יוסי ארכהן וחברו דדי, תושבי מושב נתיב העשרה, הגיעו ביום שישי האחרון בשעות הצהריים לבלות יחד עם ילדיהם באגם בזיקים - זמן קצר לפני האסון הנורא בו קיפח את חייו מיכאל בן זיקרי, תושב אשדוד, בזמן שהציל את חייהם של בני משפחת אלקרם.

בעיצומו של הבילוי המשפחתי סמוך למימי האגם, שמעו לפתע יוסי ודדי את זעקותיו לעזרה של ג'מיל אלקרם ששני ילדיו בני השש והתשע, יחד אחייניתו בת ה-22, החלו לטבוע. "ג'מיל היה במים, אבל רחוק מילדיו ואחייניתו שהחלו לטבוע" משחזרים השניים את השניות הגורליות. "פתאום ראינו את מיכאל עוזב הכול וקופץ לתוך המים תוך שהוא שוחה לעברם כדי להציל אותם".

"אחרי מספר שניות הוא הגיע אליהם ושלושת הילדים נתלו עליו וכך למעשה חייהם ניצלו. לצערי, מיכאל שילם על הפעולה ההירואית שלו בחייו. הוא ניסה למשות אותם מהמים, אבל הם היו כבדים, והוא החל לשקוע", משחזר ארכהן את השניות הגורליות בשיחה עם mako. "האנשים במקום שמעו את הצעקות אבל פחדו להיכנס למים, ואני ודדי החלטנו לעשות הכל להציל את הילדים ואת מיכאל. השארנו את הילדים שלנו על החוף וקפצנו פנימה בלי לחשוב יותר מדי. הבנתי שכל שנייה פה גורלית".

יוסי ודדי
"תמונות האירוע לא יוצאות לנו מהראש". יוסי ודדי | צילום: צילום פרטי

לדברי ארכהן, כאשר הגיע לאזור באגם בו היו בן זיקרי והילדים, הוא הבחין שראשיהם שמוטים והוא היה בטוח שהגיע מאוחר. "אמרתי לדדי שכולם פה מתים. הראשים שלהם היו נפולים בתוך המים, אבל החלטנו לא לוותר והתחלנו להוציא את הילדים שהיו ראשונים ואז את מיכאל מהמים".

הוצאתי ילד אחרי ילד בעזרת כמה צעירים שהיו לצדי, בזמן שדדי חיכה מחוץ למים והחל לבצע בהם הנשמות עד להגעת מד"א. הייתי בטוחים שהם מתים כי הם בלעו כמויות אדירות של מים, ובלי ההחייאה של דדי הם לא היו שורדים את זה", משחזר ארכהן בקול נרגש, וחברו דדי מוסיף: "לאחד הילדים הוצאתי יותר מליטר מים מהגוף. נלחמתי על כל אחד ואחד מהם ולא ויתרתי עד שמד"א הגיעו".

אחרי שטיפלו בשלושת שני משפחת אלקרם, הבחינו השניים בבן זיקרי שנותר בתוך המים וניגשו להגיש לו עזרה: "הוא שקע פעם אחר פעם וניסיתי שוב ושוב להוציא אותו מהמים, אבל היה סחף חזק מאוד של זרם. אם מיכאל היה הראשון במסלול שלי, לפני הילדים, הייתי מצליח להציל את חייו - אבל הגורל רצה אחרת", נזכר ארכהן בכאב.

ג'מיל אלקרם וילדיו שניצלו מטביעה
ג'מיל אלקרם וילדיו | צילום: באדיבות המשפחה

"אלו היו מראות קשים מאוד. ניסיתי להציל את חייו של מיכאל אבל לצערי לא הצלחתי. המראות של הילדים ושל מיכאל שהציל אותם שוקע לתחתית האגם לא יוצאים לי מהראש. אני ודדי לא ישנו כל הלילה. העובדה שהילדים נתלו עליו היא זו שגרמה לו לטבוע - אבל בזכותו הם חיים".

"אני שמח לשמוע שהיום הם בסדר", מספר ל-mako ארכהן, ומוסיף שהוא מקווה לפכגש את אב המשפחה בקרוב. "מיכאל היה גיבור גדול, בזכותו ובזכות הבחור השני (הכוונה לארכהן) חייהם של ילדי ניצלו", סיפר אתמול בשיחה עם mako ג'מיל אלקרם. "אני מתכוון להיפגש עם אשתו ומשפחתו של מיכאל ולהודות להם. אני מצטער שהוא שילם בחייו, ומשתתף בצער המשפחה. גם עם הבחור השני שעזר להציל את ילדי אפגש, אחבק אותו ואגיד לו תודה על מה שעשה".