פתיחת מסעדת זינק יהוד- פיני גרשון (צילום: צ'ינו פפראצי)
רק לפני שבוע הוא שאל את גודס אם הוא גומר את העונה. פיני גרשון | צילום: צ'ינו פפראצי
איזו תקופה מופלאה זו הייתה כשגיא גודס אימן את מכבי ת"א! זוכרים את הימים ההם? את תצוגת המשחק השוטפת, את ההגנה הלוחצת, את הנצחונות המוחצים, וגם את ההפסדים המביכים, את התאקלים עם השחקנים, את אובדן התארים?

מה, לא? נכון. בכל זאת, עוד לא התחילה העונה. אלא שכבר עכשיו המשרה של גודס מחשבת את קיצה לאחור. זה קרה בשנייה שפיני גרשון מונה להיות עוזר המאמן שלו.

כן, זו הפתעה גדולה, אפילו הלם מסוים. יש מי שיגיד שמדובר במהלך מבריק. אולי. רק שעל פניו, מדובר בתרגיל די מכוער שנעשה כאן. וזו לא הפעם הראשונה שזה קורה. לעודד קטש בזמנו, מאמן חסר ניסיון יחסית בשנתו הראשונה במועדון, הנחיתו על הראש ובניגוד לרצונו את צביקה שרף כמנהל מקצועי, תוך הבטחה ששרף לא יתערב לו באימון. ואמנם, עברו בקושי שלושה חודשים לתוך העונה עד שקטש הועזב ושרף תפס את מקומו.

אבל לפחות קטש קיבל צ'אנס. גודס לא זכה אפילו לזה. ההנהלה החליטה, מה שנקרא, להעניק לו "גיבוי מלא" עוד לפני המשחק הראשון. היו"ר שמעון מזרחי, באירוניה דקה עד לא קיימת, אף הצהיר הפעם שגרשון לא ייקרא מנהל מקצועי, כי "לא באנו לרמות". עשו עם זה מה שאתם מבינים.

גיא גודס על הקווים בנוקיה (צילום: עודד קרני, 2 mako)
שש שנים כעוזר מאמן, ועכשיו מאמן ראשי עם מאמן ראשי מתחתיו. גיא גודס | צילום: עודד קרני, 2 mako
מה עומד מאחורי ההחתמה של גרשון? ייתכן שבמכבי היו בלחץ מהיעדר ותק בצוות המקצועי, ומכך שהמועמד המוביל להיות עוזר המאמן, מאמן כרגע את נבחרת צ'כיה (ננו גינזבורג), אדם שאין לו קבלות מקומיות. ייתכן שהם הבינו שנבנתה – שוב - קבוצה לא אטרקטיבית על הנייר ורצו באמצעות גרשון לייצר איזשהו עניין סביב המועדון. וייתכן – וזה כנראה הנימוק האמיתי שאף אחד במערכת לא יודה בו – שלא סומכים על גודס.

רק לפני שבוע ראיין פיני גרשון ארוכות את גיא גודס בערוץ הספורט. הראיון, שנערך אחרי שכבר התקיימו פגישות בין השניים ולעזאזל עם האתיקה והגילוי הנאות, הסתיים כשגרשון שאל את גודס אם לאחל לו שיסיים את העונה. גזרו ושמרו.

תמיד השושבינה, לעולם לא הכלה

גודס בכל מקרה לא יוצא כאן טוב. אם הוא זה שהעלה את הרעיון למנות את גרשון כפי שטוענים במכבי (שזה הגיוני בערך כמו שנידון למוות יבחר את החבל עליו ייתלה) - מדובר בסוג של הודאה בחוסר יכולת והסרת אחריות. ואם מדובר בהנחתה על הראש שלו - הוא היה צריך להתפטר באותו הרגע, אחרת הוא מצטייר כתמים במקרה הטוב וחדל אישים במקרה הרע.

מי שהיה עוזרם של נבן ספאחיה, עודד קטש, צביקה שרף ודיוויד בלאט אולי יישא בתואר הרשמי של מאמן, אבל די ברור מי הסמכות המקצועית האמיתית שמעליו. גם אם הוא מתחתיו. זה כנראה הגורל של גודס (שיבדוק עם הנומרולוג החביב עליו): לנצח שושבינה, אף פעם לא כלה.

מספיק היה להסתכל על מסיבת העיתונאים המשותפת כדי להבין מי בעל הבית האמיתי. גודס ישב והקשיב לגרשון כמי שכפאו שד. יודע היטב שהזרקור לא יופנה כלפיו בעונה הזו, ולא משנה מה יקרה. כל פסק זמן ייבחן לפרטי פרטים, כל תנועה על הספסל תנותח עד זרא.

פיני גרשון עדיין נחשב למשיח בקרב חלק מכובד מההנהלה ומהאוהדים הצהובים, בגלל הישגים מלפני עשור. ההתנהגויות המבזות, ההתבטאויות הגזעניות והשוביניסטיות וגם העונה הגרועה בגלגול האחרון שלו במכבי, שהסתיימה באובדן אליפות, הכל נשכח כלא היה כשזה מגיע אליו. ממש מעשה כשפים.

לא ברור מה האינטרס שלו לנטוש את עמדת הפרשן המפנקת והלא מחייבת לטובת תפקיד מוזר כזה (אגב – חבל, כי לצד ההערות הרחוקות מלהיות פוליטיקלי-קורקט, צופי הכדורסל יפסידו את הפרשן הטוב ביותר שיש כרגע על המסך). הרי לא יכול להיות שזה בגלל הכסף. לא יעלה על הדעת שהוא ירוויח יותר מהמאמן, וממילא מכבי לא יכולה להרשות לעצמה לשלם משכורת גבוהה מדי בצוות האימון. כנראה שבאמת היה לו רעב לחזור לקווים, חבל שהטרף שלו יהיה גודס.

ויש גם את דיוויד בלאט, מי שלפני חצי שנה היה מועמד ודאי לפיטורים והיום מועמד ודאי לאליפות ה-NBA. מה שבמכבי לא הצליחו לעשות לו הם עשו לעוזר הנאמן. נראה שהימנעות מלנער את העמדה על הקווים בעונה הקודמת כלאה בהם אנרגיה כזו עד שמהלהט, בהזדמנות הראשונה נפלט להם כדור מוקדם מדי.

לגודס יש אמנם חוזה לשנתיים כמאמן מכבי, אבל כולם יודעים מה הנייר הזה שווה. יותר מסביר להניח שבמידה ופתיחת העונה שלו תזכיר את זו של בלאט בעונה הקודמת - בהנהלה "ישמעו את הקולות" וכעבור זמן לא רב תצא הודעה מסודרת לעיתונות שגודס קיבל על עצמו את דין התנועה ונפרד באהבה גדולה לשם טובת המועדון.

לא נותר אלא להתחיל במניין הימים: עברו 1 ימים מאז המינוי של פיני גרשון, וגיא גודס עדיין מאמן מכבי ת"א.