המאמן שלא היה

זה לא סוד שברקו מאוד רצה את הנבחרת, אבל מהראיונות שהעניק אחרי הודעת הפרישה מהמועמדות, עושה רושם שכולנו ניצלנו מהאי-מינוי הזה, גם האיש עצמו. הנה תקציר הדברים:

- "ברגע שיש ועדת איתור אני בחוץ… ברגע שמתחילה פוליטיקה ואלי אוחנה מביא את החבר שלו, והחבר שלו מביא את אלי כהן… לא מתאים לי… מה אתם רוצים לשאול אותי? אתם יודעים מי אני, יודעים מה היתרונות שלי ומה החסרונות שלי, מה אני מביא ומה אני לא מביא".

ובכן קודם כל הוא צודק. ועדת האיתור היא חלטורה. בפעם הקודמת שמונתה אחת כזו לקח לה תשעה חודשים כדי למנות מאמן. מדובר בלא יותר ממראית עין של הליך מקצועי, וגם זה בקושי. מצד שני, דווקא בגלל שכולם יודעים מה היתרונות והחסרונות של ברקוביץ', מה הוא מביא ומה הוא לא מביא, אי אפשר למנות אותו על אוטומט, להפך. כדאי מאוד שייערך דיון הגון וממצה. בכל זאת - נבחרת לאומית היא עסק רציני, אי אפשר לקבל בה החלטות נחפזות וגחמותיות כאילו מדובר במשבר הקורונה.

- "אברם (גרנט) זה לא בושה להזמין אותו לוועדת איתור?".

ברקוביץ' נתלה בכך שאיש לא יגיע לוועדת האיתור ולכן גם לא מותר, אבל אופסי - אברם גרנט דווקא הודיע שיגיע לראיון בוועדה.

- "אני רוצה קדימה, קדימה, אני רוצה את כולם קדימה, אני לא רוצה אחורה… אז נפסיד… אני רוצה שיזכרו אותי בתור אחד  או שניצח והיה הכי טוב, או שהפסיד והלך הביתה… אני רוצה או לנצח בגדול או להפסיד בגדול".

ובכן, רבותיי, החמצנו כאן את ההזדמנות להיות מובסים 81-0 ע"י הנבחרות הבכירות באירופה. אם ברקוביץ', שלא מאמין בהגנה ומן הסתם מתקשה בטקטיקה כזו, היה עולה כדי או לנצח בגדול או להפסיד בגדול, כולם יכולים לנחש לבד איך זה היה נגמר. כנראה בספר השיאים השליליים של הנבחרת.

- "כל הגוטמנים, הקשטנים ואלישע לוי עם כל הניסיון בעולם, ביחד יש להם 7,000 הופעות, ראינו לאן הגענו. כשמגיעים למגרש, הם עושים קקי במכנסיים".

ההערה שלי כאן היא סמנטית, ואין לה קשר לבעיית הסוגרים שהייתה או לא הייתה למאמנים הקודמים: מדוע בחר ברקוביץ' לציין את הגוטמנים (היה רק גוטמן אחד) והקשטנים (היה רק קשטן אחד), אבל התייחס לאלישע לוי בלשון יחיד. האם הבין שהוא עלול להתקשות בהגיית המילה "לויים"? 

-"אני מכבד את זה (שביברס נאתכו צ'רקסי) אבל הוא לא יהיה קפטן… אם אני מאמן נבחרת, הקפטן ישיר את ההמנון".

את המנגינה הגזענית הזו למדנו כבר להכיר. מעניין איך כמאמן, ברקוביץ' היה מתמודד עם פרישת השחקנים הלא-יהודים מהנבחרת לו היה מדיח את נאתכו מתפקיד הקפטן. ושלא תהיה טעות - הם היו פורשים. אה כן - ושלא לדבר על המשבר הפוליטי, חברתי ומדיני שהיה נגרם במקרה כזה. בקיצור, ברוך שפטרנו ממועמדותו של זה.

 

View this post on Instagram

A post shared by תרבות היום (@tarboot2day) on

כל עוד בלבב

אבל מה רוצים מאייל ברקוביץ'? אדם שאיש לא מצפה ממנו להיות דמות חינוכית או דוגמה ומופת, כאשר שר הספורט החדש חילי טרופר אומר בעצמו בהקשר של ביברס נאתכו בראיון ל"ידיעות אחרונות" ש"אני חושב שבזמן ההמנון הישראלי, כשאתה שחקן נבחרת ישראל, אתה צריך לעמוד ולכבד אותו. והקפטן, בעיניי, ראוי שיהיה אחד ששר את התקווה. הוא לא חייב להיות יהודי, אלא מישהו שצריך לשיר את ההמנון… ביברס אומר שהוא מכבד את ההמנון אבל יש מילים שקשה לו לשיר. אני הייתי יושב איתו ומנסה להבין מה הכאב שלו ומה הקושי שלו, ומנסה להגיע לפתרון".

הקושי של נאתכו לשיר את ההמנון, אדוני השר, נובע מהעובדה שהוא, ובכן, צ'רקסי, כלומר מעט בעייתי עבורו לשיר את המילים "נפש יהודי הומיה", כשהוא לא יהודי. פתרון, לשיטתך, יהיה לגייר אותו. פתרון חלופי יכול להיות להחליף את "התקווה" במשהו אחר.

כי המדרון פה מאוד חלקלק. אם קפטן נבחרת לאומית מודח כי הוא לא שר את ההמנון, למה למשל שבעתיד לא ידיחו ח"כים ערבים שלא שרים את ההמנון? הבעיה היא לא באזרחי ישראל הלא-יהודים, הבעיה היא בהמנון שמדיר רבע (!) מאוכלוסיית המדינה.

והכאב שאתה מדבר עליו, אדוני? זה כנראה הכאב שלנו, כי מסתבר שהשר החדש, שעשה רושם בתחילה של איש תרבות נאור, ליברל ואדם חביב לכל הדעות, הוא בעצם גזען קטן. כנראה שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ של מירי רגב אחרי הכל.

View this post on Instagram

A post shared by Bibars Natcho (@bibars66) on

הבוזגלו

אז הפועל ת"א החליטה לבטל את החוזים של חמישה משחקניה, בהם מאור בוזגלו, לאחר שסירבו לקצץ 40% משכרם. הנימוק, לפי המכתב שקיבלו מהקבוצה: "בשל משבר הקורונה, הסכם העסקתך לעונת המשחקים 2020/21 הוא בלתי אפשרי ובכל מקרה אפשרות ביצועו שונה באופן יסודי ממה שהוסכם עליו בינינו, והדבר מהווה כוח עליון המסכל את הסכם העסקתך לעונת המשחקים". כוח עליון - לא כמו הכוח העליון של הנהלות הפועל לדורותיה לחרב את הקבוצה, אבל גם זה משהו.

מאור בוזגלו, לא אחד שחסרה לו קרקע מתחת לרגליים, הגיב עם פוסט בו כתב: "לבנק פועלים שלום, בעקבות נגיף הקורונה (כוח עליון) אני נאלץ להפסיק את תשלומי המשכנתא. במידה ויהיה שינויים אשמח לדון באופציית החזרת התשלום".

מי יודע, אולי נולד כאן לרגע מנהיג חברתי שקורא למרד תשלומים - הרי כמעט כולם כאן סובלים כרגע מאותו "כוח עליון". ובכל מקרה, כאב לארבעה ילדים, בוזגלו יוכל להנות בינתיים מהמענק של 3,000 שקלים מהמדינה. אז לפחות הדאגה המיידית של איך לפרנס את המשפחה ירדה לו מהראש. תודה ביבי.

View this post on Instagram

A post shared by מאור בוזגלו (@maor_buzaglo__11) on