תנו לברקו לנצח

אחרי קמפיין עצמי שנמשך און-אנד-אוף כבר 10 שנים - אייל ברקוביץ' סוף סוף נכנס לרשימת המועמדים הסופיים לאימון נבחרת ישראל בכדורגל.

האירוע הזה, נדיר כמעט כמו ליקוי חמה, קרה לאחר שהחוזה של המאמן הקודם אנדראס הרצוג הסתיים ולא חודש למרות שהמשימה הלאומית עוד לא הסתיימה, ופלייאוף ליגת האומות ממנו ניתן לעלות ליורו מתוכנן רק לחודש אוקטובר (הכל כמובן בעירבון מוגבל ותלוי קורונה).

ברקו לא לבד, לצדו ברשימה נמצאים המועמד התמידי להחליף מישהו במשהו, אברם גרנט, שתפקידו האחרון היה כיועץ לקבוצת כדורגל הודית כושלת ושדאג שחבריו יציעו אותו לתפקיד שכבר עשה כדי שלא יצטרך להתלכלך; דמות המופת יוסי אבוקסיס שבמחזורים האחרונים עסוק בלצעוק ולהלך אימים על שופטים ואז להתנצל; רוני לוי, גנב הדעת הסדרתי; וניר קלינגר שאמנם רגיל להגיע באמצע העונה לקבוצות במשבר - אבל איכשהו לא מצליח להחזיק בהן מעמד לטווח ארוך.

אכן רשימה מכובדת ומעוררת השראה.

ברקוביץ' הוא היחיד מביניהם שאין לו שום ניסיון באימון קבוצת בוגרים. למעשה, קריירת הכדורגל שלו אחרי הפרישה מתמצה בלהיות עסקן די כושל. מה בעצם הוא מביא איתו לשולחן חוץ מתהילת העבר והפה הגדול? האם יש לו פילוסופיית משחק פרט ל"כדורגל שמח"? האם יש לו משנה מסודרת? חזון? לא ברור. גם לא משנה. אם שרים בממשלה ממונים ללא כישורים, מה זה כבר לאמן את נבחרת ישראל.

מי שיחליט אם ברקוביץ' יקבל את התפקיד תהיה ועדת איתור מיוחדת. בפעם הקודמת שוועדה כזו נדרשה להחלטה על המאמן, זה לקח 277 יום (!) - כלומר יותר מתשעה חודשים שבמהלכם הייתה הנבחרת נטולת מאמן. יש לקוות שהפעם זה ייקח פחות זמן.

בינתיים, הנה מה שאמר ברקוביץ' על המינויים הקודמים שלא היו הוא:

על המינוי של הרצוג: "איך יכול להיות שאנשים שנתנו להם לבחור במאמן לאומי שמייצג את העם, הדגל והלאום בוחרים בשונאי ישראל?... אני חושב שמי שקיבל את ההחלטה הזו זקוק לפסיכיאטר דחוף".

על אלי גוטמן: "נהיה מאמן פחדן בנבחרת".

על לואיס פרננדז: "תעשה לכולנו טובה, קח טיסה ראשונה באייר פראנס ואל תתקרב לפה יותר".

מעניין מה ברקוביץ' הפרשן היה אומר על המינוי של ברקוביץ' למאמן.

אלא שלברקוביץ' היו דברים להגיד לא רק ברמה המקצועית ולא רק על המאמנים. כך למשל, הוא טען שביבראס נאתכו לא יכול להיות קפטן הנבחרת מכיוון שהוא לא שר את התקווה. כאילו שהבעיה היא בשחקן (ממוצא צ'רקסי), ולא בהמנון שלא מכיל את כל אזרחי המדינה. לא מן הנמנע שהפעולה הראשונה של ברקוביץ' המאמן תהיה להדיח את נאתכו מתפקיד הקפטן ולמנות במקומו את חופני כהן.

איזה חותם ישאיר ברקוביץ' על הנבחרת? אם מה שנזכור מאנדי הרצוג זו בעיקר ההתפרצות העצבנית בראיון עם נדב יעקבי אחרי שהנבחרת שוב הצליחה להפוך יתרון להפסד ("זה לא מצחיק יותר!"), הרי שברקו מסוגל ליותר. הרבה יותר. הראיונות איתו אחרי משחקים יהיו ויראליים, באחריות.

נראה שהסיבה היחידה לתת לו את תפקיד המאמן הלאומי היא שאולי הוא יפסיק לדבר על זה. כמו שהורים נשברים ונותנים את הממתק לילד הבכיין רק כדי שישתוק כבר. אז שיתנו לו את המושכות והסאגה הזו תסתיים. מה זה כבר לזרוק לפח עוד שנתיים של קמפיין. זה לא שמתישהו נגיע לטורניר גדול.

ומה יהיה על שאר מפעלות ברקוביץ'? בעבר הוא כבר אמר שיהיה מוכן לעזוב את הכל כדי לאמן את הנבחרת. לא תהיה לו ברירה אלא לוותר על תוכנית הטלוויזיה עם אופירה אסייג, כמו גם על תוכנית הספורט ברדיו ועל הופעה בפרסומות. כלומר, סביר שהוא יפסיד הרבה כסף מהמינוי. האם זה הסוף של "אופירה וברקוביץ'" כפי שהכרנו אותה? רק המחשבה מצמררת.

View this post on Instagram

A post shared by Football Insanity83 with Davin (@footballinsanity83) on

קורונה קארמה

הטניסאי מספר 1 בעולם נובאק ג'וקוביץ' נדבק בקורונה וכך גם אשתו. זה לא עניין של מה בכך. מעבר להיותו הספורטאי הבכיר ביותר שחלה - ג'וקוביץ' ורעייתו הם מתנגדים ידועים לחיסונים בכלל ולחיסון נגד קורונה בפרט. ג'וקוביץ' אף אמר בעבר שאם יחייבו אותו להתחסן נגד הנגיף על מנת שיוכל להשתתף בטורנירים (לכש וכאשר יימצא חיסון) - הוא ישקול את צעדיו.

וג'וקוביץ' לא סתם זלזל בקורונה. בזמן שבכל העולם יש הנחיות מגבילות מאוד, ואירועי הספורט מתקיימים ללא קהל, ג'וקוביץ' ארגן טורניר ראווה מיוחד עם קהל, כאילו כדי להתריס, והלך אחר כך למסיבות המוניות כאילו היה מינימום אירית רחמים.

הגברת ג'וקוביץ', שמסתמנת כמעט מטורללת, שיתפה סרטון שקשר בין התפרצות הקורונה לטכנולוגיית 5G. סרטון שהרשתות החברתיות דאגו לסמן מאוחר יותר כמפיץ מידע שקרי.

אז נכון, זה לא יפה לשמוח לאיד, אבל ההידבקות של הזוג ג'קוביץ' בקורונה היא צדק פואטי כל כך גדול שאי אפשר שלא לחייך. ורק בריאות כמובן.

View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on