כ-50 עבריינים יהודים וערבים, תושבי מרכז הארץ, השפלה והצפון, נמלטו בשבועות האחרונים לחו"ל לאחר שנפתחו נגדם חקירות בגין רצח, ניסיונות רצח, סחר בסמים, הפעלת מעבדות לזיוף כסף והלבנת הון (חלקם בפרשות של סחר בביטקויון ומטבעות קריפטו, זאת מבלי לדווח על כך לרשות המיסים).

ל-mako נודע כי חלק מהעבריינים שברחו לחו"ל היו מעורבים באופן ישיר או בסיוע ברצח הכפול בקרית מוצקין של העבריין וראש המאפיה הקווקזית בקריות שומי איסקוב ובנו פאר, רצח אכזרי שארע לפני כחודש וחצי, כמו גם בנסיון הרצח של אבי מור בנהריה, שרכבו התפוצץ כזכור ממטען רב עוצמה שהוטמן בו על פי החשד על ידי עבריינים מתחרים.

"מיד אחרי שני המקרים הללו, כמה עבריינים בכירים מהמגזר הערבי והיהודי ברחו מהארץ עוד לפני שהחוקרים הצליחו להבין מי אחראי לאירועים ומי היה מעורב ברכישת הרובים והמטען", מגלה קצין משטרה ממחוז חוף. "חלק מהם נמלטו למרוקו ולטורקיה, ואנחנו יודעים היטב במי מדובר. הם דואגים להעלים ראיות, לשבש חקירה ואז חוזרים ארצה כשלנו יש קושי להגיש נגדם כתבי אישום. אנחנו עוקבים אחריהם ואחרי החיילים שלהם שנשארו בארץ, אוספים ראיות ומשתמשים בטכנולוגיות חדישות על מנת לעצור את כולם".

על פי החשד, גם עבריינים המעורבים בפרשות אחרות הנוגעות לעבירות נשק כמו סחר, שימוש ורכישת מטעני חבלה, או סחיטה באיומים וגביית דמי חסות, נמלטו מישראל, מרביתם עבריינים המשתייכים לארגונים של משפחות הפשע חרירי ואבו לטיף. לדברי גורמים המעורים בפרטים, אותם עבריינים נמלטו מחשש שייעצרו ורכושם הרב יוחרם. חלקם נמלטו מהארץ עם כסף רב, ואחרים מכרו רכוש כדי לרכוש ביטקויון אותו יוכלו להמיר בחו"ל לכסף מזומן שיאפשר להם להתקיים. בנוסף, כך לדברי גורמים במשטרה, חלקם מחזיקים באזרחות מרוקאית ובלרוסית, וחלק נמלטו לסיני ומצרים.

"הם בלחץ גדול מאוד בעקבות הפעילות הרבה שלנו בתחום הסחר בנשק והלבנת הון וחששו שנגיע אליהם. לגבי רובם יש לנו ראיות מוצקות ואנחנו יושבים חזק על הזנב שלהם", טוען קצין בכיר במחוז הצפוני של המשטרה. "לכל מקום שהם יגיעו נגיע ונדאג לעצור אותם. הכול עניין של זמן. יש לנו שיתופי פעולה עם המון משטרות בעולם, וכבר הוכחנו שיש לנו זרועות בכל מקום אליו יגיעו".

כאמור, גם עבריינים מאזור השפלה, רמלה, לוד ורחובות נמלטו מישראל אחרי שנחשדו בעבירות של סחר בקוקאין והפעלת מעבדות לזיוף שטרות, ובמקביל, כמה עבריינים אחרים, רובם תושבי אשדוד, שהיו מעורבים בניסיונות חיסול בעיר באופן ישיר או עקיף וברכישות אמצעי לחימה נמלטו למקסיקו, צ'כיה ודובאי.

גם בפרשת הלבנת ההון האחרונה והמתוקשרת, שבה נעצרו בעלי בית"ר ירושלים משה חוגג יחד עם כמה אנשים נוספים, בהם כמה עבריינים, ונוגעת לחשד שחוגג ואנשיו הונו לכאורה משקיעים במאות מיליוני שקלים, מעורבים כמה עבריינים בכירים המשתייכים לארגוני פשיעה גדולים במרכז הארץ שנמלטו לפני כמה ימים לדרום אפריקה ודובאי, חלקם עם דרכונים זרים.

"אנחנו מעריכים שחלק מהם הרגישו שעוקבים אחריהם או שהרגישו שמשהו עומד להתפוצץ, ובעיתוי מדהים מבחינתם ברחו מהארץ", טוען גורם במשטרה בשיחה עם mako. "לפעמים הנחיתה באחד היעדים שציינת הם זמנית לקראת בריחה למקומות אחרים, ולעבריינים שמחזיקים בדרכונים זרים קל יותר לנוע ממדינה למדינה. אנחנו מעריכים שלפחות 50 עבריינים נמלטו בשבועות האחרונים מישראל, רובם לפני מעצר או בתחילת חקירה".