דרמה במקסיקו: רשויות האכיפה המקומיות עדיין נמצאות במצוד אחר האישה שהתנקשה בחייו של פוליטיקאי מקומי, ובתחילת השבוע הותר לפרסם את תמונותיה מהמסעדה בעיר פוארטו ואיארטה, שם היא ירתה למוות במושל מדינת חליסקו לשעבר – אריסטו סנדובל.

ממצאי חקירת המשטרה חושפים כי סנדובל נרצח בזמן שהלך לשירותי המסעדה, וגורמים המעורים בפרטי הפרשה סיפרו שהפוליטיקאי שהה במקום עם מאבטחיו, שלא התלוו אליו לחדר השירותים, אז על פי החשד המתנקשת התקרבה לכיוונו, וירתה בו שלוש יריות בראש, בחזה ובבטן, ונמלטה מהמקום יחד עם גבר נוסף שככל הנראה שיתף איתה פעולה.

בתמונות שפורסמו ממצלמות האבטחה של המסעדה אפשר לראות את האישה צועדת במסדרון שהוביל לשירותים, כמו גם את משתף הפעולה שלה – גבר עם חולצה שחורה וג'ינס כחול, וכעת רשויות האכיפה מציעות פרס כספי גבוה לכל מי שיסייע ללכוד את שני החשודים ברצח.

הרלדו סוליס גומז, התובע הכללי של מדינת חליסקו, הודיע כי הוא מציע פרס של כ-50 אלף דולרים לכל מי שיסייע למצוא את שני החשודים, כשבמקביל שוטרים מקומיים עצרו כמה מעובדי המסעדה בחשד שסייעו לשניים.

הסברה העיקרית נכון לעכשיו היא שסנדובל חוסל בהוראת אנשי קרטל חליסקו נואבה חנרסיון (CJNG), אשר מוכר בתור ארגון הפשע המסוכן ביותר שפועל במקסיקו כיום, וחיסולו מגיע בתקופה שבה מקסיקו חווה עלייה משמעותית בפעולות אלימות מצד קרטלי הסמים – ובמיוחד באלו שמעורבות בהן נשים.

תופעת ה"סיקאריאס" ("המתנקשות") אמנם מוכרת היטב לרשויות האכיפה - אך בכירים במשטרה מספרים שבחודשים האחרונים נרשמה עלייה משמעותית בכמות הנשים שמעורבות בחיסולים ופועלות בשירות הקרטלים..

באוקטובר 2019 כלי התקשורת במקסיקו דיווחו כי מנהיג ה-CJNG, נמסיו אוסגוארה סרבנטס, החל להשתמש באופן קבוע ברוצחות שכירות שפועלות בשם ארגונו האכזרי על מנת להטעות את יריביו, ובין המחסלות המוכרות ביותר שפעלו במקסיקו לאורך השנים נמצאות קלאודיה אוצו'אה ("קים קרדשיאן של הקרטלים"), מריה לופז ("לה קטרינה") וג'וסלין אלחנדרה ניניו (ארגון "לאס פלקס").

בנוסף, כך על פי הדיווחים שמגיעים ממקסיקו, נשים רבות מצטרפות מדי שבוע לשורותיהם של הקרטלים כדי להימלט מהעוני המשתק במדינה, בזמן שאחרות נחטפות על ידי פעילים עוד בילדותן ואלו כופים עליהן להפוך למתנקשות.