קצין לשעבר בשירות בתי הסוהר של ארה"ב חשף לאחרונה שורה של תקריות ביטחוניות ושחיתויות שהתרחשו בכלא רייקרס שבניו יורק – וחלק מאותם אירועים שהביא לתשומת לב הציבור הם פשוט, איך נגדיר אותם - מטורפים.

על פי הדיווחים, הפרטים בעדותו של מנואל קרבליו קלבלוס, קצין לשעבר בכלא רייקרס, פורסמו לאחר שלטענתו, הוא בחר לחשוף את ההתנהלות הבעייתית בבית הכלא - מה שהביא לפיטוריו מן המקום.

קלבלוס טוען כי בתקופת שירותו במתקן הנהלת המקום נהגה להתעלם לחלוטין מן הנהלים הברורים של שירות בתי הסוהר – כולל אי דיווח על תקריות אלימות ואף שיתף פעולה עם האסירים. המטרה? להביא את סטטיסטיקת התקריות בבית הכלא למינימום האפשרי על מנת להעלות את הדירוג של המתקן.

מכתב התביעה של הקצין לשעבר מצטיירת תמונה מטרידה במיוחד של אופן ההתנהלות במתקן; לטענתו, הוא עצמו הגיש תלונה על שלושה סוהרים שונים בגין הברחת חומרים אסורים לשטחי הכלא ושתילת כלי נשק מאולתרים על אסירים אחרי תקיפות. למרות זאת, שלושת המפקחים שלו התעלמו לחלוטין מתלונותיו – וזה, כך מתברר, עוד החלק המינורי בתלונתו.

התקרית החמורה ביותר שדווחה על ידי קלבלוס קשורה לקצינה בדרגת סרן שנשלחה לשכנע את אחד האסירים למסור לה כלי נשק מאולתר שהחביא בתאו. לטענת התובע, הסוהרת הסכימה לבקשת האסיר, וניגשה אל תאו על מנת לבצע לו ריקוד טוורקינג פרטי – זאת בשעה שהוא עינג את עצמו מולה. מאוחר יותר, הוא כמובן מסר לה תער שהחביא בפיו.

 

בית הכלא באוקראינה בו מוחזקים המרגלים
אילוסטרציה | צילום: CNN

ההתנהלות הכושלת בבית הסוהר, לפיטת לדבריו של קלבלוס, השפיעה גם עליו. בכתב התביעה הוא תיאר תקרית שבה אסיר הכה אותו בפרצוף וכמעט שבר לו את האף. הקצין דיווח על כך למפקחיו, אך אלו הורו לו "להיות חזק" ולא לדווח על תקיפה אלא על שימוש בכוח. כעת הוא טוען שבגלל שהביע כוונה לחשוף את התנהלות המפקחים, הוא פוטר ממקום עבודתו – 8 ימים לפני שסעיף הקביעות שלו נכנס לתוקף.

דובר שירות בתי הסוהר בניו יורק התייחס להאשמות של הקצין בכתב התביעה ואמר כי "טענותיו לא מייצגות את פועלם של הסוהרים בניו יורק שמקדישים את חייהם בשביל לשמור על ביטחונם של תושבי העיר". ואנחנו אומרים: כן אה?