אין תמונה
קיבל זריקות סיליקון ורכש מכשיר שמטרתו להאריך את איבר המין
החלום להגדיל את איבר המין הסתיים במפח נפש ותביעת רשלנות: דוד (שם בדוי), גבר בשנות הארבעים לחייו ממרכז הארץ סבל מאיבר מין קטן במשך כל שנות חייו, ולכן כשגילה על האפשרות לבצע ניתוח להגדלת האיבר באמצעות מודעה בעיתון, נמלא תקווה. כואב ככל שזה נשמע, דוד, אדם נשוי ודתי, הסכים להזריק סיליקון לתוך איבר מינו רק כדי להגשים את המטרה ולחזק את תחושת גבריותו, אך לטענת עורך דינו, לא הוסברו לו תופעות הלוואי והסכנות האפשריות. הניתוח, לא רק שלא השיג את מטרתו של דוד, אלא אף הקשה עוד יותר לטענתו על קיום יחסי המין עם אשתו כשיצר עיוות בצורת בליטה קשה על איבר המין. בימים האחרונים, נחתם בהמלצת שופט בית המשפט השלום בתל אביב הסכם פיצויים, לפיו יפצה הרופא המטפל את המטופל בסכום של 164 אלף שקל בגין עוגמת הנפש וניתוח התיקון שנאלץ לעשות.

"דוד התפתה כתוצאה מקריאת המודעות האלה ועבר את הפרוצדורה. כמובן שנגרם לו מפח נפש גדול מאוד", אומר ל-mako עורך הדין כרמי בוסתנאי, המייצג את דוד בתביעה שהגיש נגד הרופא, המרפאה ומשרד הבריאות, "הוא גם נזקק בהמשך לניתוח נוסף מתקן כדי לטפל בבליטה שנגרמה לו מהזרקת הסיליקון". עו"ד בוסתנאי מציין כי לא מדובר בתביעת רשלנות שגרתית. "בניגוד למקרים של שבר ברגל או פגיעה בגב למשל, לא ניתן לראות כאן נזק ממשי שמפריע בתפקוד היומיומי. מדובר בפגיעה אישית שמפריעה לו ביחסים האינטימיים שלו", הוא מסביר.

עו"ד כרמי בוסתנאי
"נגרם לו מפח נפש גדול". עו"ד כרמי בוסתנאי המייצג את המטופל
לטענת המטופל ועורך דינו הרופא והמרפאה הפרו את נהלי משרד הבריאות לגבי האזהרות שחייבות להופיע על טופס ההסכמה לטיפול בזריקות סיליקון. "אילו ידע התובע על התוצאות והסיכונים בעקבות הזרקת הסיליקון, כפי שהיה על הנתבעים להסביר ולהבהיר לו, לא היה הנתבע מסכים לבצע את הטיפול", נטען בכתב התביעה. עוד נכתב בכתב התביעה כי בנוסף לזריקות שקיבל, נמכר לתובע מכשיר בשם "אנדרו פינס", שמטרתו כביכול היא להאריך את איבר מינו של התובע בעזרת מתקן שמתלבש על הפין ומותח אותו. 

"ניתוח מיותר וניצול של בעיה תדמיתית"

_OBJלא מדובר בתביעת הרשלנות הראשונה שמתקבלת בניתוח מסוג זה. לפני כשנתיים פסק בית המשפט על המדינה תשלום פיצויים לצעיר שעבר שלושה ניתוחים כושלים להארכת איבר המין מבלי שסבל מבעיה אמיתית וגרם לו לסיבוכים ולכאבים. שני הניתוחים הראשונים בוצעו באופן פרטי ב"מרפאות אריאל" והשלישי בבית החולים וולפסון, שם עבד הרופא במקביל. לאחר סגירתן של "מרפאות אריאל", שם בוצעו שני הניתוחים הראשונים ועזיבתו של האורולוג את הארץ, נפסק כי המדינה אחראית על מעשיו של הרופא. 

גם במקרה אחר, בשנת 2005, פסק בית המשפט בירושלים כי אותו רופא ד"ר אלכס בנט, והמרפאה בה עבד כשביצע ניתוח דומה בגבר, ישלמו פיצויים בסך 500 אלף שקלים למטופל. זאת לאחר שהגבר שסבל לאחר הניתוח בעיוות באיבר מינו, גושים קשים על הפין וציסטות. 

פרופ' חיים מצקין, מנהל המחלקה האורולוגית של בית החולים איכילוב בתל אביב שהוזמן לא אחת כמומחה ויועץ בתביעות מסוג זה בבתי המשפט, מסביר כי לתפיסתו ניתוח מסוג הזרקה של סיליקון לאיבר המין הגברי אינה מומלצת לאף גבר. "האיגוד האורולוגי וציבור האורולוגים הרחב בעולם לא עוסק כלל בניתוחים של הזרקת סיליקון לאיבר המין", הוא אומר, "אנחנו חושבים שמדובר בניתוח מיותר ושלא נכון לעשותו. הבעיה של הגברים הללו שפונים לרופאים בעניין היא בדרך כלל נפשית ותדמיתית והיא מנוצלת על ידי מספר קטן מאוד של רופאים בארץ, שמעולם לא זכו לתמיכה של הקהילה האורולוגית בארץ בצורה זולה למדי".

פרופ' מצקין מסביר כי אכן קיים אחוז קטן מאוד באוכלוסיית הגברים שסובל מבעיה אמיתית, אך לכך ישנם פיתרונות רפואיים אחרים. "ישנם פתרונות של ניתוחים אורולוגים וקוסמטיים שונים שאינם כוללים הזרקה ויכולים לסייע לגבר שמשתייך לקבוצה קטנה שלא יכולה לקיים יחסי מין בצורה אפקטיבית. עם זאת, חשוב להדגיש כי פתרון של ניתוח מסוג זה מתאים לציבור קטן מאוד של גברים ובעיה אמיתית בטלה בשישים בקרב אנשים שפונים לרופא בעניין".