הגל הקל

געגועים הם דבר לא פשוט, בטח למשהו שאהבת במיוחד ונמנע ממך תקופה כל כך ארוכה בנסיבות שאין לך שליטה עליהן, ומטבע הדברים, ברגע שהוא חוזר, אתה רק רוצה לחבק ולנשק, לשיר ולרקוד, ולהגיע בטירוף לצד רבים אחרים לאצטדיון בלומפילד.

השבוע זה קרה פעמיים: ביום שלישי מאות אוהדי הפועל תל אביב התקהלו מחוץ למשחק נגד בית"ר ירושלים, וביום רביעי - כאילו שהייתה אפשרות אחרת - היו אלה אוהדי מכבי תל אביב מחוץ למשחק מול מכבי חיפה.

ההתקהלויותה יפות כאלה, בצפיפות מזיעה במיוחד, הן לרוב כמובן ללא מסכות ועם טיפתיות שמתפזרת לכל עבר. תחשבו רגע על המסיבות של אירית רחמים והבר מצווה של האח של בת הזוג של עומר אדם. אז כאלה, אבל עם יותר אנשים, יותר רוק, יותר מגע. חוסר אחריות חברתית וערבות הדדית פר-אקסלנס.

ומילא האוהדים, מהם באמת קשה לצפות שיחשבו בראש שקול, אבל מה עם המשטרה? איפה האכיפה? בטח ובטח כשהגל השני של התפרצות הקורונה מחכה בסיבוב. יומיים ברצף של מסיבת קורונה המונית זו שערורייה וביזיון שלהם.

גם אם ניתן לשוטרים את ההנחה שההתאספות של האוהדים האדומים נחתה עליהם בהפתעה מוחלטת, הרי היה ברור שלמחרת יגיע התגמול הצהוב. זה נכתב בפורומים, זה פורסם באתרים והוזהר מראש ע"י ההנהלה והמנהלת. אי אפשר להגיד שאי אפשר היה לדעת, להתכונן ולהיערך מראש - אלא ששוב מתייחסים לאצטדיוני הספורט כמעין אקס-טריטוריות שהחוקים וההנחיות לא באמת חלים בהם.

הרי למה שהשוטרים יתערבו? למה להם להתעסק בהפרדת המתלהבים הדביקים? למה שיסכנו את עצמם בהידבקות? הרבה יותר קל להתסכל מהצד ולהגיד בסדר - ככה זה בכדורגל. הרבה יותר נוח להיטפל לאנשים ברחוב ובים ולתת להם קנסות מופרכים.

View this post on Instagram

A post shared by Ultras culture (@antifa.hapoel) on

ועכשיו לפי התוף

ה-0:2 של מכבי ת"א על מכבי חיפה נעל סופית את סיפור האליפות של העונה, וזה לא שהיה ספק גדול גם קודם. כך שאפשר להבין את החגיגות של השחקנים. רק שכמו שקורה לא פעם, לא תמיד הם יודעים לעצור את עצמם ולשים את הגבול. וככה נצפו כמה שחקני מכבי, ביניהם דור מיכה ועומר אצילי, מצטרפים לאוהדים בשירת "מכבי חיפה חיזבאללה". נו, זה לא מכובד ולא יפה, ודי מטומטם סך הכל.

אבל מכאן ועד מהומת העולמים שפרצה, המרחק די מגוחך. בחיפה מיהרו לזעום: "להשוות קבוצה לארגון טרור זה דבר חמור מאוד", אמרו שם. לא יודע, לפי שני המשחקים מאז החזרה מפגרת הקורונה, לא נראה שהעלבונות צריכים להיות הדאגה הגדולה שלהם.

כמו כן, אם רוצים להתקטנן, דווקא אפשר לראות קווי דמיון בין שני הארגונים (לכאורה, לכאורההההה): שניהם גופים מהצפון, שניהם חובבי הצבע הירוק, שניהם גורמים שפעם היו מאיימים הרבה יותר והיום כבר לא, שניהם מובלים ע"י מנהיג כועס שנמצא כבר שנים ולא נראה לו תחליף באופק.

במנהלת הליגה מיהרו לקנוס את מכבי ת"א ב-20 אלף שקלים שיילכו לתרומה למוסד רפואי שמטפל בחולי קורונה. צריך רק להדגיש שהקנס הוא לא בגלל מילות השיר אלא בגין עצם הלהבת האוהדים ועידוד הפרת ההנחיות של משרד הבריאות. הקנס אמור להספיק, קשה לראות את הצורך בהעמדת השחקנים לדין משמעתי ובמתן עונש חמור יותר ע"י ההתאחדות.

בכל זאת, אם היו ניתנים פה עונשים על טמטום, זה לא היה נגמר לעולם.

 

View this post on Instagram

A post shared by Maccabi Tel Aviv FC Official (@maccabitlvfc) on

לא אלופת העבר הזאת

כשהתפרסמו השבוע הידיעות על מעצרה של שיאנית ואלופת ישראל לשעבר באתלטיקה שחשודה בניהול רשת לסחר בנשים, האסוציאציה הראשונה של כולם הייתה כמובן אסתר רוט שחמורוב. בכל זאת, איזו עוד אתלטית ואלופת עבר מכירים כאן שהיא לא היא. זו כמובן לא היא.

שלום אסתר רוט שחמורוב, מה חשבת על השמועות?
"קודם כל שמחתי לשמוע שאני בת 50. הורידו לי כמה שנים טובות. ובקונוטציה של אתלטיקה אני מבינה שחושבים עלי".

קיבלת טלפונים מקרובים לוודא שזו לא את? הסתכלו עלייך מוזר ברחוב?
"האמת שלא חשבו שזו אני, זה לא עלה לאף אחד בראש. ודווקא נפגשתי עם אנשים, הייתי בהרקדה והיו שם הרבה אנשים ולא אמרו לי כלום".

קצת עצוב שיותר מ-45 שנה עברו ועדיין השם הראשון שחושבים עליו בהקשר של אתלטיקה זו את, לא?
"זו בעיה עולמית. הכותרות הגדולות הולכות לאנשים כמו בולט בענף הזה. באופן כללי זה מאוד קשה להיות אתלטית. כדי לשפר עשירית שנייה צריך לעבוד שנה, למי יש סבלנות לזה? אז משאירים את זה לאנשים שרוצים לנצח ברמות מאוד גבוהות כי זה יכול לתרום להם במובן הכלכלי. אנשים מסודרים, שיש להם כסף - למה להם להתאמץ כל כך הרבה? זה תמיד מגיע מרצון להעלות רמה כלכלית. כל המאמץ בספורט הוא משהו לא טבעי. בגלל זה יש רמאויות סביב זה וכן הלאה. כי הכותרת זו התהילה. את הבריאות הם משאירים לסוף".

ומה חשבת על המעצר של האתלטית, את מכירה אותה?
"אני לא מכירה אותה אישית, היא הגיעה אחרי. הכרתי אותה בגלל ההישגים שלה. מבחינתי זה מאוד עצוב שקורה דבר כזה. יש לה את כל ערכי הספורט, שזה הגינות, יושר ומשמעת. כל הדברים הגדולים האלה לקחו אותה למשהו אחר. לא אצא בהצהרות אבל זה מאוד העציב אותי כי זה נותן שם לא טוב לענף. וגם למגזר שלה. היא לא עשתה שירות טוב".