כשראש הממשלה הבטיח לשאת באו"ם נאום "חד כתער" כדבריו, אני מודה שחשבתי שמדובר ברמז מטרים. ביבי נותן כאן איזו קריצה, איזה מתאבן, ובנאום עצמו הוא אכן ישלוף תער כמטאפורה, לעזאזל – כהדגמה חיה! – לעריפת הראשים של דאע"ש. איזו אכזבה.

השעה הייתה 12:30 בצהריים שעון ניו יורק, מליאת האו"ם הייתה ריקה ברובה, הדיפלומטים ודאי הלכו לאכול צהריים, ונתניהו שובץ לנאום אחרי נציגי מדינות חשובות, מרכזיות ומשפיעות כמו לאוס וקירגיסטן. שזה בערך כמו לשבץ שידור חוזר של "שאלת רב" אחרי "סיבה למסיבה" ו"לגעת ברוח", בשתיים בלילה בערוץ 1.

ונתניהו, שועל תקשורת ומומחה לתרבות האמריקנית, ידע שהוא צריך לספק משהו יוצא דופן כדי להסב את תשומת לבן של מי שאינן מהדורות חדשות, למשל תכניות הסאטירה. הוא ודאי נזכר בערגה כיצד היטיבו ג'ון סטיוארט וחבריו להראות את הפצצה המאויירת שלו וחשב כיצד יוכל להשתוות לגימיק הזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ממריאים לארה" (צילום: אבי אוחיון)
שרה לא פספסה את הטיסה לניו יורק, כמובן | צילום: אבי אוחיון
סיעור המוחות הוליד את דרק ג'יטר. שם שוודאי לא אומר כלום לרוב מכריע מהציבור הישראלי, או העולמי, אבל נוגע להוויה האמריקנית בכלל והניו יורקית בפרט. ג'יטר, אתם מבינים, הוא שחקן בייסבול שפרש השבוע. ביבי, אני משוכנע, לא עוקב אחרי הספורט הזה ולא היה מזהה את ג'יטר גם אם היה עומד לו עם נשק גרעיני מול הפרצוף. האיזכור הזה, והדימוי המאולץ שבא איתו ("להגיד שאירן לא עוסקת בטרור זה כמו להגיד שדרק ג'יטר לא שיחק בעמדת השורט-סטופ עבור היאנקיס"), נועד אך ורק כדי שלפחות משפט אחד ימצא את דרכו לתכניות ההומור. מצד שני, אין ספק שזה יהיה אפקטיבי וישיג את המטרה. דיבורים תמיד היו החלק החזק של נתניהו.

זה לא היה הגימיק היחיד. ביבי לא ויתר גם בנאום הזה על פרופס, הפעם בצורת תמונה מוגדלת של משגר רקטות בעזה שמוצב באזור מגורים סמוך לילדים. רק חבל שהוא לא שלף טוש אדום ושירבט משהו בסגנון הציור השבועי לילד (התוכלו, ילדים, לגלות היכן מסתתר מוחמד דף?).

מלך ישראל ומושיע העם היהודי

גם השואה הגיעה, כמו בכל נאום של נתניהו. ואיתה המוסר הכפול. מצד אחד התרעמות על דברי אבו מאזן שהגדיר את פעולות ישראל ב"צוק איתן" כרצח עם, ומצד שני השוואה של האידאולוגיה האיסלמית הקיצונית לאידאולוגיה הנאצית. כנראה שבכל זאת מותר להשוות, אבל רק אם אתה ישראלי.

נתניהו מזכיר לנו שוב שבעיני רוחו הוא לא רק ראש ממשלת ישראל אלא מנהיג ומושיע העם היהודי באשר הוא. לקינוח נתניהו השתמש בציטוט מתוך ספר ישעיהו ולפתע עבר לעברית אחרי חצי שעה של חפירות בשפה שבה הוא מרגיש באמת בבית. מרגש.

מרחק ניו יורק (צילום: גוגל)
המרחק מבניין האו"ם לטיימס סקוור? הליכה קצרה של פחות מחצי שעה | צילום: גוגל
למרות ששועי העולם לא נהרו בהמוניהם כדי לשמוע את ראש הממשלה, נשמעו מדי פעם מחיאות כפיים ספורדיות במהלך הנאום. מבט חטוף הבהיר שאלה לא הגיעו מהדיפלומטים הזרים באולם, אלא מלהקת המעודדות של נתניהו ביציע שכללה שלל מקורבים ובראשם הגברת. כן שרה נתניהו, שכרגיל הצטרפה למסע היקר הזה, לפחות קיבלה את זמן המסך שלה. ודאי היה ערב רגוע לאחר מכן בחדר המלון. נשמנו לרווחה.

ועוד משהו: לשם המחשה, נתניהו השווה בדבריו את המרחק בין פאתי ת"א לקווי 67' למרחק בין בניין האו"ם לטיימס סקוור. חבל שמחלקת בידוק העובדות של לשכת ראש הממשלה כשלה פעם נוספת. בדיקה קלילה בגוגל מפות מעלה כי המרחק בין בניין האו"ם לטיימס סקוור הוא פחות משני קילומטרים. אפילו לא קרוב למרחק של תל אביב מהשטחים (אלא אם כן אתם מגדירים את כפר סבא כ"פאתי תל אביב"). בדיוק כפי שדבריו של ביבי על נכונותו לפשרה היסטורית לא קרובים למציאות.