חוקרי ימ"ר לכיש נאלצו לשחרר שלושה חשודים בפרשת הברחת 1.3 טון קוקאין לישראל בחודש נובמבר האחרון. בין החשודים ירקן בן 30 שעל הפי החשד היה מעורב במימון ההברחה, בעל מגרש למכירת מכוניות יוקרה ועבריין מאשדוד המוכר למשטרה בגלל קשריו עם ארגוני פשיעה.

השלושה שוחררו לאחר שהיו עצורים למעלה מעשרה ימים ומעצרם הוארך כמה פעמים בבית המשפט השלום באשקלון. הם שמרו על זכות השתיקה וגם בעימותים עמם לא החליפו ביניהם מילה ובכך בין השאר גרמו לחקירה להיקלע למבוי סתום. עורכי הדין שחר חצרוני ווואליד כאבוב שייצגו את החשודים הכחישו שיש להם כל קשר להברחות הקוקאין.

במקביל, מתחזקת ההערכה ביחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש כי מאחורי הברחת הענק עומד ראש ארגון פשע גדול המבוקש בישראל על עבירות פשיעה חמורות ופועל בחודשים האחרונים מדובאי לאחר שנמלט מישראל יחד עם עבריינים נוספים.

מבחינת ארגוני הפשע שהפסידו מיליוני דולרים עדיין נותרה התעלומה מי העבריין ששיתף פעולה עם המשטרה והדליף את המידע על ההברחות וגרם להם להפסיד מיליארדי שקלים.

"מעצרם של החשודים דווקא קידם את החקירה", אומר גורם במשטרה, "ברור לנו שמי שהיה מעורב מאחורי הקלעים בהברחה לא נמצא בארץ. אנחנו יודעים במי מדובר".