החבל הולך ומתהדק סביב צווארו של "אל מנצ'ו" ראש קרטל הסמים הכי מסוכן ומבוקש היום בעולם: רשויות האכיפה במקסיקו החלו בשוע האחרון לשתף פעולה עם גורמים בממשל האמריקאי במטרה לתפוס את נמסיו אוסגוארה סרבנטס - מנהיג קרטל חליסקו נואבה חנרסיון (CJNG).

שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, שמסמל כנראה את תחילתו של עידן חדש בכל הנוגע למלחמה בסוחרי הסמים ששולטים במקסיקו ודרכה גם בשוק הסמים בארה"ב יכלול בין היתר את הסגרתו לארה"ב של סוחר הסמים רובן אוסגוארה גונזלס - הידוע גם בכינויו "אל מנצ'יטו".

מצדם הבטיחו האמריקאים שייפעלו שלא לסווג את קרטלי הסמים המקומיים כארגוני טרור, כך מקסיקו כמדיה לא תפגע מסנקציות וכדומה (בדומה לאיראן), וכמו כן שני הצדדים הבטיחו להקים יחידה משותפת ומיוחדת שתחתור לתפוס את "אל מנצ'ו" ולהביא למעצרו.

הכוח המיוחד צפוי להיות מורכב מיחידת לוחמים מחיל הים המקסיקני אשר יקבלו מידע מודיעיני, נשקים וייעוץ מהממשל האמריקאי ויפעלו ככל הנראה בשיתוף פעולה מלא עם צבא ארה"ב.

על פי ההערכות, סוחר הסמים המבוקש והאכזרי נע בחשאיות בין דירות מסתור ברחבי מדינת חליסקו, אשר ממוקמת בחופה המערבי של מקסיקו, ובזמן מנוסתו מבריח טונות של סמים מעבר לגבולות מקסיקו (כולל קוקאין, מת'אמפטמין, הרואין ופנטניל), ומלבין מאות מיליוני דולרים.

אגב, זוהי הפעם הראשונה בה הממשל המקסיקני והממשל האמריקאי משלבים כוחות בנסיון לתפוס את "אל מנצ'ו" שפועל ומרעיל את אזרחי ארה"ב בסמים כבר שנים רבות, אם כי זו ממש לא הפעם הראשונה בה הם משתפים פעולה בנסיון לעצור סוחרי סמים ששולטים על קרטלים אכזריים.

בתחילת העשור, עוד בתקופת כהונתו של הנשיא פיליפה קלדרון (2006-2012), כוחות אמריקאים ומקסיקניים תפסו אחרי שיתוף פעולה מוצלח את אסקייל קרדנס (אחיו של מנהיג קרטל המפרץ) וחיסלו את ארתורו בלטן לייבה (בכיר במשפחת הפשע בלטן), במה שהצליח להביא לשקט מסוים שנמשך זמן קצר בתוך מלחמת הסמים הבלתי נגמרת במדינה הלטינית.

וכך, משרד המשפטים המקסיקני פועל בימים אלה להסגיר את "אל מנצ'יטו" (אשר מוכר גם בתור בנו של "אל מנצ'ו"), לארה"ב ולהביאו למשפט, בתקווה שואולי ממנו יצליחו רשויות שתי המדינות  להוציא שביב מידע על מקום המסתור של אביו, זאת למרות שסנגוריו של סוחר הסמים עתרו נגד ההסגרה בטענה כי אין לו כל קשר או קרבה משפחתית למנהיג ה-CJNG.

כך או כך, ההחלטה שנתנה השבוע על שיתוף הפעולה בין שתי המדינות היא צעד משמעותי כאמור בנסיון להביא לסיומה של אחת התקופות הכי שחורות שידעה מקסיקו ומשפיעה ישירות גם על שכנתה מצפון.