטון של הירי רואים שמדובר בבחור צעיר חסר ניסיון שנבהל מהמעמד, בורח ונופל פעמיים כשהוא יורה לא באופן ממוקד בדומרני".

השניים קיבלו לפני כחודש וחצי אקדח גנוב מסוג גלוק, שהמחסנית שלו יכולה להכיל בין 13 ל-15 כדורים. ישראל  ביטון, עבריין במאפיה הקווקזית בן 28, שימש כנהג המילוט. לחוליית החיסול היו שני רכבי מילוט גנובים: אחד מסוג טיוטה והשני מזדה 3. המזדה שימשה להגעה למגרש המכוניות ברחוב העבודה בו עבד דומרני, והטיוטה נועדה לאחר מכן לבריחה מהעיר לכיוון אילת. 

המחסלים עקבו אחרי דומרני במשך תקופה ארוכה. כחודש וחצי לפני החיסול, קצין מודיעין בימ"ר לכיש עדכן את האבא שלום דומרני שבנו סומן לחיסול וביקש ממנו להזהיר אותו. נינה הסתובב עם שומרי ראש וטס לחו"ל כדי להיעלם מהרדאר, למרות שכבר שנתיים אין לו קשר לעולם הפשע וניתק מגע עם אביו. באחרונה, דומרני הבן חשב בתמימותו שהוא חסין ואין כוונה לפגוע בו וטעה בגדול. ברגע שהפסיק להסתובב עם שומרי ראש הוא הפך למטרה חמה.

בתאריך 20.3.2022 בשעה 10:15 השלושה הגיעו לרחוב העבודה. הם המתינו לדומרני. רכב המילוט ובתוכו ביטון ומייכלוב חנה במרחק של כ-30 מטר ממגרש המכוניות. דומרני הבן נכנס למכונית פיג'ו מסחרית, אובנסוב רץ לעברו כשהוא רעול פנים וכובע קפוצ'ון שחור לראשו, וירה בו 14 כדורים. חמישה מהם פגעו בדומרני. בעת הבריחה הוא נפל פעמיים מהבהלה ונאסף על ידי מכונית המילוט שהמתינה לו במקום. דומרני נפצע קשה ויישאר משותק במרבית גופו לכל ימי חייו.

כשעה לאחר ניסיון החיסול, השלושה נעצרו על ידי בלשי ימ"ר לכיש על הכביש המוביל מנבטים לדימונה בדרכם לאילת. רכב המזדה באמצעותו בוצע ניסיון החיסול הוצת ברחוב בנימין באשקלון ובו נמצא האקדח המפוייח. בדיקת מעבדה לזיהוי פלילי חשפה כי באקדח הזה בוצע הירי בדומרני והקליעים תואמים לו. על אחד הבגדים השרופים שנמצאו בזירה נמצאה טביעת אצבע של מייכלוב.

שלום דומרני וזירת ניסיון החיסול של בנו ניסים נינה
שלום דומרני (מימין) ותיעוד הרגעים הראשונים לאחר הירי (משמאל)

השלושה שמרו על שתיקה רועמת בחקירה למעט ביטון שנפל בפח של המדובב. החוקרים בפיקודו של מפקד ימ"ר לכיש, סנ"צ ג'י.אר.דוידוב, הבחינו שרגלו הימנית של אובנסוב חבולה. הם הגיעו למסקנה שהוא שזה שביצע את הירי ונפל בעת שברח. אובנסוב שתק ולא הגיב לחוקרים גם כשאלה הציגו בפניו את סרטון ניסיון החיסול הכושל שלו. החוקר הטיח באובסונוב "אנחנו יודעים שאתה ירית בנינה דומרני", אך אובסונוב לא ענה, ולא הניד עפעף.

החוקרים עשו תרגיל לשלושה. הם הכניסו לתאו של ביטון מדובב, לאחר שהבינו שהוא החוליה החלשה ושאין סיכוי שמייכלוב ואובנסוב החשדניים ייפלו בפח. ביטון כתב בפתק למדובב שמייכלוב ביצע את הירי.

"ולדיסלב ירה ורוברט נהג במכונית", כתב ביטון. למחרת מייכלוב הורה ביטון להשמיד את הפתק שמסר למדובב. למרות זאת, החוקרים כאמור משוכנעים שהיורה הוא אובסונוב, הצעיר וחסר הניסיון.

בתאם של השלושה נכתבו כתובות הממחישות את נאמנותם לבני שלמה ולמאפיה הקווקזית: "נאמנות לבני שלמה הגבר... נאמנות לקווקזים הגברים... אשקלון על המפה... שלום ז"ל (הכוונה לשלום דומרני)".

"בקרוב תהיה מלחמת עולם שעוד לא ראינו"

אנחנו חושפים כאן לראשונה קטעים מעדותו של דומרני שנגבתה בבית החולים "ברזילי" לאחר שהתאושש מהירי. בעבר, נינה היה שותק ולא עונה לשאלות החוקרים הפעם כשהוא מחוץ למעגל הפשע הוא שיתף פעולה.

"יש לך מושג למה ירו בך? אתה מכיר את החשודים?", שאל החוקר את דומרני הבן. "אני לא מסוכסך עם אף אחד מהם", השיב נינה. "אני לא יודע מי ירה בי ולמה הם החליטו לירות בי. לא רבתי איתם. אין לי קשר אליהם. אני מזמן מחוץ לעולם הזה. לא פגעתי באף אחד מהם לא בעבר ולא בכלל. בקושי מכיר אותם".

"אז למה שהם יירו בך?", הקשה החוקר על דומרני. "באמת אני לא יודע. אין לי מושג. לא עשיתם להם שום רע", הוא ענה.

נינה דומרני (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם )
עזב את עולם הפשע. ניסים נינה דומרני | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

במשטרה חוששים שדומרני האב ירצה לנקום, אבל שלמה ונגר וחברי המאפייה הקווקזית והגיאורגית יקדימו תרופה למכה וינסו לחסל אותו.

בשנים האחרונות שלום דומרני איבד את כוחו משמעותית. הוא מסתובב באחרונה עם קבוצה של אנשים סביבו, חלקם מאבטחים. לפני כשבועיים ניסו לחסל את אחד ממקורביו, יוסי דהן במושב נהורה שליד קרית גת. גם הפעם העבריינים שנשלחו לחיסול הם אנשיו של שלמה.

"להערכתנו בקרוב תהיה פה מלחמת עולם שלא ראינו", הזהיר עבריין תושב אשקלון. "שלום לא ישתוק, ובני והחיילים שלו ינסו לחסל אותו. המטרה של בני לראות את הגופה של שלום מרוססת בכדורים או מפיצוץ ממטען. זו יסגור עבורו מעגל על החיסול של אחיו שלום לפני שבע שנים".