מהומות פרצו בסוף השבוע בכלא אוהלי קידר בעקבות החלטת שירות בתי הסוהר להעביר את העבריין עמוס לביא "הקטן", המשתייך למשפחת הפשע של האחים אופיר ועמוס לביא (בן דודם של השניים) לאגף הפרדה בכלא נפחא ליד מצפה רמון. 

לביא, בן 34, מרצה תשע שנות מאסר בפועל על מעורבותו ברצח של הסוכן המשטרתי אנטון רומן. הוא נחשב לאסיר בעייתי מאוד שלא פעם הוא ואנשיו היו מעורבים בהפרות משמעת.

לפני כמה ימים, בעקבות הפרת משמעת חמורה, החליטו בשב"ס לשלול ללביא את שירותי הקנטינה. לאחר שביצע הפרת משמעת נוספת, הוחלט על העברתו לצינוק באגף ההפרדה בכלא נפחא. "עמוס זעם על ההחלטה לפגוע בזכויות הבסיסיות שמגיעות לו והוא לא קיבל את זה" , תיאר אחד האסירים. 

אוהלי קידר (צילום: שירות בתי הסוהר)
כלא אוהלי קידר | צילום: שירות בתי הסוהר

בעקבות העברתו של לביא לכלא נפחא פרצו במוצאי שבת מהומות בכמה תאים שמורים כאשר אסירים זעמו על הפגיעה בלביא והחליטו להבעיר מזרנים בתאים ולשרוף בגדים.

סוהרים וסוהרות הוזעקו לאגף ובאמצעות מטפים כיבו את השריפה. האסירים החשודים במעשה הוצאו מתאיהם, נכבלו ונענשו לכמה ימים בצינוק. סוהר ששאף עשן נפגע קל ונזקק לטיפול רפואי.

"החלטנו לפתוח במרד על הפגיעה בזכויות של עמוס ונמשיך את המאבק עד שיחזירו לו את מה שנשלל ממנו", טען אחד האסירים. "הם סתם התנכלו לו".

גורם בכיר בשב"ס הדגיש כי הסוהרים ינקטו ביד קשה כלפי כל אסיר שיפר משמעת, יפעלו נגדו בנחישות וידאגו למצות עמו את הדין. "לא ניתן לאף אחד לנהל את הכלא ולעשות מה שבא לו. מי שיפר את הנהלים ייענש במלוא החומרה ולא משנה במי מדובר", הזהיר הגורם הבכיר.