אז יש מהומה חדשה בפייסבוק ובאופן מפתיע היא לא קשורה לאורטל בן דיין או ליאיר לפיד. דף חדש שנפתח לפני פחות מיומיים בשם "עם היפות שלי באושוויץ", שמרכז תמונות אמיתיות שצילמו בני נוער ישראלים במסגרת המסע לפולין והביקור במחנות ההשמדה, צובר תאוצה ועוקבים בקצב מתגבר, ואיתם תגובות נאצה שתוקפות בחריפות את מי שהקים אותו וזועמות על הזלזול בשואה.

מוצג מספר 1: "חבורת טינופות. לא יודע מה עלה לכם בראש שפתחתם את זה. אלא אם כן אתם בנים של כל מיני אדולפים. תתביישו!!!!!!!!!!!".

מוצג מספר 2: "המנהלים של הדף הזה ומי שיצר אותו זה בדוק ערבים זה לא יכול להיות ילדים תיכוניסטים. אתם ערבים נכון?"

מוצג מספר 3: "יש כמה הסברים למי שבנתה את הדף הזה ולכל המטומטמים שעשו לייק... אנשים מסכנים ועלובים שעבורם החי-כיף בראשון הוא ביתם הפרטי, בעיקר באזור השימפנזות (ויסלחו לי הקופים המסכנים)... חבורה של עלובי חיים שבתחרות של דאבבות יפסלו אותם מחוסר עניין לציבור... ובנימה קצת יותר רצינית, אתם מגעילים ודוחים כפול 6 מיליון".

המטרה המקורית של דף הפייסבוק המדובר הייתה שהצגתן לראווה של התמונות שנראות כמו סלפי רגיל בחוף למשל - כלומר לא מבדילות בין אתר תיירות אחד לשני – תהווה מעין מראה מול החברה הישראלית מקדשת הסלפי'ז. וכרגיל, התגובות מעידות יותר טוב מהפוסטים עצמם. ומה מהווה יותר זילות של השואה: להביא את התמונות האלה או לקרוא למי שמציג אותן "נאצי"?

בין המרגיז למשעשע

לטעמם של המגיבים המעודנים האלה הבעיה היא בהבאת הדברים לידיעה ולא בעצם קיומם. העיסוק בתפל היא תופעה רווחת בישראל שמשמשת גם ספינים בחלונות גבוהים יותר. כמו שהמשטרה התעסקה במי הדליף את שיחת הטלפון של החטופים ולא בטיפול במחדל ההתעלמות מהשיחה.

עם היפות שלי באושוויץ (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "עם היפות שלי באושוויץ")
הלייקים הם רק אפר ואבק | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "עם היפות שלי באושוויץ"
זה נע על הסקאלה שבין המרגיז למשעשע, כמו תמיד עם אנשים שלוקחים את עצמם יותר מדי ברצינות תוך הפגנת חשיבות עצמית מעוררת גיחוך.

"עם היפות שלי באושוויץ" מעלה – עבור מי שהבין את הקונספט - גם את שאלת ההומור השחור והפרות הקדושות. דיון לגיטימי של על מה אפשר לצחוק ועל מה לא. וכאן זה עניין של טעם. מי שההומור הזה לא נראה לו – ממש לא חייב להמשיך ולעקוב אחרי העמוד. בדיוק כמו בטלוויזיה: אם מה שאתה רואה לא מוצא חן בעיניך – תעביר ערוץ. אף אחד לא מכריח (עדיין) לצרוך תכנים מסויימים.

אלא שאחרי כל זה, מנהלת העמוד שמשום מה כנראה נבהלה מהעליהום וההד שנוצר,העלתה פוסט חצי מסביר וחצי מתנצל על מהותו, וקצת חירבה את הכיף שבלקרוא את הפוסטים והתגובות. בנוסף, מסתבר שהיא גם מחקה כמה תמונות שהועלו, ללא הסבר. זה חבל, מיותר, ובעיקר לא ברור וקצת יורה לעצמו ברגל. אם כבר בחרת להעלות עמוד כזה וממילא לא להיחשף – אין על מה להתחרט. הצעד הבא היה יכול להיות אמיץ יותר ולחשוף את מי שעומד מאחורי הדף. השילוב האמור הוא אקט מעט פחדני.

ואם כבר, השלב הבא צריך להיות דף פייסבוק חדש שיירכז את התמונות של כל הסלבס שמצטלמים חדשות לבקרים עם דף מסרי היום ומעלים לאינסטוש ולפייסוש, רק כדי להרגיש ולהראות שהם מעורבים חברתית. כן, אנשים שהצטלמו עם שלטי bring back our boys, אני מתכוון אליכם. לפני שאתם מחזירים במו ידיכם את הבנים שלכם, אולי תתחילו בלהחזיר את האגו שלכם לגודל טבעי.