מבצע החיסונים בבתי הסוהר נמשך ובשב"ס מנסים לצמצם עד כמה שאפשר את מספר האסירים שמסרבים להתחסן. אחד הצעדים הוא שלילת ביקורים ושיחות טלפון והעברת לאגפים נפרדים ללא השתתפות בסדנאות שיקום ושיעורי חינוך.

אתמול חילקו סוהרים טפסים לאסירים בבתי הכלא ברחבי הארץ בו נכתב בין השאר שמומלץ להם להתחסן שכן החיסון יגן עליהם מפני נגיף הקורונה וימנע הדבקה של אחרים. בטופס מצוין כי מי שיסרב לקבל חיסון מסיבות כאלה ואחרות במועד שנקבע לא ברור מתי יחוסן מאחר והמלאי מוגבל. עוד נכתב, כי מי מבין האסירים שיסרב להתחסן תנאי הכליאה שלו ייפגעו.

כ-14 אלף אסירים כלואים במתקני שב"ס ברחבי הארץ כולל אסירים ביטחוניים. על פי מארגני מחאת האסירים שנלחמו על כך שהאסירים יחוסנו, כ-30 אחוז מקרב האסירים מסרבים להתחסן. החשש עלה בין השאר בעקבות אסיר עם מחלות רקע רבות שחוסן אתמול והיום התגלה מת בתאו. חשוב להדגיש כי אין קשר בין מותו לבין קבלת החיסון.

"נכון שנלחמנו וניהלנו מאבק חסר תקדים" שהאסירים יחוסנו", מסביר יוני יהב שניהל את מאבק האסירים, "אבל זכותו של אסיר כמו כל אזרח חופשי להחליט באופן עצמאי על גופו והאם הוא רוצה להתחסן ואם לא. אסור לפגוע לו בהטבות ובזכויות שלו אם הוא מסרב להתחסן. יש אזרחים לא מעטים שמתנגדים להתחסן ולא ראיתי שהמדינה פגעה בזכויותיהם".

ל-mako נודע, כי נכון לעכשיו מאות אסירים מסרבים להתחסן והם מיהרו להתקשר לבני משפחותיהם ולדווח להם ששב"ס רוצה לשלול מהם ביקורים ויציאות לחופשות. אשתו של אסיר עולם ששוחחה עם mako סיפרה כי "אמרו לו שיעבירו אותו לאגף הפרדה, שהוא לא יקבל ביקורים, לא ייצא לחופשות, לא יוכל לקנות מוצרים בקנטינה, לא ישתתף בשיעורי חינוך, שיקום ובסדנאות. שלילת שיחות טלפון. זכותו של בעלי להחליט על גופו".

משב"ס נמסר בתגובה: "בטופס הוויתור על החיסון עליו חותמים אסירים שאינם מעוניינים לקבלו, מצוין בין היתר כי ויתור זה יכול להוביל לשינוי בשיבוץ הכלוא ועלול שלא לאפשר הענקת טובות הנאה הדורשים קשר עם החוץ כדי למנוע אפשרויות של הדבקת כלואים או אחרים".