בסופו של דבר, למרות שעל הנייר מכבי לא הייתה צריכה לעבור את הסדרה ולהגיע לפיינל פור, ההדחה ע"י פנרבחצ'ה/אולקר היא עדיין אכזבה. אכזבה, כי לא הייתה סיבה להיות מטואטאים 3:0,  והצהובים היו שווים לפחות ניצחון אחד. אכזבה, כי התרגלנו שעם הגב לקיר הקבוצה מתעלה, לא משנה באיזו שנה ומי בסגל. אכזבה, כי אתה פאקינג מכבי תל אביב והרצון לנצח כל משחק הוא בדי.אן.איי שלך.

גרשון עם גודס. "זה הכי טוב שאני יכול לקבל עכשיו" (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
החיבור הזה יימשך גם בשנה הבאה? | צילום: ספורט 5
אז נכון, ברבע האחרון ובהארכה הם נלחמו כמו אריה פצוע. כמו אלופי אירופה, על הגאווה שלהם. אבל הראש של השועל הסרבי ממול ניצח את הזנב של האריות. לעזאזל: 9 שניות לסוף, הכדור בידיים שלך להתקפה מכריעה, מכבי חיה בשביל הדברים האלה ובנתה מהם מיתולוגיה שלמה. אתה לא אמור לסיים ככה את העונה האירופית.

אז זו אכזבה, אבל לא כישלון. צריך לשים דברים בפרופורציה: הצלבה זה המקום הריאלי של מכבי. הזכייה ביורוליג בשנה שעברה הייתה החריג, היוצא מהכלל שלא מעיד על הכלל.  כישלון יהיה לא לקחת אליפות בארץ. אגב, תרחיש לגמרי לא דמיוני.

גיא גודס לא מתאים

גיא גודס הוכיח בסדרה הזו שהוא לא מתאים למעמדים גדולים כאלה. לאורך כל העונה הוא קופא ברבעים האחרונים ובמקומות בהם צריך לקבל החלטות מכריעות, על סף אי תפקוד בניהול המשחק. זו לא רק ההתקפה האחרונה בהארכה שנראתה בערך כמו כל העונה: משהו מאולתר שנתקע ומסתיים בכלום. אלה גם הדברים הקטנים יותר. למשל העובדה שהמאמן הצהוב בקושי מגיב לשריקות לעבירות שנשרקו או לא נשרקו ולא מנסה להפעיל לחץ על השופטים, כמעט אפאתי. למשל, שנייה למחצית, כדור חוץ למכבי מתחת לסל בהתקפה, המאמן לא מסמן תרגיל. למשל, באחת הפעמים בהם השופטים הלכו להתייעץ ליד המוניטור, אוברדוביץ' קרא אליו את השחקנים וניצל את ההזדמנות למיני פסק זמן. השחקנים של גודס נשארו באמצע המגרש בחוסר מעש. לא מיני ולא פסק זמן. קבוצה מקופלת.

גודס, חוזר להתרכז בליגה (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יקפא גם בסדרת הגמר בישראל? | צילום: ספורט 5
וגודס, כזכור, לא לבד. מה פיני גרשון המעוטר עושה על הספסל של מכבי? מצטער, עוד לא הצלחתי להבין למה היה כל כך חשוב להביא את עוזר המאמן היקר בתולדות המועדון. בייביסיטרים טובים אפשר להשיג גם ב-40 שקל לשעה. יכול להיות שמאחורי הקלעים הוא נכס חסר תחליף, אבל עד כמה הייתה לו השפעה במשחקים עצמם? שפת הגוף שלו לאורך כל העונה משדרת ארי בסוגר, מישהו שלא מסתדר עם ההכרח לשבת על הספסל ומת לקפוץ החוצה ולנהל את המשחק.

במקביל, בימים האחרונים לאט לאט התחיל לברוח לגרשון הפיני, עם כמה התבטאויות לתקשורת המקומית ובעיקר הזרה, שלא עולות בקנה אחד עם הסולידריות המושלמת שהוא הפגין עם הבוס הישיר שלו במהלך העונה. הנה הימור לא כזה פרוע: גרשון לא יהיה עוזר מאמן מכבי בעונה הבאה.

עדיין הקבוצה של המדינה?

כאב ראש כאב ראש כאב ראש. החיכוכים בין הפדרמנים, הרקנאטים והמזרחי לבין הצוות המקצועי סביב החתמות השחקנים היו השנה גלויים לכל. בעלים שמסרבים לשחרר יכולים להוות בעיה אם הם מתעקשים לעשות מיקרו-ניהול לכל אספקט בקבוצה. הנהלה צריכה להגדיר תקציב ולהתוות מדיניות, ולסמוך על המנג'ר/מאמן שיעמדו בהם, לא להכתיב פרסונלית את השחקנים שיהיו או לא יהיו בקבוצה.

דני פדרמן, עבד שעות נוספות (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
ישנו את האג'נדה המסורתית של מכבי? פדרמן ג'וניור ורקנאטי ג'וניור | צילום: ספורט 5
מכבי ת"א נמצאת בצומת דרכים והיא צריכה להחליט מה היא רוצה להיות. בהנחה שהתקציב יישאר דומה, שהבעלים לא יכניסו את היד עמו לכיס ושמישהו כמו מיטש גולדהאר לא יחליט פתאום שהוא נדבן גם בכדורסל, ההנהלה צריכה לגבש אג'נדה ברורה. האם ללכת על סגל כמה שיותר רחב ולהביא שלל שחקנים בתקציב בינוני או להשקיע בשני כוכבי על ולבנות סביבם פועלים שחורים? האם להמשיך בגישה לפיה כל הפסד מקומי הוא אסון, או להבין שאפשר לוותר פה ושם על משחקים שוליים כדי לתת מצד אחד לשחקנים לנוח ומצד שני לתת לאחרים קצת להשתפשף?האם להשקיע בתוצרת המקומית ולנסות לקדם כמה שיותר צעירים ישראלים תוך ראייה לטווח ארוך (ואין מספיק פרוספקטים מבטיחים כאן), או אולי להפוך למעין חממה לגידול נערי אירופה כמו שנעשה כעת עם דראגן בנדר?

ובכלל – עד כמה באמת חשוב הצביון הישראלי למי שפעם הוגדרה "הקבוצה של המדינה"? כי נגיד בדקות האחרונות של המשחק מול פנר/אולקר, כולל כל דקות ההארכה, לא היה על המגרש ישראלי אחד לרפואה, ולא נראה שזה הפריע למישהו או גרם לבנאדם אחד בקהל לעודד פחות.

מעמד הביניים של יד אליהו

מעמד הביניים של הקהל בהיכל הולך ונשחק עד נעלם. בשנים האחרונות נוצרו שני מעמדות מובהקים. החבר'ה הצעירים שבאים לתת עבודה, ואוהדי ההצלחות שמכונים בלעג "הפרוות והרולקסים" שלא ממש טורחים לעודד וכשהם כבר קמים מהמושב, זה בדרך כלל כדי לבקש ממי שלפניהם שיישב. זה קהל שחושב שחייבים לו משהו, שמגיע לו משהו, שבכמה אלפי השקלים הטובים שהוא שילם עבור המנוי, הוא העלה את תרומתו למאמץ המלחמתי, ועכשיו שישחקו הנערים לפניו בזמן שהוא אוכל סושי ולוגם אספרסו. רק במקרים נדירים, כמו בהארכה אמש, יד אליהו מרגיש כמו בימים הטובים שבהם 10,000 איש נשמעו כמו 100 אלף.

האנשים שהיוו פעם את חלק הארי של האוהדים מתקשים לעמוד במחירי המנויים שממשיכים לעלות ומכבי מאבדת שדרה חשובה ודורות המשך. ככל שהאולם ימשיך להיות ידידותי בעיקר כלפי העשירים, נמשיך לראות "אוהדים" נוטשים בחלק מהמשחקים כמה דקות טובות לפני הזמן. לפחות נחסך מהם הצורך לבטל את מסיבות ערב יום העצמאות לטובת משחק רביעי בסדרה. לא בטוח שכולם עצובים מזה.