בשנת 2016, ג'ייסון וקוביץ' הוגדר על ידי התקשורת בארה"ב בתור "הנוקם מאלסקה". הוא היה פושע מוכר למשטרה ועלה לכותרות אחרי שמצא שלושה עברייני מין והכה אותם באכזריות. וקוביץ' נשפט על מעשיו, הורשע ונידון לרצות עונש מאסר ממושך – אבל לא לפני שעורך דינו חשף כמה פרטים על חייו שהדהימו לא מעט אנשים.

וקוביץ' נולד באנקורג', בירת אלסקה, בקיץ של 1975. הוא חי עם אמו ומעולם לא הכיר את אביו הביולוגי. אחרי כמה שנים אמו הכירה את לי פולטון, מי שהפך לאביו החורג ואימץ אותו ואת אחיו הקטן - אבל מה שהתחיל עם תקווה חדשה לחיים נורמליים הפך עד מהרה לסיוט.

"שני הוריי היו נוצרים אדוקים", סיפר וקוביץ' במכתב למערכת העיתון Anchorage Daily News. "הם הכריחו אותי ואת אחי ללכת לכנסייה לפחות פעמיים בשבוע, ומהבחינה הזאת אני מניח שאתם יכולים לתאר לעצמכם את האימה שחוויתי כשהאדם שהיה אמור להיות המודל לחיקוי שלי התחיל לתקוף אותי מינית".

View this post on Instagram

A post shared by Angelina Lozano (@angelinadawn26)

וקוביץ' הוסיף כי מעבר לתקיפה המינית, פולטון גם נהג להתעלל בו ולהכות אותו מדי יום. באחד הדיונים בבית המשפט, אחיו הקטן, ג'ואל, תיאר את האימה של לחיות תחת אותה קורת הגג עם אביהם החורג. "הוא היה מרביץ לנו עם מקלות וחגורות עור", העיד ג'ואל. "אני זוכר שהייתי מתנדב להיות ראשון כדי שהוא יעזוב את ג'ייסון במנוחה".

וקוביץ' סיפר מאוחר יותר שאביו החורג הורשע בסוף שנות ה-80 בהעללות בקטין מדרגה שנייה, אבל הוא מעולם לא ריצה עונש מאסר על מעשיו. כמו כן, שירותי הרווחה מעולם לא הגיעו לבדוק את המצב בבית אחרי הרשעתו, ובגיל 16 הוא החליט לברוח יחד עם אחיו והשניים הגיעו בסופו של דבר עד לוושינגטון.

בלי תעודת זהות, כסף או עבודה, וקוביץ' פנה לחיי הפשע כדי לשרוד את החיים ברחוב. תוך זמן קצר הוא "טיפח" תיק פלילי עשיר שכלל בעיקר סדרת גניבות מחנויות שונות, ובדיעבר הוא הבין שהטראומה שעבר כילד הובילה אותו להפוך לעבריין: "בצעירותי למדתי מהר מאוד שאני חסר ערך. התפיסה הזאת הפכה להיות הבסיס של האדם שהייתי אז", סיפר הנעצר שסבל מהתעללות והפך לעבריין מבוקש בכל מדינות החוף המערבי של ארה"ב.

בשנת 2008 וקוביץ' החליט לחזור לאלסקה, שם הוא ניסה לשים את חיי הפשע מאחור ולהקים משפחה. למרות זאת, ללא טיפול פסיכולוגי וללא ייעוץ תעסוקתי, מערכת היחסים שלו עם אשתו התפרקה בזריזות והוא מצא את עצמו שוב חי בעוצמה גבוהה את חיי פשע. שמונה שנים לאחר מכן המציאות כבר הובילה אותו לעשות מעשה קיצוני.

נוקם נולד

בקיץ 2016 וקוביץ' החליט להיכנס למאגר המידע על עברייני המין באלסקה ולחפש אנשים שהורשעו בהתעללות בילדים. אחרי חיפוש קצר הוא מצא שניים שמשכו את תשומת ליבו: צ'ארלס אלבי, וסלי דמרסט ואנדריאס ברבוסה. כמה ימים לאחר מכן, הוא כבר הופיע בפתח ביתו של אלבי בן ה-68, פקד עליו לשבת על מיטתו ואז סטר לו בחוזקה כמה פעמים. "אני יודע מה עשית", אמר לו וקוביץ' לפני ששדד את ביתו ונעלם. יומיים לאחר מכן הוא כבר הופיע בביתו של ברבוסה.

השעה הייתה 04:00 לפנות בוקר כשווקוביץ' חדר לביתו של הפדופיל המורשע עם פטיש ושתי נשים שזהותן לא פורסמה. מאוחר יותר הוא העיד בפני המשטרה כיצד הורה לברבוסה לשבת על המיטה, היכה אותו ואיים לרצוח אותו במכות פטיש בזמן שאחת הנשים שהגיעו איתו צילמה את הכל. "הוא אמר לי שהוא הגיע בשביל לאסוף את החוב שלי", סיפר מאוחר יותר ברבוסה, והוסיך שווקוביץ' ושתי השותפות שלו נמלטו לבסוף מהמקום עם מספר חפצים אישיים ומזומן שהצליחו למצוא בדירה.

הקורבן השלישי של "הנוקם מאלסקה" היה וסלי דרמסט. בעדות שמסר לשוטרים הפדופיל המורשע תיאר כיצד וקוביץ' פרץ לביתו בשעה 01:00 בלילה ואיים עליו עם פטיש. "הוא אמר לי לשבת על המיטה ואמרתי 'לא'", סיפר וסלי. "הוא אמר לי לרדת על הברכיים ואמרתי לו לא, אז הוא הרביץ לי בפנים עם הפטיש ואמר: 'אני המלאך הנוקם ובאתי לגבות את החוב שלך עבור כל אלה שפגעת בהם'".

דרמסט התעורר בביתו בבוקר כשהוא עדיין מגואל בדם ודיווח על התקרית לרשויות. כמה שעות לאחר מכן מספר שוטרים מצאו את וקוביץ' במכוניתו בסמוך לביתו של הפדופיל המורשע, כשבתוך הרכב עדיין היה הפטיש שבו השתמש בשביל להכות את דרמסט, החפצים שגנב מביתו ואפילו מחברת עם רשימת שמותיהם של פדופילים מורשעים נוספים אותם תכנן לתקוף.

View this post on Instagram

A post shared by Unbelievable Facts (@interestedasfuck)

ג'ייסון וקוביץ' נעצר והואשם לבסוף ב-18 סעיפים פליליים שכללו תקיפה, שוד, פריצה, גניבה ועוד. תחילה הוא כפר באשמה אבל מאוחר יותר נענה לעסקת טיעון עם הפרקליטות, חזר בו והודה במעשיו. בתמורה, התביעה האשימה אותו רק בתקיפה מדרגה ראשונה ושוד. 

בשנת 2018, בית המשפט דן אותו ל-28 שנות מאסר, 5 שנות מאסר על תנאי ועוד 5 שנים של תקופת מבחן. אמבר טילטון, עורכת דינו של וקוביץ', החלה לנסח זמן קצר לאחר הרשעתו עצומות לטובתו והחתימה עליהן אלפי אנשים בתקווה לקצר את תקופת מאסרו. "אני לא חושבת שהוא צריך להיענש", סיפרה טילטון. "הוא נענש כבר מספיק בחייו. כל הדבר הזה קרה בגלל שכילד התנהגו עליו באופן שלא הגיע לו".

מאז הרשעתו וקוביץ' התייחס למעשיו כמה פעמים והביע חרטה מלאה. "עשיתי את זה כי כל מה שחשבתי עליו היו הזכרונות שלי מהילדות. לקחתי את החוק לידיים ותקפתי שלושה אנשים. איבדתי את הנעורים שלי בגלל עבריין מין, ובעקבות המעשים שלי ההווה שלי מבוזבז מאחורי הסורגים. העתיד שלי כולו אבוד בגלל שהתדרדרתי לאלימות. אני מתנצל וחוזר בי".