הפרידה של מכבי תל אביב מעומר אצילי ודור מיכה היא הדבר הכי צפוי והכי מתבקש בעולם, ועדיין לא מובן מאליו. לא מובן מאליו כי אנחנו בישראל, מדינה שבה מוחלים וסולחים לאנשים מפורסמים על הרבה יותר מ"רק" לשכב עם נערות. לא מובן מאליו כי הכדורגל הוא מין אקס-טריטוריה שבה לכאורה מקובלים דברים שלא נחשבים נורמטיביים בחברה. לא מובן מאליו כי מעולם לא נתקלנו בבוס כמו מיטש גולדהאר, שבאופן הכי פשוט סימן: אצלי לא מקובלים דברים כאלה.

זה גם לא מובן מאליו בגלל הפגיעה המקצועית הלא פשוטה שמכבי סופגת עם השחרור של שני שחקנים מובילים, שלפחות אחד מהם, עומר אצילי, היה מהגורמים הבולטים באליפות הזו של הצהובים. בסדר, אם זה המחיר - אפשר לחיות בלעדיהם. פגיעה מקצועית, כמו גם הפיצויים שכנראה יצטרכו לשלם למיכה ואצילי, שווים לגולדהאר את הרווח התדמיתי.

גולדהאר אמנם עדיין לא התבטא באופן רשמי בעניין, אבל השתיקה שלו רועמת מספיק, המעשים שלו מדברים בעד עצמם. מצד שני, גולדהאר לא ישראלי, הוא קנדי. הוא נמצא רחוק מאוד מהעין והלך הרוח של הציבור והרחוב הישראלי לא מגיע אליו. ייתכן שאם היה מדובר בבעלים מקומי, הוא היה מסתפק בנו-נו-נו, אולי מחתים את השחקנים על איזו התחייבות או קוד אתי, ומחזיר אותם לאימונים.

גולדהאר עשה הכל נכון מהרגע הראשון שבו התפוצצה פרשת הכדורגלנים והקטינות, אז הוציא את השניים - ששמם עוד היה אסור לפרסום - לחופשה. ברגע שהתבררו העובדות, גם אם לא הוגש לבסוף כתב אישום - ההחלטה לסיים את דרכם בקבוצה לא הייתה יכולה להיות ברורה יותר.

ואלה העובדות: שני כדורגלנים מבוגרים ומפורסמים ניצלו את מעמדם כדי לקיים יחסי מין עם תלמידות תיכון. הם אמנם הצליחו להוכיח שלא ידעו שהנערות איתן שכבו היו מתחת לגיל ההסכמה, כך שמהבחינה הפלילית הם נקיים, אבל ערכית ומוסרית זה פשוט לא עובר. יותר מזה - זה מבחיל. הרי הנערות לא היו מתעניינות בהם אם לא הפרסום והמקצוע, המפגש ביניהם לא היה מתקיים אם לא הפרסום והמקצוע, והסקס לא היה קורה אם לא הפרסום והמקצוע. מה כבר יש למיכה ואצילי, שיכולים להשיג (כמעט) כל בחורה שירצו, לחפש דווקא עם בנות 17-18? אל תענו לי.

זה לא הסטנדרט הישראלי, עדיין

בעלי מכבי תל אביב הציב סטנדרט חדש, ובכך אותת לבעלים האחרים בארץ - מי שיחתים את מיכה ואצילי יכתים את עצמו. בינתיים אוהדי בית"ר ירושלים מפעילים לחץ על הבעלים משה חוגג לחטוף את המציאה שהתפנתה. מצד שני, אני לא מצפה מהם לסטנדרטים מוסריים גבוהים במיוחד.

ההתנהלות של גולדהאר חריגה בנוף, לא רק של הכדורגל הישראלי, לא רק של הספורט הישראלי, אלא בכלל של ישראל. הרי השחקנים ככל הנראה לא יועמדו לדין ובכל זאת הם סופגים סנקציות בגלל אמות מידה מוסריות. על זה צריך להגיד תודה גם ל"מי טו", שהביאה לאפס סובלנות כלפי טורפים מיניים. בואו נגיד שקובי בראיינט ז"ל לא היה יכול לחזור לשחק כדורסל כאילו כלום, לא היה משלים קריירה מפוארת של 20 שנה, אם פרשת אונס הצעירה במלון הייתה מתרחשת בשנים האחרונות. אנחנו בעידן אחר.

מצד שני, קחו למשל את אייל גולן. גם הוא לא הואשם בפרשת "משחקי חברה", שבה נטען כי קיים יחסי מין עם קטינות, והקריירה שלו קיבלה מכה קלה בכנף, אבל היום הוא שוב מלך ישראל בדחיפתו של רני רהב שטורח למצב אותו כ"זמר הלאומי". הקהל שלו סלח לו על הכל, לחלקו זה לא שינה מלכתחילה, וברמה המוסרית - גולן אמר במספר הזדמנויות שהוא "הכי מוסרי שיש". נו, אפשר להתווכח על זה. מעניין מה רהב היה אומר, לו היה מייעץ למיטש גולדהאר.