אצטדיון בלומפילד (צילום: אודי ציטיאט, ספורט 5)
אצטדיון בלומפילד | צילום: אודי ציטיאט, ספורט 5

משחקי חברה

בנובמבר 1999, לפני קצת יותר מ-20 שנה, התפוצצה פרשת שחקני נבחרת ישראל ונערות הליווי. ארבעה שחקנים - ששמם לא פורסם עד היום - קיימו יחסי מין עם נערות ליווי במהלך מחנה האימונים לפני המשחק המכריע מול דנמרק. זו הייתה בושה אתית, חרפה מוסרית, ביזיון מערכתי. אבל נכון לאותה תקופה זו לא הייתה עבירה על החוק. הארבעה הודחו מהנבחרת ובזאת הסתיים הסיפור.

המקרה של שני שחקני מכבי תל אביב שחשודים בקיום יחסי מין עם תלמידות תיכון בנות פחות מ-16 שונה בתכלית ואפילו לא קרוב לפרשה ההיא מסוף שנות ה-90'.

צריך לסייג ולומר שאנחנו עדיין בשלב החשדות. כלומר, היו ככל הנראה יחסי מין שהיו ככל הנראה בהסכמה. השאלה הגדולה שנותרה היא האם השחקנים ידעו שמדובר בקטינות, ויותר מדויק - האם יש להם סבירות לטעון שלא ידעו שמדובר בקטינות.

אם הם נפגשו במועדון או בפאב שהכניסה אליו מוגבלת בגיל, יקל עליהם לומר שלא היה להם צורך לבדוק את הגיל. אבל בחודשים האחרונים המועדונים והפאבים לא פעילים, ואם מדובר במקרה או מקרים מתקופת הקורונה - זה לא משחק לטובתם. בטח אם נפגשו באירוע פרטי שהכניסה אליו חופשית.

לפי הדיווחים, השחקנים סיפרו לחבריהם שלא ידעו שמדובר בקטינות. אי הידיעה במקרה הזה לא מספיקה. כל הטענות של חבריהם שהכדורגלנים רומו ונפלו בפח הנערות שהוליכו אותם שולל לחשוב שהן בנות 18, ואף צילמו את המפגשים - מביכות במקרה הטוב - ושפלות למעשה. אם השניים היו במצב שהם מרגישים צורך לשאול לגילן של הנערות כדי לוודא, כנראה שחששו מלכתחילה שמשהו כאן גבולי ולכן מראש היו צריכים לעצור.

העונש על בעילת קטינה בהסכמה הוא חמש שנות מאסר, כך שאם הדברים נכונים - מדובר בעבריינים שצריכים לשבת בכלא.

אבל גם אם השחקנים יצליחו להוכיח שלא ידעו שמדובר בקטינות, הם עדיין צמד אפסים ומטומטמים בצורה בלתי רגילה. לעזאזל, אנחנו אחרי הפרשה המבחילה של אייל גולן, שיצא נקי ברמה הפלילית אבל מוכתם בכל רמה אחרת. איך שני גברים (שניתן להניח שאין להם בעיית פופולריות אצל נשים) שמים את עצמם מלכתחילה בסיטואציה שעלולה להפיל אותם ככה? בלתי נסבל.

עכשיו תשאלו, למה הנערות או הוריהן לא התלוננו למשטרה? למה המשטרה פותחת בבדיקה רק אחרי פרסום הידיעה? יכולות להיות לכך כמה סיבות, יש מצב שרובן קשורות לדימוי של הנערות והוריהן בקרב הסביבה, הפחד להיחשף, החשש מסלאט-שיימינג. מהדברים שגורמים לנשים רבות לא לרצות להתלונן. העובדה שלא הוגשה תלונה רשמית לא אומרת שלא נעשו מעשים פליליים חמורים.

לפי הודעת מכבי ת"א, "המועדון מודע לפרסומים באמצעי התקשורת ועוקב אחר ההתפתחויות. בשלב זה לא נגיב מעבר לתגובה זו". לכאן או לכאן, אנחנו נקבל תגובה - ישירה או עקיפה - במשחק הקרוב של מכבי ביום שני נגד הפועל באר שבע. כל עוד לא יתבהרו פרטים שמנקים את השחקנים - אסור להם להיות מורכבים בסגל עד להודעה חדשה. בהמשך, אפילו אם יצליחו לתרץ את התנהלותם, אפילו אם יתברר שאין אספקט פלילי, אין להם שום מקום בקבוצה, וצריך להרחיק אותם גם מנבחרת ישראל, ולו ברמה ההצהרתית. למקומות שרואים בעצמם ערכיים לא יכולה להיות סובלנות למקרים כאלה.

וכמובן שאם יורשעו - לכלא, בלי חוכמות.

View this post on Instagram

A post shared by Maccabi Tel Aviv FC Official (@maccabitlvfc) on

תווי התהלוכה

המשטרה, כך נראה שוב ושוב, מגלה אוזלת יד בהתמודדות מול התקהלות אוהדי הכדורגל בניגוד להנחיות מאז שהליגה חזרה. השבוע קיימו אוהדי מכבי ת"א תהלוכה ברחובות העיר במהלכה חסמו תנועת כלי רכב והפרו כמעט כל הנחיה בסיסית של משרד הבריאות. שבוע קודם לכן גם הם וגם אוהדי הפועל תל אביב התגודדו בהמוניהם מחוץ לאצטדיון בלומפילד למרות האיסורים. והמשטרה - נאדה. אפשר להבין, הרבה יותר קל ונוח לתת דו"ח לאזרח בודד ששומר על ריחוק אבל מסתובב בלי מסכה.

בשבת הבאה יתקיים הדרבי הראשון מאז הקורונה, ושבוע בדיוק לאחר מכן יתקיים דרבי נוסף. כל אחד מהמפגשים האלה הוא פוטנציאל למשחק אליפות של הצהובים ופועל יוצא פוטנציאל להתקהלויות של מאות אנשים אם לא יותר, ולאלימות בין הצדדים.

מכיוון שכאמור אי אפשר לסמוך על המשטרה באירועים האלה, נראה שאין מנוס: למען בריאות כולנו, חובה להטיל סגר כללי על תל אביב בשתי השבתות האלה.

מה אתה אומר, מאשר איתמר?

View this post on Instagram

A post shared by Hapoel Tel Aviv Fc Official (@hapoeltafc) on

נערי שובה אלי

אחרי כמה שנים בסין, הבן של ערן זהבי רוצה לחזור הביתה לישראל. תקשיב לבן שלך ערן, הילד בודד בסין, מתגעגע לחברים, למשפחה המורחבת, ובכלל מפחיד שם במקום הענק הזה שאין לדעת איזו מחלה תצא ממנו שוב. קדימה ערן, עשית כבר מספיק כסף שיסדר גם את הנינים שלך. אין דבר יותר חשוב ממשפחה. רק תחזור אלינו אבא.

View this post on Instagram

A post shared by Eran Zahavi (@eranzahavi) on