צנזורה (צילום: Thinkstock)
אל תספרו לאף אחד, זה סוד, אבל המוצא שלכם, של כולנו, מהקוף | צילום: Thinkstock
לא צריך לברך את משרד החינוך על ההחלטה להכניס למערכת השיעורים את לימודי האבולוציה. להפך. צריך קודם כל לקבל בתדהמה את העובדה שזה לא קרה קודם לכן - נאמר לפני שנה, חמש, שלושים שנה – ושנית לגחך על המוצר שיוגש לתלמידים והסיבות שהביאו לכך.

החל משנת הלימודים הקרובה, תילמד תורת האבולוציה של דרווין בכיתות ח' ו-ט', סוד שהיה עד היום שמור רק למי שבחר ללמוד ביולוגיה בתיכון. במילים אחרות, רק עשרות אלפים בודדים של בני נוער נתקלו באופן מוסדר באחת מאבני היסוד הבסיסיות ביותר של המדע וההסבר להתפתחות האורגניזמים על פני כדור הארץ, לפיו מי שמסתגל - שורד. עבור כל היתר, ומי שלא טרח לפתוח ספר בנושא, "הברירה הטבעית" היה שמה של הלהקה של שלמה בר ששרה על ילדים ושמחה.

אלא שהלימוד יהיה חלקי בלבד ויתייחס רק לצמחים ולבעלי חיים, מבלי לגעת בהסבר על מוצאו והתפתחותו של האדם. הסיבה: חשש מביקורת במגזר החרדי והדתי והשאיפה לשמור על קונצנזוס במגזרים האלה. כלומר במשרד החינוך מעדיפים באופן מוצהר לשמר את בורותם של התלמידים על מנת שלא לפגוע ברגשות. זה כמו שאם לוח הכפל עלול להעליב מישהו או לסתור הנחה מוכרת של מגזר מסוים - לימודי המתמטיקה יעצרו בחיבור וחיסור.

איזה מין שיקול קלוקל ומטופש זה? ממתי צריך ללמד רק את מה שבקונצנזוס? ומה ההורה המודאג אמור להבין מזה על שאר חומרי הלימוד? שבכיתות מעבירים רק את החומרים הנוחים לעיכול? שפונים למכנה המשותף הנמוך ביותר? שאין ניסיון לאתגר חשיבה עצמאית? הפתרון כרגיל הוא ד': כל התשובות נכונות.

תורת ההוקוס פוקוס

אין פלא שיש רבנים בולטים שתומכים בהחלטה הפחדנית הזו של משרד החינוך, שהרי היא לא מערערת על מה שמלמדים בישיבות. שם יוכלו להמשיך ולגרוס שהאדם נוצר כתוצאה מהוקוס פוקוס כלשהו. הם גם יודעים שאפילו אם ההחלטה הייתה ללמד את תורת האבולוציה עד הסוף, זה לא באמת היה מיושם בחלק גדול מהמוסדות, כפי שלימודי הליב"ה ששרי האוצר והחינוך מ"יש עתיד" כל כך התהללו בהם, לא באמת מועברים כראוי, לא לתלמידים החרדים בכל אופן.

בכל זאת, למה להיכנע מראש? למה ליצור את הרושם שזה בסדר שילד חילוני ילמד את אגדת בריאת העולם והאדם בתנ"ך, אבל חלילה שילד חרדי ילמד את התורה המדעית המוכחת?

העניין הוא שבאופן אירוני דווקא המגזר החרדי הוא עדות חיה ובועטת של הברירה הטבעית. הרי תראו למשל מה קורה לעבריינים חילונים שנתפסים: הם מיד מצמחים כיפה שחורה וזקן כי הם חושבים שכך הסיכוי שלהם לשרוד – כלומר שבית המשפט יקל על פסק או גזר הדין – גדל. וממילא המגזר הזה (בהכללה) נהנה מהעדפות כמעט בכל אספקט של החיים: לא עובדים, לא תורמים לחברה, לא עושים שירות לאומי כלשהו, ועדיין נתמכים וממומנים על ידי המדינה, שאף מעודדת אותם להתרבות בזכות הטבות כלכליות. מה יותר אבולוציוני מזה.

ובסופו של דבר, מספיק להסתכל על הישראלי המצוי בכביש, במגרשי הספורט, בחגיגות יום העצמאות, ולראות את התוקפנות, הבוטות והעילגות בקרב בני הנוער, על מנת להבין שלא צריך את דרווין והאבולוציה כדי להיווכח שמוצא האדם מן הקוף.