העבריין שלום אביטן, שנעצר לפני כשבועיים בבית מלון בקואלה למפור בירת מלזיה בחשד שתכנן להתנקש בחייו של ראש ארגון הפשע ערן חייא, הובא לראשונה לדיון בבית המשפט. בתמונות שצולמו מחוץ לאולם, נראה אביטן אזוק ומובל על ידי שוטרים עם מסכה על פניו.

אביטן מואשם על ידי הרשויות המלזיות בגין החזקת שישה אקדחים ו-158 כדורים שרכש במסגרת תוכניתו לחסל את חייא. במידה ויורשע, הוא עשוי לרצות עונש של עד 40 שנות מאסר בפועל.

שלום אביטן מובא לבית המשפט במלזיה (צילום: Photo by ARIF KARTONO/AFP via Getty Image)
שלום אביטן מובא לבית המשפט במלזיה | צילום: Photo by ARIF KARTONO/AFP via Getty Image

בתחילה טענו במשטרת מלזיה שאביטן רכש את האקדחים מבני הזוג מקומיים כדי לחסל אנשי חמאס או בכירים בממשל המלזי מטעם המוסד. לאחר שנחקר, החוקרים קיבלו את גרסתו והשתכנעו שהוא לא סוכן מוסד וכי הרקע למעצר פלילי.

אביטן הגיע למלזיה  מדובאי באמצעות דרכון צרפתי. על פי החשד הוא גייס שכירי חרב שיסייעו לו להוציא לפועל את תוכניתו לפגוע בחייא. אביטן, שמוחזק בתנאים קשים בכלא במלזיה, שכר שני עורכי דין מקומיים שייצגו אותו.

שלום אביטן (צילום: פרטי)
שלום אביטן | צילום: פרטי

אביטן הכחיש בדיון בבית המשפט את ההאשמות נגדו, זאת למרות שנתפס עם אקדחים וכדורים ואף הודה בחקירתו כי הגיע לרצוח ישראלי שעמו הוא מסוכסך. הוא הובא לבית המשפט תחת אבטחה כבדה מאוד של כ-20  שוטרים למנוע כל אפשרות שינסה לברוח. העונשים במלזיה בכל הנוגע להחזקת נשק נחשבים חמורים מאוד והם נעים בין 15 לעד 40 שנות מאסר בפועל. 

על פי גורמים במשטרת ישראל, הסכסוך בין אביטן וחייא פרץ לאחר שאנשיו של חייא זרקו שלושה רימונים לבניין היוקרה שבו התגורר אביטן במתחם בבלי בתל אביב. בנוסף נזרק מטען חבלה לעבר האקסית שלו המתגוררת בכפר סבא.