חשש במשטרה מכך שתיק הרצח של דבורה הירש ז"ל, בו נאשמים ראש ארגון הפשע הגדול בנגב, ניבי זגורי, יחד עם חייליו עמיר בן שימול ומשה רובין, עתיד להתרסק. ל-mako נודע כי עד התביעה המרכזי שחתם על הסכם מיוחד עם פרקליטות מחוז הדרום על כך בתמורה לעדותו יקבל הטבות שונות (בהן אי העמדתו לדין בתיק פלילי חמור) התחרט, קיבל רגליים קרות ולא ממהר להעיד בבית המשפט.

העד עצמו היה אמור לסייע לפרקליטות להביא להרשעתם של זגורי ושני חייליו בתיק הרצח של הירש, וללא עדותו התיק עלול לקרוס ולגרום לזיכוי הנאשמים. "בלי עדותו של עד התביעה התיק הזה לא ישרוד משפטית", טוען גורם בכיר במערכת המשפט המעורה היטב בפרטי המקרה. "זה יביא לזיכוי הנאשמים בתיק, וגם ככה הראיות נגדם הן יותר נסיבתיות".

כדי להבטיח את התייצבותו של העד, הפרקליטות פנתה בחשאי לבית המשפט מבלי לעדכן את הסנגורים, תוך שציינה את התנאים להתייצבותו כעד בתיק המורכב. במקביל, סנגוריהם של הנאשמים בכל תיקי הרצח, עורכי הדין חיים ונס אוחנה, משה יוחאי, משה שרמן, יהלי שפרלינג ודורון נוי, רועי אטיאס ועינב איטח, טוענים כי לא ייתכן שהפרקליטות תעניק טובות הנאה לעד שכבר קיבל בהסכם עליו חתם לא מעט, ועוד יקבל תמורת עדותו, כל זאת כדי להעלים מהם מידע בנוגע להתנהלות מולו.

דבורה הירש ז"ל - הרצח לא פוענח (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
נרצחה ביריות מול ילדיה. דבורה הירש | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

בדיון שנערך אתמול בבית המשפט דרשו הסנגורים לקבל כל חומר חקירה הנוגע לתנאי התייצבותו של העד לדיון בעניין רצח הירש. "לא ייתכן שעד תביעה שאינו עד מדינה יקבל טובות הנאה תמורת עדותו בתיק", קבלו הסנגורים. "אין דבר כזה שעד תביעה מקבל כסף תמורת עדותו", ולטענתם עד התביעה קיבל עד כה כ-300 אלף שקלים מהמדינה, ותמורת עדותו ייסגרו נגדו שני תיקים של ניסיון רצח ונשיאת אמצעי לחימה.

עוד נודע ל-mako כי עד התביעה אינו מרוצה מההסכם ומעוניין לשפר אותו ולקבל הטבות נוספות, זאת למרות שעד היום המדינה מימנה את סידורי האבטחה שלו ושל ובני משפחתו בסכום של למעלה ממיליון שקלים. אותו עד נחשב למאוים ברמה גבוהה ביותר, והוא ובני משפחתו מקבלים סל אבטחה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, מחשש שעבריינים ינסו לחסלו, והוא שוהה בדירת מסתור תחת אבטחה כבדה.

התובע הבכיר בתיק, עו"ד יואב קישון, ציין כי עד התביעה יגיע להעיד, ולדבריו זה לא רלוונטי אם מדובר בעד מדינה או עד תביעה ומה ההטבות שקיבל. בנוסף ציין קישון כי הבקשה לצו הבאה או להבטחת התייצבות העד הוגשה לשופט שמטפל בתיק, ואם עד תביעה רוצה או לא רוצה להגיע לדיון אין זה מעניינם של הסנגורים. השופט נאסר אבו טהה מצדו צפוי להודיע על החלטתו בעניין במועד מאוחר יותר.

כזכור, ב-7 במרץ 2016, בשעה 18:28, הירש, יחד עם שלושת ילדיה ובת אחותה, החנתה את מכוניתה ליד בניין מגורים ברחוב שדרות יעלים בבאר שבע, מרחק של עשרות מטרים ספורים ממטה משטרת המחוז הדרומי. היא הייתה בטוחה שדקות לאחר מכן זגורי יגיע לפגישת פיוס עמה כפי שסוכם, אבל כאמור לזגורי היו תכניות אחרות לחלוטין; שניות לאחר שהחנתה את רכבה, הגיע כך על פי החשד למקום בן שימול כשפניו מכוסים בכובע גרב, וירה בה חמישה כדורים לעיני ילדיה. הירש מתה במקום, ובן שימול נעלם מהמקום במכונית המילוט בה נהג רובין.

כמה שעות לאחר מכן, היה זה זגורי שזומן לתשאול בעניין במשרדי ימ"ר נגב, אך במהלך חקירתו הכחיש כל קשר לאירוע. מיד עם יציאתו מתחנת המשטרה הבין זגורי שהמשטרה תגיע אליו במוקדם או במאוחר ותקשור בינו לבין הרצח המחריד, והוא החליט לעזוב את הארץ לסין.