הערים המעורבות בישראל בוערות מאלימות קשה בין יהודים לערבים עם שלל מקרי ביזה, הצתת כלי רכב, מסעדות, עסקים ומלונות. עכו, יפו, חיפה וכמובן לוד וירושלים היו במרכז המהומות בימים האחרונים ונראה שעיר מעורבת אחת נפקדת לשמחת כולם מהסרטונים המופצים ברשתות החברתיות.

מלבד מקרים ספורים, רמלה הצליחה לחמוק יחסית מהכותרות הראשיות ולשמור על שגרה למרות שאוכלוסייתה מונה כ-55% יהודים וכ-19% מוסלמים. בקושי כביש אחד מפריד בינה לבין לוד אבל ההבדל השבוע בביטחון האישי של התושבים בשתי הערים ניכר.

"אצלנו יש שנים רבות של רבות יחסים עמוקים וטובים בין יהודים לערבים ולאף אחד אין שום אינטרס לפגוע בהם", אומר ל-mako גורם בעיריית רמלה, "כולנו חברנו יחד לדכא כל ניסיון של קיצוניים להיכנס לעיר ולהבעיר אותה. רמלה לא תהפוך ללוד ועכו. זה לא יקרה בחיים".

למראה ההתרחשויות בערים המעורבות, ראש עיריית רמלה, מיכאל וידל, וידל נפגש עם מנהיגי המגזר בעיר ובכירי המשטרה כדי שכולם ידאגו לשמור על השקט וישמשו דוגמה לערים מעורבות אחרות בארץ.

עם זאת, 6 בתים בעיר נשרפו הלילה בשכונת ג'וואריש בעיר אך נבדק החשד כי מדובר בדליקה שפרצה בעקבות נפילת רסיס רקטה בשדה סמוך. כמו כן, שלשום הוצתה מכונית בעיר אך גורמים במשטרה מדגישים כי רמלה זה סיפור אחר. "אתמול בצהרים הייתה הצתה של מכונית ושני אוטובוסים בחניון אבל אין מה להשוות את מה שקורה בערים המעורבות בישראל למה שקורה  ברמלה", מסביר קצין בכיר במחוז מרכז של המשטרה, "במושגים משטרתיים העיר שקטה מאוד. לא היו יריות לעבר יהודים, לא פגיעות בנפש, לא הצתות בתי כנסת או מעשי ביזה. המשטרה, הנהגת העיר והנכבדים ברמלה נפגשו בימים האחרונים כמה פעמים ופעלו למנוע כל ניסיון לגרום לתסיסה בעיר ולמראות הקשים שראינו בלוד. היו צעירים שחדרו לרמלה לעשות בלגן והם סולקו".

לדבריו, ראשי החמולות ברמלה, יחד עם המשטרה ופרנסי העיר הצליחו לגרש לפני כמה ימים קיצוניים שניסו לעורר מהומות בעיר. "לקחתי את כל החמולה שלי ודאגתי לגרש פורעים מהעיר", מחזק את דבריו עלי ג'רושי ראש חמולת ג'רושי הגדולה בעיר בשיחה עם mako, "הזהרתי אותם שבפעם הבאה נפרק להם את העצמות אם הם ייכנסו לעיר וינסו לעשות בלגן בין יהודים לערבים. אותי לא מעניין יהודים או ערבים. מדינת ישראל שייכת לכולנו ולא ניתן להחריב אותה. כולם אוכלים מכף היד של המדינה ולא ניתן שיהרסו אותה ואת מערכת היחסים הטובה בין יהודים לערבים ונוצרים. פה ברמלה שקט בגלל שאני במסגדים קורא לאנשים לשמור על הבית שלנו, על המדינה שלנו שלא לפגוע בה, שכולנו פה אחים ואם נפגע אחד בשני בסוף נהיה תלויים אחד ליד השני אנחנו משמשים דוגמה והצעירים מקשיבים".

לדבריו, המהומות בערים המעורבות נובעת מכך מהסתה שאליה חשופים צעירים משני הצדדים וכניסת של גורמים קיצוניים המסיתים למעשי אלימות. "מבחינתי מי שמשתתף בלינץ' ופוגע ברכוש צריך להוציא אותו להורג חד משמעית. מה שקורה פה במדינה זה אסון לאומי. הקוראן קורא לסבלנות ולשלום בין עמים. צריך להפסיק את המהומות ולטפל בצעירים משני הצדדים ביד קשה מאוד. אנחנו ברמלה דואגים ונדאג לשלום בין כל תושבי העיר. אותנו לא יהפכו לעכו ולוד".

ערביי ישראל, מהומות, רמלה, אלימות (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
המהומות ברמלה אתמול. מקרה חריג | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90