View this post on Instagram

A post shared by Maccabi Tel Aviv Basketball (@maccabitlv) on

האימפריה חוזרת

העיניים מתקשות להאמין למה שהידיים כותבות: מכבי ת"א היא אחת הקבוצות הטובות באירופה ומועמדת להגיע השנה לפיינל פור.

אחזור על זה שוב: נכון לעכשיו, מכבי ת"א היא קבוצת טופ-יורוליג, וההיכל שבשנים האחרונות הפך לשטיח קבלת פנים ידידותית במיוחד לאורחים - חזר להיות מבצר אימתני ומעורר יראה. ההעפלה לפלייאוף נראית מובנת מאליה, והפיינל פור היא לא מילה גסה (אוקיי, היא לא שתי מילים גסות).

בפעם האחרונה שזה קרה, לפני שש שנים, כתבתי כאן במספר הזדמנויות שעלייה של מכבי לפיינל פור 2014 עלולה להתברר כדבר הכי גרוע שקרה למועדון, וכתבתי את זה פעם נוספת גם אחרי הזכייה החלומית בגביע. כתבתי מתוך דאגה, שחלילה אחרי התנהלות כל כך כושלת, אם בסוף זה ייגמר בגביע, במכבי עוד יחשבו שהם עשו משהו בסדר.

לצערי, התברר שצדקתי. השנים שהגיעו לאחר הזכייה היו הנוראיות בתולדות הצהובים; השפלות ביתיות, רכבת מאמנים בלתי פוסקת, תחלופת שחקנים היסטרית וחסרת תוחלת, אובדן תארים בסיטונאות והתרסקות כללית של המכביזם.

השנה זה לא מה שייקרה. אם מכבי תגיע לפיינל פור זה יהיה בעקבות תהליך בריא ונכון - מקצועית ומנטלית. תהליך שיש בו המשכיות, שיטה ודרך. ניקוי תחלואי העבר והחלמה מלאה (לא כולל עמרי כספי, טאריק בלאק וג'ון דיברתולומאו) מהפגעים של החצי השני בעשור הקודם. זאת מכבי שמזכירה את הימים הגדולים של פעם, זאת מכבי שבונה מחדש את האימפריה. זאת מכבי שחזרה למקום שלה בצמרת בצורה טבעית ובריאה

View this post on Instagram

A post shared by Maccabi Tel Aviv Basketball (@maccabitlv) on

פרדי על הבוקר

בסוף המשחק בין מכבי ת"א לבית"ר ירושלים, עלה שחקן בית"ר פרדי פלומן ליציע במטרה להתעמת עם אוהד מכבי שקילל אותו. הכדורגלן נעצר ע"י המאבטחים לפני שהתקרית החריפה, ובית הדין של ההתאחדות הטיל על פלומה עונש חמור והרחיק אותו משלושה משחקים.

הכדורגלן כועס, בבית"ר כועסים, אני קורא שיש גם אנשים שמצדיקים את ההתלהטות של פלומן ואת הכוונה שלו לחתור לעימות אלים עם האוהד.

בואו נעשה אתנחתא קלה לדוגמה דמגוגית: נניח שאיזה ילד בגן מציק לילד שלכם ומעצבן אותו (אולי אפילו מקלל אותו), והילד שלכם מגיב באלימות - על מי יכעסו יותר? מי יקבל את העונש החמור יותר? ברור שהצד האלים, ובצדק. אם מעצבנים אותך אתה יכול להתעלם, אתה יכול לעצבן בחזרה, אתה לא יכול להשתמש בידיים.

אז נכון מדובר כאן באנשים מבוגרים, ובסביבה שהיא פחות סטרילית ומגוננת מגן ילדים, אבל העיקרון הוא אותו עיקרון. איש לא מצפה משחקן כדורגל להיות מודל לחינוך, אבל כן אפשר לצפות ממנו להתנהג כאדם בוגר ולהבליג.

כן, זה חרא שמקללים אותך, זה חרא שבמגרשים יש לגיטימציה להתנהגויות מגעילות בחסות "זה רק כדורגל", וזה בטח לא אמור להיות חלק מעסקת החבילה במקצוע הזה. אבל את מה שאני מסביר לילדים שלי, גם כדורגלנים צריכים להפנים.

 

View this post on Instagram

A post shared by @afplumain7 on

הפארסה של בארסה

הנהלה ממדרת מאמן מדיונים לגבי עתידו, ואז מודיעה לו במפתיע שהוא מפוטר למרות שהקבוצה במקום הראשון ואחרי שתי אליפויות רצופות.

אחר כך הוא גם ממנה במקומו סותם חורים שלא אימן בחצי שנה האחרונה - התנהלות קלאסית של הכדורגל הישראלי. או של האימפרייה מברצלונה במקרה הזה.

כן, מתברר שגם אחד המועדונים הגדולים בעולם בסופו של דבר מתנהל כמו שכונה. ארנסטו ואלוורדה הלך, קיקה סטיין בא. עזב מאמן עם שם של כוכב טלנובלות, הגיע מאמן עם שם של מדריך סלסה. וזה בערך כל מה שאפשר להגיד על החילופים האלה.

בסופו של דבר לא ואלוורדה ולא סטיין הם מאמנים בעלי שם שמתאימים לקבוצה בסדר הגודל של ברצלונה. ההשפעה של שניהם על הקבוצה תהיה ככל הנראה זהה ותסתכם בכלום.

ברצלונה היא הקבוצה של מסי, ואני בספק אם מהלך כזה דרמטי של פיטורים והחתמה בהולים נעשה מבלי לפחות להתייעץ איתו. שלא לומר לקבל את הסכמתו. קיקה סטיין בטח כל כך אסיר תודה על ההוצאה שלו מהנפתלין והשדרוג המטורף בקריירה, שהוא יעשה הכל כדי להחניף לבעל הבית האמיתי, וסביר שלמסי זה לא בדיוק יפריע.

אה, ואם זה לא יצליח עם סטיין - אני בטוח שיובל נעים ישמח להגיע. הוא כבר רגיל להתנהלות שכונה.

View this post on Instagram

A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona) on