פארגו עשה את העבודה לבד (פיב
כבר מוכנים ליורוליג? פארגו וטיוס בגביע הביניבשתי | צילום: ספורט 5
מדהים לראות איך הציפיות ממכבי תל אביב, לפחות כפי שהן באות לידי ביטוי בכלי התקשורת, נעשות נמוכות יותר מעונה לעונה. פעם אחת מדברים על פיינל פור, שנה אחרי מסתפקים בהצלבה, ולקראת העונה הנוכחית באחד ממדורי הספורט חזו שהיא תסיים במקום השני בליגה הישראלית, אחרי הפועל ירושלים.
 
מה ששמעתם. מכבי ת"א, פאקינג אלופת אירופה, תסיים מקום אחד אחרי הלוזרית הגדולה של הכדורסל הישראלי בשנים האחרונות, שלא הגיעה אפילו לגמר הפלייאוף מאז 2007. הגיוני בהחלט.
 
בכלל, ירושלים זוכה לשבח והלל וצופים לה גדולות ונצורות בעונה הזאת. בזכות הסגל הישראלי החזק (הלפרין ואליהו? לא תודה), בזכות זר דומיננטי (דונטה סמית') ובזכות האולם הגדול שנבנה. כל הכבוד. ישראלים, זר ואולם. ברוכים הבאים ללפני 20 שנה.
 
אבל עזבו אתכם מירושלים, שבעטה בסיכוי שהיה לה להעפיל ליורוליג ובאמת לנסות לעשות פה מיני-ניעור במאזן הכוחות. איך מישהו יכול להעיז לצאת באילו שהן הצהרות שממעיטות בערך של הצהובים אחרי העונה המטורפת האחרונה שהסתיימה בהנפה אחת במילאנו ועוד הנפה דרמטית בנוקיה פלוס בונוס מינוי של דיוויד בלאט למאמן ב-NBA (פלוס לברון ג'יימס).
 
נכון, ההתחלה מקרטעת. הדרך אל התואר ה-101 (101!) נפתחה בצורה שרחוקה מלהיות חלקה. סופוקליס שחורציאניטיס חזר מהחופשה עם עודף משקל, לחץ דם גבוה, בעיה בעין שהצריכה ניתוח, אולקוס, דלקת בשחלות ואבולה; דיוויד בלו סירב, סירב ואז סירב שוב לחזור מעוד פרישה והשאיר אחריו בור; המסע הארוך והמתיש לחו"ל הסתיים עם הפסד בגביע הביניבשתי, תבוסות בארה"ב ואחר כך באובדן גביע ווינר לאותה הפועל ירושלים.
 
רק שאף אחד מהדברים האלה לא אקוטי. ההפסדים חסרי משמעות בשלב הזה, תארים נגרפו גם בלי דיוויד בלו, וסופו עוד יחזור לכושר דרך תרגול רדיפה אחרי אוהדי הפועל. ועוד בצד החיובי – הקבוצה רשמה תקדים עם ניצחון חוץ בנס ציונה, משהו שלא קרה בעונה הקודמת – ולעזאזל, לא קרה אף פעם בהיסטוריה.
 
ברוכים הבאים להיכל שבעבר נקרא נוקיה
 
בסך הכל, המצב סביר, או לכל הפחות לא גרוע. חלק גדול מהסגל נשאר, פארגו שחזר לסיבוב שני הוא שחקן טוב יותר מטייריס רייס, הזקן של טיוס נראה מאיים, ורק נייט לינהארט האומלל, שכבר עכשיו נדחק מסגל הקבוצה לליגה המקומית, ייזכר כהחתמה המיותרת של השנה, כלומר לא ייזכר בכלל. יהיה לו משחק אחד גדול בעקבותיו יגידו המאמנים וההנהלה ש"בגלל זה הבאנו אותו", ואז פוף, הוא ייעלם כלעומת שבא.
 
חוזר לפרקט? פיני גרשון (gettyimages). צפו בניצחון מכבי על פנאתיניי (צילום: ספורט 5)
כמה תשפיע, אם בכלל, החזרה שלו לפרקט? פיני גרשון | צילום: ספורט 5
החלק המעניין יותר העונה יהיה על הקווים, כשהמאמן החדש ועוזרו המפתיע יספקו את העניין וימשכו את מירב תשומת הלב באינטראקציה ובדינמיקה ביניהם. במשחקים הבודדים עד כה עשה רושם שפיני גרשון לא תמיד מצליח להתאפק ולתת לגיא גודס את מלוא הבמה בפסקי הזמן ובתהליך ניהול המשחק. מותר להניח שכשיגיעו משחקים משמעותיים יותר זה יילך ויתגבר. סבלנות הברזל של גודס תעמוד למבחן לא פשוט, כמו גם סבלנותה של ההנהלה במידה ויגיע רצף הפסדים מדאיג. אבל בינתיים עברו 66 ימים מאז המינוי של גרשון, וגודס עדיין מאמן את מכבי.
 
וכך הגענו להערב, למשחק פתיחת היורוליג נגד לימוז' בהיכל, אממ, איך יקראו לו באמת, עכשיו כשחברת הסלולר ההיא כבר לא באמת קיימת? האם יימצא גוף אחר שייקח חסות על האולם? אולי הוא יחזור להיות פשוט היכל הספורט ביד אליהו, כמו בימים הגדולים והפחות ממוסחרים של המועדון? או שמא - כמו אצל פרינס בזמנו - יינתן לו רק סמל והוא יהיה "ההיכל שבעבר נקרא נוקיה".
 
כן, הנה זה מתחיל. הקבוצה שתמיד מתעלה כשהיא עם הגב לקיר, שעושה פעם אחר פעם את הבלתי ייאמן, שמוכיחה שוב ושוב את המכביזם, פותחת את העונה האמיתית, ושוב מנבאים לה שחורות.
 
אם כן, צריך להיות ריאלים: פחות מזכייה באליפות ה-NBA תהיה כישלון.