נתי חדד, הישראלי בן ה-36 הכלוא בכלא בקוסומוי ושפוט לארבע שנות מאסר בפועל על הפעלת מרפאה למטיילים שלא כחוק והחזקת תרופות שלא במרשם רופא, צפוי ככל הנראה להגיע לישראל להמשך ריצוי עונשו במהלך השבועות הקרובים.

השר לביטחון פנים היוצא, גלעד ארדן, הורה בימים האחרונים לשירות בתי הסוהר להיערך לקראת חזרתו של חדד לישראל, במהלך שצפוי להיות מורכב במיוחד, ופרטיו מובאים כאן לראשונה. 

לאחר שרשויות אכיפת החוק בתאילנד חתמו על מסמכי העברתו של חדד לישראל, כפי שחשפנו כאן בשבוע שעבר, והעבירו אותם למשרד המשפטים בארץ, חלה התקדמות דרמטית לקראת חזרתו של חדד לארץ.

שירות בתי הסוהר אמור ליצור בימים הקרובים קשר עם עמיתיו התאילנדיים ולדרוש את העברת תיקו הרפואי של חדד או תמצית ממנו כדי לבחון את מצבו הבריאותי, והאם הוא זקוק לתרופות במהלך הטיסה או לליווי רופא. לאחר שהמסמכים הרפואיים יועברו לרופא השב"ס, יוחלט האם חדד זקוק לתרופות מיוחדות או לליווי.

"במידה ונתי לא יזדקק לליווי רפואי, יטוסו לתאילנד שלושה סוהרים המשרתים באחת היחידות המובחרות מצוידים  במסמכי ההעברה חתומים. במידה והוא כן יצטרך טיפול רפואי, יתלווה לטיסה רופא", מסביר גורם בשב"ס. "כל העיכוב נכון להיום לא נבע ישירות עקב התפשטות נגיף הקורונה, אלא מהסיבה שכרגע אין טיסות לתאילנד וממנה לישראל או למדינה שלישית. אנחנו מצדנו היינו ערוכים כל הזמן להעביר אותו לישראל, אבל זה לא תלוי בנו".

נתי חדד 2018
בקרוב בישראל? נתי חדד

אחרי נחיתתו של חדד בארץ, הוא צפוי לעבור שורה של בדיקות רפואיות, ולאחריהן הוא יועבר למעין בידוד ב"תא סינון" כדי לבדוק האם הוא סובל מתסמינים של נגיף הקורונה או כל מחלה מדבקת אחרת, זאת כדי שסוהרים ואסירים שיבואו עמו במגע לא יידבקו.

"מדובר בתא מיוחד שבו יכולים לשהות לכל היותר ארבעה אסירים, ובמהלך אותם ימים יתבצע מעקב אחרי חדד כדי לבדוק שאין לו קורונה או כל מחלה מדבקת אחרת", מציין גורם בשב"ס, "בתום התקופה יחליטו לאיזה כלא הוא יועבר".

ההערכה היא שחדד, שמרצה כבר שנה ו-10 חודשים בכלא התאילנדי יקבל ניכוי שליש, והוא ישוחרר תוך כחצי שנה מהכלא בו הוא צפוי לשהות - כלא 'צלמון' או 'חרמון'.

נכון להיום, עקב העובדה שכאמור אין טיסות מתאילנד וממנה, הפעילים לשחרור חדד מנהלים מגעים עם איש עסקים שיממן את הטסתו לישראל במטוס פרטי בעלות של כחצי מיליון שקלים. "יש מגעים מתקדמים עם איש עסקים שסיפורו של נתי נגע לליבו ומוכן לקחת עליו את הטסתו לארץ. אם זה לא יסתדר, נעשה מימון המונים בפייסבוק", מציין גורם בכיר הפועל מאחורי הקלעים להבאתו של חדד לישראל. אפשרות אחרת שנלקחה בחשבון היא הבאתו של חדד בטיסת מטען של חברת ישראלית או זרה.

עם היוודע הפרטים על האפשרות לחזרתו של חדד בשבועות הקרובים, סיפרה אמו נורית ל-mako: "אני במתח נפשי קשה ובלחצים איומים. אני לא ישנה בלילות. יש התקדמות גדולה מאוד להחזרתו של נתי לארץ, אבל עד שנתי לא יהיה בישראל ולא אחבק ואנשק אותו, ואראה אותו במו עיני - אני לא מאמינה לכלום. יש בעיה עם הטיסות, פשוט אין לו מזל. בואו נתפלל שנראה את נתי בארץ בקרוב. יש אנשים שפועלים מאחורי הקלעים לחפש אלטרנטיבות אחרות להטיס אותו ארצה ואני מתפללת שהוא ישרוד עד אז".