עובד במפעל בחדרה התחזה לעבריין וסחט עשרות אלפי שקלים מחברו לעבודה. א', בן ה-35, ניהל מערכת יחסים רומנטית עם אישה גרושה. לפני כמה שבועות קיבל ד' הודעות וואטסאפ מהגרוש של זוגתו שכללו איומים ובהם נכתב ש"כדאי לו להפסיק את הקשר ביניהם, אחרת הוא עלול להיפגע".

ד' המבוהל שיתף את חברו א' במקרה. "סיפרתי לו שקיבלתי הודעות מגבר שטען שהוא הגרוש של האישה שאיים עליי להפסיק את הקשר בינינו", שחזר ד' בעדותו במשטרה, אלא שמתברר ש-א' החליט לרקום תכנית כדי להרוויח כסף על חשבונו של חברו האומלל. הוא יצר קשר עם חברו הטוב מהשכונה ויחד הם החליטו לסחוט את ד' בעשרות אלפי שקלים.

א' התחזה לגרוש של האישה ושלח הודעות לחברו לעבודה מטלפון לא מוכר, ודרש ממנו לשלם פיצוי על כך שפגע בכבודו ויצא עם גרושתו. "בוא נסגור יפה את העניין כדי שלא יהיו פדיחות ותשלם לי 3,500 שקלים, בכל זאת פגעת לי בכבוד כשיצאת עם גרושתי", כתב א'. ד', שחשש מאוד, קבע פגישה עם הגבר שהתחזה לחברו של הגרוש, הם נפגשו ליד כספומט בחדרה, ושם ד' משך כסף והעביר לו.

ד' חשב לתומו שבזה זה נגמר - אבל הוא טעה, וכבר  למחרת א', שהתחזה שוב לגרוש, שלח עוד הודעה מאיימת לוואטסאפ של ד' וכתב לו: "לא ידעתי שקיימת יחסי מין עם הגרושה שלי, אחרת הייתי דורש יותר כסף. תביאי לי עוד 3,000 שקל ואל תערב משטרה".  וכך, למחרת ד' שוב הגיע לכספומט בעיר, משך 3,000 שקל והעביר לחברו של א' שהיה שותף לכל המזימה. "חשבתי שבזה נגמר העניין. אבל למחרת שוב הוא שלח הודעה ודרש עוד כסף", סיפר ד' לחוקרי תחנת משטרת חדרה.

ואכן למחרת א' שוב שלח עוד הודעה מאיימת, לפיה הוא נכנס לכלא בימים הקרובים וזקוק לסכום של 6,000 שקלים. ד' העביר שוב את הכסף לחברו של א', וכמה ימים לאחר מכן, חברו של א' שחבר עמו למזימה שלח הודעה נוספת ל-ד'. "א' נכנס לכלא. קיבלתי את הטלפון שלך כדי לשמור עליך. תדע לה שמישהו אחר היה דוקר אותך ואת המשפחה שלך 20 פעם", איים חברו של א' על ד'.

סחיטה בוואטסאפ, חדרה (צילום: פרטי)
סחיטה בוואטסאפ, חדרה | צילום: פרטי

ד' התחנן בפניו שיניחו לו כי אין לו יותר כסף, אבל החבר של ד' היה נחרץ: "אתה הכנסת את הראש שלך למיטה חולה. אני עבריין מוכר מאוד בישראל. מילה שלי היא מילה. תשלם 6,000 שקל ונניח לך'. ד' לקח הלוואה מאביו, ומסר את הכסף לאדם שהציג את עצמו כחבר של הגרוש.

אבל הסחיטה נמשכה. הפעם א' התחזה שוב לגרוש ושלה הודעה מאיימת ל-ד': "עשית טעות גדולה ואתה צריך לשלם עליה", והפעם נדרש ד' לסכום של 20 אלף שקלים . כשהוא לא הצליח לגייס את הכסף והבין שהסחיטה לא תסתיים, הוא ניגש לתחנת משטרת חדרה והגיש תלונה נגד הסוחטים.

חוקרי תחנת חדרה החליטו לעשות תרגיל לאחד הסוחטים, והדריכו את ד' לקבוע עמו פגישה ליד סניף בנק במרכז העיר כדי להעביר לו סכום של 3,000 שקלים. חברו של א' הגיע לקחת את הכסף מ-ד', אז בלשי תחנת משטרת חדרה ולוחמי יס"מ של משטרת מרחב מנשה קפצו עליו ותפסו אותו על חם. א' נחקר אבל הכחיש את החשדות נגדו, וכך גם שותפו לסחיטה, אלא שבידי החוקרים היו סרטוני אבטחה של הבנקים מהם משך ד' כסף, וכן את הודעות הוואטסאפ ששלחו לו. 

א', חברו של ד' מהעבודה נלקח לחקירה, ו-ד' נדהם לגלות שחבר הנפש שלו סיפר את כל סודותיו האישיים, והוא עומד מאחורי מסכת הסחיטות שגרמה לו לשלם עשרות אלפי שקלים. "הייתי בהלם, הוא האחרון שהייתי חושב שיסחט אותי", הסביר לחוקרי המשטרה. פרקליטות מחוז חיפה הגישה נגד א' וחברו לסחיטה כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר בגין עבירות של סחיטה ואיומים.