שוק הקוקאין הישראלי סובל מאז משבר הקורונה מיובש קיצוני שנגרם עקב סגירת הגבולות בין ישראל לדרום אמריקה, ועל פי הדיווחים, משבר הבריאות העולמי הביא להפסד של מאות מיליוני שקלים לסוחרי הסמים הבולטים בישראל שנאלצו להוציא את עובדיהם למעין חל"ת.

עד לפני משבר הקורונה, מרבית הקוקאין הנוזלי הגיע לישראל מפרו, קולומביה, ארגנטינה וברזיל, עם תחנת ביניים ברומא, פריז או ברלין. בין בלדרי הרשתות אפשר היה למצוא עד פברואר האחרון רכזי מודיעין לשעבר במשטרת ישראל וחיילים משוחררים ששירתו ביחידות מיוחדות ומסווגות שהסתנוורו מהכסף הקל, ועבור כל הברחה קיבלו על פי ההערכות כ-50 אלף שקלים במזומן.

עד לאחרונה הוברחו לישראל מדי שנה כארבע טון קוקאין, וכ-20% אחוז מאותה כמות נתפסה על ידי המשטרה. לאחר סגירת הגבולות בתחילת השנה בכירי סוחרי הקוקאין בישראל חיפשו דרכים יצירתיות להבריח את הסם היקר (כ-400 אלף שקל לק"ג) דרך הגבול עם לבנון וירדן, ובחודשים האחרונים הוברחו ארצה כמה עשרות קילוגרמים של קוקאין שהוחדרו לתוך פחמים תמימים למראה.

במשטרת המחוז הצפוני של המשטרה חשפו את התופעה החדשה לפני כמה חודשים, וכמה עברייני סמים שהבריחו קוקאין בתוך פחם מירדן לישראל באזור עמק בית שאן נעצרו.

כעת, אנחנו חושפים כאן לראשונה כי כמה ארגוני פשיעה ישראלים מאזור השפלה, לכיש והשרון, נכנסו בחודשים האחרונים לשותפות שכללה הברחה של כ-2.3 טון קוקאין מפרגוואי למערב אירופה - ומשם לישראל, וגם במקרה הזה הסם נארז בקולומביה בשיטת הפחם - כלומר גושי פחם שלתוכם הוחדרה האבקה הלבנה, ועם הגעתם ליעד, הפחמים מועברים למעבדות מאולתרות שם מבודדים את הקוקאין מהגושים השחורים.

קולומביה היא אחת מספקיות הפחם הגדולות בעולם, ובין השאר מוכרת כמויות גדולות של פחם גם למדינת ישראל, ולפני כמה שבועות שש מכולות פחם עברו מקולומביה לבוליביה ומשם לפרגוואי, כשבהמשך אותן מכולות היו אמורות לעשות את דרכן לבואנוס איירס בירת ארגנטינה, ומשם לאנטוורפן שבבלגיה.

עם הגעתן של המכולות לאירופה, הפחמים ובתוכם הסמים, היו אמורים להיות מופצים בכל רחבי היבשת, וגם בישראל, שכאמור "סובלת" ממחסור חמור בקוקאין.  על פי ההערכות, הסכום ששילמו ארגוני הפשיעה בישראל ובבלגיה לראשי קרטלי הסמים בקולומביה ובוליביה נאמד בכ-100 מיליון דולר - והרווח שהיו אמורים העבריינים הישראליים והאירופאים לגזור מוערך בלא פחות משלושה מיליארד שקלים.

אלא שלרוע מזלם של ארגוני הפשיעה בארץ ובאירופה, המידע על הברחת הענק הגיע בין השאר גם לגורמי מודיעין במשטרת ישראל ששיתפו את עמיתיהם בבלגיה ובפרגוואי בפרטים - מה שהוביל בשבוע שעבר לחשיפת המכולות סמוך לכפר קטן השוכן ליד אסונסיון, בירת פרגוואי.

"למשטרת ישראל יש קשרים טובים עם משטרות ורשויות האכיפה ברוב מדינות דרום אמריקה, ובשנים האחרונות אותם קשרים רק הלכו והתחזקו. זה כולל בין השאר גירוש עבריינים נמלטים ומבוקשים לישראל והעברת מידע על הברחות סמים או תופעות פשיעה בהם מעורבים עבריינים ישראליים", חושף קצין משטרה בכיר.

נכון לימים אלה, כמות הקוקאין האדירה שנתפסה הוחרמה על ידי משטרת פרגוואי שמנסה, בסיוע משטרת ישראל ומשטרת בלגיה, לאתר את מזמיני הקוקאין האירופאים, ובכללם סוחרי הסמים הישראלים.