בשלהי חודש מרץ השנה נישא בפעם הרביעית אסיר העולם אדם איטל, שמרצה ארבעה מאסרי עולם בגין ארבעה מעשי רצח ו-16 שנים נוספות בגין ניסיון רצח. החתונה בין איטל לבין בחירת ליבו, תושבת דרום הארץ בשנות ה-30 לחייה, נערכה בכלא השרון בנוכחות רב ועשרה עדים.

"הפעם מצאתי את אהבת חיי", אמר איטל למקורביו לקראת החתונה, "אין מאושר ממני בעולם. היא בדיוק מה שחיפשתי, יש אהבה גדולה. אנחנו מכילים אחד את השני". החתונה הרביעית של איטל הפתיעה את הסוהרים. "זה שיא במושגים של שירות בתי הסוהר", מסביר קצין בכיר בארגון".

איטל הכיר את אשתו הנוכחית, כמו גם את גרושותיו, באמצעות חברים קרובים, אסירים, בני משפחה, או דרך פניות ישירות מנשים שהתעניינו בקשר זוגי איתו – למרות שהסיכוי שהוא ישתחרר מהכלא שואפים לאפס. "אדם יודע לדבר יפה, יש לו גישה לנשים", סיפר מקורב לאסיר העולם, "מאוד קשה לו להיות לבד, הוא אוהב זוגיות. הוא התגרש שלוש פעמים כי זה לא קל להיות בזוגיות עם אסיר. לא כולן יכולות לשרוד מציאות כזו".

אדם איטל בבית המשפט (צילום:  חדשות 12)
נישא ארבע פעמים, איטל. | צילום: חדשות 12

ולא רק איטל. ראש ארגון הפשע מיכאל מור, שמרצה עשר שנות מאסר בגין מעורבותו ברצח עד המדינה לשעבר טל קורקוס, התגרש לפני כמה שנים מאשתו הראשונה ואם ילדיו. לפני כשלוש שנים הכיר מור (45) את רותם אילוז (25) מקרית שמונה דרך חברים משותפים. השניים נישאו בסודיות גמורה בין כותלי כלא השרון. "אפילו לי מיכאל לא סיפר שהוא התחתן", סיפר גורם שהיה מקורב בזמנו למור, "הוא שמר על זה בחשאיות".

למרות שבסביבתה לא תמכו בקשר עם העבריין שגדול ממנה בשני עשורים, אילוז נהגה להעלות לרשתות החברתיות פוסטים בהם היא נראת נוהגת בג'יפ ב.מ.וו ועונדת שעוני יוקרה ותכשיטים. "הרבה הרימו וירימו גבה על כל הקשר הזה ובכלל", כתבה אילוז בפוסט שפרסמה בפייסבוק שלה באחד מימי ההולדת של מור, "רק שזר לא יבין שאתה הגבר שעליו חלמתי. מאיפה אתחיל? בעלי אהוב שלי, ליבי, החבר הכי טוב שלי, איש הסוד שלי...זה שיעמוד לצידי באש ובמים ולא כסיסמה". באחרונה בני הזוג החליטו להפריד כוחות, ולהתגרש.

הפוסט של מיכאל מור בפייסבוק
חברים מנהלים לו את הפייסבוק, מור

"עולם ההיכרויות של אסירים עם נשים מחוץ לכלא מורכב מאוד", מציינת עורכת דין פלילית, "יש לחצים רבים מהמשפחה לא להיכנס לקשר עם עבריינים, וגם כשזה קורה ויש החלטה למסד את מערכת היחסים הסיכוי שזה יחזיק שואף לאפס. כמעט כולם מתגרשים". לדבריה, ההיכרות היא דרך חברים בדרך כלל, "לא פעם עורכי דין מביאים לאסירים שהם מייצגים תמונות או מכתבים שכתבו להם נשים שרוצות להיות איתם בקשר. במקרים נוספים חברים של אסירים מנהלים להם את הרשתות החברתיות ויוצרים עבורם קשר עם נשים צעירות. השיחות בין האסיר לאישה שהוא מכיר מתנהלות במשך שעות ארוכות מידי יום".

כשמדובר בקשר רומנטי בין אסירים, כמו למשל במקרה של רוצחת בתה מארי פיזם ובן זוגה מאור הלל, ההיכרות מתבצעת בדרך כלל דרך חברים שנמצאים בין כותלי הכלא. "הם מנהלים שיחות ויעוד ארוכות כדי להכיר אחד את השנייה", ציין אסיר ותיק שהיה מעורב בשידוך של פיזם והלל, "'השדכנים' שדאגו לחבר ביניהם מרוצים מהקשר במקרה הזה ומאמינים שהם יתחתנו".

מאור הלל, בן הזוג של מארי פיזם
מאור הלל, בן הזוג של מארי פיזם

לדברי אותו אסיר, קשר בין שתי דמויות שמרצות עונש מאסר הוא קשה ומורכב. "זה עניין של מעמד, עוצמה, כסף ובסופו של דבר אהבה", הוא מסביר, "מעט מאוד אסירות יוצרות קשר עם גברים מחוץ לכלא, הן יודעות מראש שכל עוד הן במאסר זה לא ילך והקשר לא יחזיק מעמד".

לאחר שלב ההיכרות, האסירים שרוצים לחזק את הקשר מגישים תצהירים חתומים בידי נוטריון בו הם מצהירים שהם ידועים בציבור. בעקבות ההצהרה הזו הם הופכים לזוג מוכר על ידי שב"ס, וכך הם יכולים לקבל ביקורי התייחדות, ואולי, כפי שקרה עם רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר – גם להינשא בכלא ולהקים משפחה.