ילד דתי וילד חילוני מחזיקים ידיים (צילום: צביקה נבו,  יחסי ציבור )
בואו נמצא משהו מלאכותי שיראה כמה אנחנו אוהבים זה את זה | צילום: צביקה נבו, יחסי ציבור
נו יהודים, שמרתם שבת אתמול? הדלקתם נרות? עשיתם קידוש? סגרתם את הטלוויזיה ואת הסמארטפון? לא נסעתם לטיול? חתכתם מראש ריבועים של נייר טואלט למקרה הצורך?

כי אם לא ידעתם, השבת שחלפה הייתה מיועדת עבורכם. במסגרת "פרויקט השבת הבינלאומי", יוזמה של הרב הראשי של דרום אפריקה וורן גולדשטיין, את השבת הזו היו אמורים לשמור יחד יהודים מכל רחבי העולם במטרה לקדם "אקט של סולידריות יהודית גלובלית", בעיקר עבור מי שלא גר בישראל. כלומר אתם הייתם צריכים לשמור שבת כדי שיהודי שלאות סולידריות לא גר בישראל, אלא בדרום אפריקה, צרפת, אנגליה וכד', לא ירגיש שהוא לבד מול כל העולם. אחרת אתם כופרים אגואיסטים ואנטישמים. כופרים – מעצם אי שמירת השבת, אגואיסטים – מעצם חוסר ההתחשבות בתפוצות, אנטישמים – מעצם שתי הסיבות הקודמות שאומרות שאתם נגד היהדות והיהודים.

זה בסדר, אתם לא.

פרויקט השבת הבינלאומי לוקח את עצמו מאוד ברצינות. בדף הפייסבוק שלו גם ערכו ספירה לאחור של הימים עד השבת המיוחלת, ונתנו טיפים למי שעבורם זו הפעם הראשונה, גם ברמה הפרקטית, כמו למשל: כדאי להשאיר אור דלוק במספר מוקדים בבית, להדליק נרות במקום בטוח; וגם ברמה ההלכתית, כמו למשל: בסעודת ליל שבת וגם בסעודת השבת נוהגים לעשות קידוש על היין, בשעה שבה השבת יוצאת נוהגים לעשות הבדלה על נר, יין ובשמים.

לא הורשו לעלות בגלל מוצאם, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מתי הוא ייסע בשכונה שלי בשבת? | צילום: חדשות 2
במיזם אפילו פיתחו אפליקציה שנותנת הסברים על מה מותר ומה אסור בשבת, איך להתכונן, משחקים שאפשר לשחק עם המשפחה ועוד. האפליקציה פועלת רק אחרי שלוחצים על הכפתור "אני אנסה לשמור שבת". אלא שלפחות בגרסת האנדרואיד, בקושי אלף איש הורידו אותה, לא משהו שאפשר לעשות איתן אקזיט מטורף. אגב, למרבה האירוניה, האפליקציה זמינה להורדה ופעילה גם בשבת. שבת שבה אסור להשתמש בסמארטפון כזכור.

בסוף השבוע התקיימו ברחבי הארץ שלל אירועים דוגמת קבלות שבת ותפילות ליל שישי המוניות, סעודות שבת פתוחות, קונצרטים לפי כניסת השבת ולאחר ההבדלה ועוד. ראשי הפרויקט דיווחו מראש על מיליון יהודים שישתתפו בשמירת השבת הזו. ראשית - מעניין איך הם ידעו מראש. ודאי נבואה אלוהית שנחה עליהם. שנית – זה לא קצת מעט? כלומר בהתחשב במספר היהודים בעולם שעומד על משהו כמו 14 מיליון איש.

כמובן שאירוע כזה לא יכול לפסוח על הסלבריטאים התורנים (יש פה משחק מילים קל) שתרמו את פרצופם לטובת השבת הסולידרית, בהם אושרי כהן, מאיה בוסקילה ויאנה יוסף שנמצאת בהליכי גיור מתקדמים. אפילו בוז'י הרצוג, שעומד בראש מפלגה חילונית, שיבח את הפרויקט ואמר שזה "מאוד יפה בעיניי שהשבת מלכדת כל כך הרבה יהודים בעולם". כי אף פעם אסור להחמיץ הזמנות ולקרוץ למצביעים חובשי כיפה ולמפלגות הדתיות.

כל כך הרבה זיוף והתחסדות יש ביוזמה הזו, כל כך הרבה התרפסות של החילונים שהצטרפו אליה. מדוע איחוד וסולידריות צריכים להיות סביב משהו דתי? חסרים ערכים אחרים ביהדות? מעשים טובים למשל, או גמילות חסדים? למה זה כל כך ברור שהדתיים רוצים שהחילונים יעשו איתם שבת כהלכתה, אבל אין שום סיכוי בעולם הזה, או בעולם הבא, שהם יסכימו להעביר שבת חילונית. שבת שגם בה יש ארוחה משפחתית, מנוחה לנפש, שביתה מעבודה, פשוט בצורה אחרת.

ואצלנו ממהרים לאמץ בחפץ לב כל דבר שיש בו סולידריות של העם. בחלק מכלי התקשורת אף קראו לזה "מחבקים את השבת". עשו טובה, לא רוצה שתחבקו אותי, בטח לא בחום ובלחות האלה. רוצה שתכבדו אותי כפי שאתם דורשים שאכבד אתכם. חיו ותנו לחיות. אני לא מפריע לכם, אל תפריעו לי. אם אתם ממילא לא נוסעים בשבת, מה אכפת לכם שאחרים ייסעו? אפשר לקבוע תחבורה ציבורית בשבת בתדירות נמוכה יותר ושלא תעבור באזורים מוגדרים מראש, כמו בני ברק, או חלקים מירושלים וכן הלאה. אתם לא מבלים בחוץ בשבת, אז מה אכפת לכם שלאחרים תהיה האופציה לאכול במסעדה, לראות סרט, לעשות שופינג? מי שיעבוד בשבת יקבל יום מנוחה אחר בשבוע לפי בחירתו. מה כל כך רע בזה. למה תמיד ברור שהדרך היא חד צדדית? שהמיעוט הדתי כופה את עצמו על הרוב, והרוב מקבל את זה בכניעה.

העם הזה לא מאוחד, המדינה הזו מפולגת וקרועה (לא רק בענייני דת, כמובן), אבל בואו נמצא משהו מלאכותי שיראה כמה הכל בסדר וכמה אנחנו אוהבים זה את זה, שלא לומר דביקים זה לזה. אפשר ליישם את זה בתחומים אחרים, לא רק של השבת. היי - אם נתעלם מכל מה שרע פה, אולי זה יעבור מעצמו. קחו את זה מכופר, אגואיסט ואנטישמי כמוני.