פרשת אוניית הקוקאיןמרבית הנאשמים בתיק הברחת הקוקאין מקולומביה לישראל הגיעו בימים האחרונים להסדר טיעון עם פרקליטות מחוז חיפה.

על פי הפרטים, שהגיעו ל-mako, הפרקליטות ניהלה בשבועות האחרונים מרתון של שיחות עם הסנגורים של הנאשמים לאחר שפגישות הגישור התפוצצו – ובאחרונה הצדדים הצליחו להגיע להסדר.

כזכור מדובר בפרשה שנחשפה בשנה שעברה. שבעת חברי הרשת, בהם יקותיאל זיני אביו של הזמר וכוכב הרשת בן זיני, נאשמים כל אחד לפי חלקו בייבוא קוקאין לארץ בתחתית ספינת פחם שעשתה את דרכה מקולומביה לתחנת הכוח בחדרה. הפרשה נחשבת למתוחכמת במיוחד בתחום ייבוא הסמים, שהועברו באריזות של 37 ק"ג באמצעות תיבה מיוחדת שהוצמדה אל תחתית האונייה במגנטים. הצוללנים היו אמורים לצלול לירכתי הספינה ולהוציא מהתיבה את חבילות הקוקאין.

קותי זיני וההודעה המפלילה
קותי זיני

במסגרת ההסדר תדרוש הפרקליטות עונש של בין ארבע לשש שנות מאסר בפועל לאסי איפרגן, אחד הנאשמים הדומיננטיים בפרשה ומי שנחשב לשותפו של זיני. עונש דומה תדרוש הפרקליטות על אורי סעדון, גם גורם מרכזי ברשת, ועל הנאשם מור זוהר.

עוד תדרוש הפרקליטות כי הנאשם מקסים דדון, שוטר לשעבר שקיבל הצעה לצלול לתיבת הקוקאין אך לא עשה זאת בסוף ומיוצג על ידי עו"ד ציון שמעון, ירצה עונש של 24 חודשי מאסר בפועל. אמיל חסן, שמיוצג על ידי עו"ד דורון נוי, ירצה 29 חודשי מאסר כולל הפעלת מאסר על תנאי.

לצד זאת, זיני סירב להצעה להסדר טיעון מצד הפרקליטות מאחר שרצה לכל היותר עונש של שלוש שנות מאסר, לצד מחיקת כל אישום שקשור לסחר בקוקאין. מנגד בפרקליטות סירבו להצעתו, ודרשו עונש של בין שבע לעשר שנות מאסר בפועל. במידה ולא יהיו שינויים של הרגע האחרון, התיק נגדו ימשיך להתנהל.

חלק מהסמים שנתפסו בפרשה של יקותיאל זיני (צילום: דוברות המשטרה)
חלק מהסמים שנתפסו בפרשה של יקותיאל זיני | צילום: דוברות המשטרה

מי שגם לא מופיעים בהסדר הטיעון הם הצוללנים שמשמשים עדי תביעה והוגשו נגדם כתבי אישום בנפרד משאר הנאשמים בפרשה - ניר אלמקייס ויוסף אשרף. "ללא העדות שלהם כנראה לא היה תיק", הודה גורם במשטרה.

ביום רביעי יוצג הסדר הטיעון בבית המשפט, שיחליט האם לקבל אותו.