חצי מאה חלפה מאז הפעם הראשונה בה גילם שון קונרי את הסוכן המוכר ביותר של הוד מלכותה, ועד ליציאת הסרט החדש בסדרה הארוכה בתולדות הקולנוע. רגע לפני ש"סקייפול" מסתער בסטייל בריטי על מסכי הענק ברחבי העולם, שלחנו שני מכורים ללא תקנה לפשפש בארכיונים ולמצוא את הרגעים שהפכו את 007 לאייקון. הרגע שלכם לא ברשימה? הזכירו לנו בטוקבקים.

1. צחוקים עם הבונד הזה (המרגלת שאהבה אותי)

אם אתם לא זוכרים את הפתיח המבריק של "המרגלת שאהבה אותי", תנו לאלן פטרידג' להזכיר לכם. אחד מהרגעים האהובים עלינו בתולדות הטלוויזיה: על בונד, סוכנים חשאיים והחיים בכללותם.

2. "שכבתי איתך למען המלכה והמולדת" (כדור הרעם)

בונד של שון קונרי היה ככל הנראה הקשוח ביותר בכל הנוגע לנשים. קונרי לא הסתפק רק בלשכב עם כולן כמו יתר הקולגות שלו, לפני כן הוא נהג לחלק להן פקודות, להתעלל ואפילו להכות אותן. על האישה, לפי קונרי, להוכיח את עליונותה בדרכיה שלה. ב"כדור הרעם" בונד מתפרץ בונד לדירתה של פיונה בזמן שזו עסוקה באמבט הקצף שלה. מהר מאד הדברים מובילים להשתכשכות זוגיות בבועות. רגע אחרי, שכשמזימתה של פיונה מתגלה, פוצח בונד בהצהרה על חוסר רגישותו: "עשיתי את מה שעשיתי (הוא התכוון: "את מי שעשיתי") בשביל המלכה והמדינה. אל תחשבי שהפקתי מזה עונג כלשהו". לרגע אחד גם הסוכן המפואר בתולדות הקולנוע נראה כמו עוד גבר נבגד שרק מחפש נקמה.

3. המועדון שהכי צריך לפתוח על ספינה: "דיסקו וולנטה" (כדור הרעם)

אמיליו לארגו
ארררררררררר...אה זה לא הסרט הזה?
לרגו יהיה הדורמן, שרית חדד תעשה חלטורות ולשומר בכניסה תהיה רטייה.

4. "היי, אתה עם הפאה, תעצור בצד" (כדור הרעם)

אחת היכולות המרשימות והמטרידות כאחד שסיגל לעצמו בונד הייתה זיהוי רשעים בפאה. מיד אחרי הלוויה עוקב בונד אחרי האלמנה הטריה אל הטירה שלה, ומסדר לה מפגש קרוב עם דלת של ארון. הפאה הבלונדינית נופלת והרשע מחוסל, לא לפני שפמלייתו מגלה את המזימה ויוצאת לנקום את נפילתו של הבוס חובב בגדי הנשים. זה הרגע של בונד להתחמק באלגנטיות מהטירה בג'ט פק (גאדג'ט שנראה מגניב גם היום). כותבי הסדרה לא היו מספיק בטוחים במכשיר המהפכני שלהם, וסידרו לסוכן סיבוב די עלוב של כמה מטרים בודדים לפני שנאלץ לנחות. את הבריחה האמיתית הוא יעשה במכונית חסינת כדורים, מלווה בבחורה כמובן.

5. קיצוצים זה אכזרי (כדור הרעם ומרוסיה באהבה)

איך נפטרים מעובדים כושלים בצד של הרעים? ב"מרוסיה באהבה" בועט הנבל, בלופלד, בגאון שחמט שהתוכנית שלו להשתלטות על העולם לא עולה יפה. רק שבקצה הנעל ממוקם שפיץ קטן ומורעל, שמוציא אותו מהר לגמלאות. אבל ב"כדור הרעם" הצליחו להתעלות אפילו על זה עם אפקט הכיסאות הממולכדים של חדר הישיבות. שם, בלחיצת כפתור יורד הכיסא אל מתחת לחדר, ועולה חזרה מדיף עשן וריק מאדם. מה יותר מרושע מלהרוג אנשים תוך כדי שאתה מלטף את החתול שלך?

6. ישראלים, הם בכל מקום (לעיניך בלבד, מרוסיה באהבה)

לעיניך בלבד כולל את רשימת השחקנים המוזרה ביותר בסרטי בונד. בין היתר בגלל שחיים טופול מקבל בו מבטא ישראלי ושפם, שהופכים אותו אוטומטית לנבל. רגע לפני שיחסינו עם ארמון בקינגהאם נהרסים לנצח, מתעשת טופול ומציל לנצח את כבודו של העם היהודי בסרטי מרגלים. זוהי, אגב, לא ההופעה הישראלית הראשונה בסרטי בונד. ב"מרוסיה באהבה" מגלמת עליזה גור תפקיד של צוענייה חובבת מכות. אגב, עובדה ששווה לדעת: אם תהיתם מה הוא הדבר שמיועד לעיניו של בונד בלבד, מדובר בציצים של קרול בוקה.

7. יש לך טלפון מראש הממשלה (לעיניך בלבד)

בסצנה הבאה מבקשת מרגרט תאצ'ר מבקשת להודות לבונד על עוד משימה מוצלחת, מה שהיא לא יודעת הוא שבצד השני מחכה לה תוכי. טוב נו, זה עדיף על כריש לבן.

8. זה סופו של כל נבל (לעיניך בלבד)

בלופלד, הרשע הגדול ביותר בתולדות הסדרה כולה (זה ששרד הכי הרבה סרטים) מוצא סוף סוף את מותו. כמו תמיד, גם הפעם הבעיה הקשה באמת של בלופלד היא הניסיון להתחכם יותר מדי בדרך לחיסולו של בונד. בזמן שהוא מחכה לשמוע את המסוק עליו לכד את בונד מתרסק, הוא מופתע לגלות את עצמו מונף באוויר ומונחת אל תוך ארובה מעשנת. החתול, למרבה המזל, בורח בזמן, ומחכה עד  היום לקאמבק הגדול שלו.

9. אם כבר למות, עדיף ככה (יהלומים לנצח)

סרט החזרה של שון קונרי (שקיבל, על פי פרסומים זרים, משאיות של כסף על מנת לשוב ולשחק את תפקיד הסוכן האהוב) נפתח בחיפושיו העקשניים אחרי בלופלד במטרה לנקום את רצח אשתו. שום דבר לא יעצור אותו בדרכו לחיסול החשבונות, כולל לחנוק מישהי עם החלק העליון של בגד הים שלה. לא לפני שהוא מעיר לה שהיה רוצה להוריד משהו מהחזה.

10. הו אמסטרדם (יהלומים לנצח)

ככל הנראה צמד הנבלים הכי משונה בתולדות הסדרה. לא ברור אם מדובר בזוג אוהבים, מה שבטוח הוא שהם מאוד נהנו האחד מחברתו של השני. תראו מה הם מעוללים כאן לאישה זקנה, שבסך הכל רצתה כמה תמונות מהתעלות של אמסטרדם עבור הנכדים. לא לדאוג, זמן קצר לאחר מכן מוצא מר קיד את מותו על גביי שיפודי שישליק. עצה לנבלי בונד הבאים - אל תזמין יין.

11. מלאה בכל טוב (יהלומים לנצח)

נסו לנחש מה הדבר הכי בולט בנערת הבונד החיננית לנה ווד, הידועה בכינויה:  פלנטי או'טול.

12. תגיד, אפשר לתפוס איתך טרמפ? (באזור המסוכן)

אם הסרטים של טימותי דלטון היו רק טיפה יותר גרועים, אפשר היה לקרוא להם רשמית פרודיה. היינו צריכים לחפור עמוק כדי לחלץ רגעי בונד גדולים מהסרטים שלו. ההתחלה של "באיזור המסוכן" היתה דווקא מגניבה. חבל רק שבונד לא נפל מהמכונית באמצע. היה חוסך לנו את שתי הזוועות הבאות.

14. + 13. מאסטרו, תוציא אותנו מפה (באזור המסוכן, למות ביום אחר)

השילוב בין בונד לשלג לא מלהיב במיוחד. אבל היי, לפחות באזור המסוכן יש לו לייזרים. למרות התדמית הרצינית של דלטון הוא הבונד היחיד שברח ממשמר הגבול הרוסי בנרתיק של צ'לו. פירס ברוסנן, לעומת זאת, העדיף לעשות פוזות עם האסטון מרטין.

15. מוריד בפניך את הכובע (גולדפינגר)

גולדפינגר, הסרט השלישי של בונד, עיצב את הסוכן כפי שאנחנו מכירים אותו היום: רשע מתוחכם, שורות מחץ, המעבדה של קיו, הכל התחיל פה. וכמובן - אודג'וב. העוזר של גולדפינגר, קטן ואכזר, ובעל יכולת לחסל אנשים בעזרת כובע. אם הוא לא היה כל כך רשע בטוח היה יוצא ממנו אלוף אולימפי.

16. דברים שלא הייתם רוצים להסיר בלייזר (גולדפינגר)

עזבו את הפרודיות, אין כמו הקלאסיקה. אין מי שלא ראה את הסצנה הזאת בפעם הראשונה ולא הרגיש כאב עצום באזור ספציפי במיוחד. בונד היה הראשון לזהות שככל שאזור הרבייה בסיכון גדול יותר, כך המתח רב יותר.

17. לא מתעסקים עם חיפושיות (גולדפינגר)

בונד מסביר שלשתות שמפניה לא קרה זה כמו להאזין לביטלס בלי אטמי אוזניים. אחר כך, כאות נקמה על ההצהרה, הבחורה של בונד נרצחת בעזרת צבע זהב. 9 שנים אחרי ההצהרה הזו פול מקרטני יכתוב את שיר הנושא של בונד. 13 שנים נוספות יחלפו ואשתו של רינגו סטאר תהיה נערת בונד. לא יעזור לך ג'יימס, הביטלס האלה בכל מקום.

18. הדרך הכי מהירה לדלג על הפקקים (גולדפינגר)

מצעד המכוניות המגניבות של בונד עוד לפנינו, אבל לאסטון מרטין עם כיסא המפלט מגיע כבוד מיוחד.

19. איך ממשיכים לנהוג תוך כדי שעונים למייל? (מחר לנצח)

אם נוקיה לא היו מפסיקים לייצר את הטלפונים ששולטים במכוניות, אולי מצבם לא היה כל כך רע.

20. נגמר לכם הכביש? נסו את האוקיינוס (המרגל שאהב אותי)

כשקנינו את כל הצוללות האלה מהגרמנים, למה שכחנו לבקש שיוכלו לנסוע על איילון?

21. קצת מים לא הרגו אף אחד (מחר לנצח)

מי יכול לשכוח את פירס ברוסנן והסינית הפוטוגנית מתקלחים להם בפומבי בזמן שהם אזוקים? כשהיא מצליחה לפתוח את האזיקים היא מודיעה לבונד שהיא עובדת לבד, ומשאירה אותו לכוד ורטוב. ככה זה כשאתה נקשר יותר מדי לנשים.

22. כמה קטלני יכול להיות מוסף הספורט? (מחר לנצח)

הרבה לפני ששלדון אדלסון הגיע כבר ידענו שכל מה שצריך כדי להשפיע בפוליטיקה זה עיתון. קחו לדוגמא את הנבל ב"מחר לנצח", שמנסה להרוג את בונד ע"י שינוי הכותרת הראשית בעיתון שלו.

23. קח עצה לחיים מנבל עם ניסיון (אתה חי רק פעמיים)

24. קן לציפור (אתה חי רק פעמיים)

בזמן ששלוש בחורות יפניות רוחצות אותו, בונד מסביר מדוע הוא נעלה על החזה היפני הרגיל והחלק. "ציפורים לא מכוננות בעצים עירומים" הוא אומר. נכון, כי מה שהכי טוב בשיער חזה גדול ושופע אלה הציפורים שמקננות בתוכו.

25. אז איך אמרת שקוראים לך?! (גולדן איי)

26. הסוכן שבטנק ינצח (גולדן איי)

אחרי קטסטרופת דלטון הקטעים הרגילים של בונד כבר לא הספיקו. לכן ב"גולדן איי" קיבלנו בונד חדש וקונספט חדש: מרדף טנקים. פחות סקסי, אבל הרבה יותר הרסני

27. כולם לשלוף ציפורניים (מרוסיה באהבה)

זוכרים שסיפרנו לכם על זה קודם? אז הנה גאווה ישראלית: עליזה גור שלנו דופקת מכות בצוענייה. אל אל ישראל!

28. בחזרה לעתיד (מרוסיה באהבה)

זה רק אנחנו או שכבר בסיום הקטע הזה אפשר לראות רמז לכך שדניאל קרייג יגלם יום אחד הסוכן המהולל?

29. האוצר הכי גדול שנפלט אל החוף (דוקטור נו)

בכל שנה כשהימים מתחממים, אנחנו יושבים על החוף ומקווים שאורסולה אנדרס תצא גם אלינו. בינתיים אנחנו צופים בקטע הזה בריפיט.

30. תמיד יש פעם ראשונה (דוקטור נו)

"בונד, ג'יימס בונד", האזכור הראשון לציטוט שלא ימות לעולם. הוא עוד יעשה את הטריק הזה מלא פעמים. תמיד זה יעבוד לו.

31. לא בנוי לקשר (בשירות הוד מעלתה)

בונד בוחר להתמסד סוף סוף. אמא אפס אפס שבע יכולה להיות גאה. אלא שהבעיה בנישואים עבור סוכן חשאי היא שיש עוד דרך אחת לפגוע בו. תשאלו את בלופלד, כי לזה אין לב. חתך גדול בפנים, כן. חתול לבן מפחיד עמוס ביהלומים, כן. אבל לב? אזל המלאי.

32. קולו של נבל (בשירות עוד מעלתה)

מה יכול להיות פסיכי יותר מהתוכנית ב"מונרייקר" להרוס את העולם כדי לבנות אותו מחדש? אולי התוכנית של בלופלד להפנט את נשות העולם למשמע קולו. את כל זה הוא מבצע במעבדות שוויצריות במעלה האלפים. אבל אם חשבתם שלפחות להילחם בשוויצרים יהיה קלי קלות, מאחר והם, נו שוויצרים, תחשבו שוב – כי אף אחד מסוסי מלחמה בחליפות הסקי האלה לא מתכוון לשמור על ניטרליות.

33. השימוש הראשון בהיסטוריה במילה פימפ-מוביל (חיה ותן למות)

כבר בסרט הראשון שלו דואג רוג'ר מור לשדרג את השפה האנגלית במילה שתשמש את הקולנוע האמריקאי רבות - הפימפ מוביל. חבל רק שהפימפ-מוביל הספציפית הזו מחסלת את הנהג של בונד. אם הסרט הזה היה מצולם בישראל של שנות התשעים, בטח היו קוראים לזה "סובארו פשע".

35. + 34. פוסי גאלור ואוקטופוסי (גולדפינגר, אוקטופוסי)

היוצרים של בונד לא בחלו בשמות ויזואליים מאד לדמויות הנשיות שלהם. כל גבר נורמלי יודע שלא להסתבך עם בחורה ששם איברה המוצנע מתנוסס בשמה הרשמי. אבל בונד? אפילו לא חיכה עשרה סרטים  בין האחת לשנייה.

36. שלוש זה לא תמיד יותר טוב משתיים (האיש עם אקדח הזהב)

זה נבל בונד או דמות של דיוויד לינץ'? סרמנגה (כריסטופר לי האדיר), הנבל עם אקדח הזהב, הוא איש מתוסבך במיוחד: הוא הבעלים של אי פרטי שממשלת סין העניקה לו, יש לו אחוזה ענקית מלאה בדלתות מסתוריות ומבוכי מראות, גמד סמכותי מתור משרת ופטמה שלישית פריקית במיוחד. אגב, אל תגידו לו שום דבר על העניין הזה, נראה שזאת נקודה רגישה אצלו. אה כן, ויש לו מלא שלדים בארון. אותם הוא דווקא די אוהב.

37. מות בשלום, המפתחות בפנים (מונרייקר)

אל תתחבאו בארון קבורה כשאתם רוצים להרוג מישהו. זה יכול לצאת סמלי מידי, או מצחיק מידי.

38. למה יש לך שיניים גדולות כל כך? (המרגלת שאהבה אותי, מונרייקר)

מנבלי הבונד המסכנים בהיסטוריה. בסך הכל רצה שאנשים יאהבו אותו, אבל למלתעות (ריצ'רד קיל) הייתה בעיה דנטלית קלה (יחסית למי שמתחזה לכריש), שגרמה לו לנסות ולנשוך כל דבר. אפילו כרישים. מזל שבמונרייקר הוא מצא את האחת, כולה יפה ובלונדינית ועם גשר מרשים בשיניים. זה הרגע לקום על הרגלים ולהצדיע לנבל הבונד היחיד עם ביצי פלדה. באמת!

39. להתחיל מבראשית (מונרייקר)

הרבה לפני שזה נהיה מיינסטרים, הוגו דקס היה הראשון שחלם להרוס את העולם כדי להמציא אותו מחדש.

40. "סליחה, מלצר? יש פרפר מורעל במרק שלי" (רצח בעיניים)

רצח בעיניים ייזכר בגלל כמה דברים: כריסטופר ווקן, גרייס ג'ונס, וההתאמה הכי רחוקה בין שיר הבונד האדיר של דוראן דוראן ,לבין הסרט שסיים את תקופתו של מור. וכמובן - את העובדה שגרייס ג'ונס הרגה לבונד מודיע בעזרת הצגה ופרפר מורעל. המודיע המסכן נופל אל תוך שלולית המרק שמונחת מולו במקרה, כאילו אלוהי הבונד תכננו אירוע קומי מהמעלה הראשונה.

41. מרגישים את הלחץ באוויר (רישיון להרוג)

הסרט השני והאחרון (תודה לאל) של טימותי דלטון יצר שני שיאים בסדרה: הבונד שאחריו הגיעה ההפסקה הכי ארוכה (שש שנים עד להפצעתו המבורכת של פירס ברוסנן בגולדנאיי) והסרט הכי אלים בסדרה עם דירוג ה PG הגבוה מכולם. רוצים דוגמא? כל נבל הורד מישהו שבגד בו באמצעות תא לחץ.

42. מה אתה מתנפח? (חיה ותן למות)

ואם כבר במיתות משונות עסקינן, אתם בטח חושבים שהכרישים במערה יספיקו כדי להפוך את סצנת המוות הבאה לבלתי נשכחת. אז מסתבר שאפשר להיות הרבה יותר מגניב מזה.

43. הדקו חגורות, יוצאים לסיבוב (קזינו רויאל)

קזינו רויאל הוא סרט בונד מעולה. למרות שאווה גרין לא בדיוק משחקת, דניאל קרייג המצוין עושה לה את כל העבודה. לא נורא, היא הייתה מספיק יפה בשביל להיות שרועה על הכביש, ולנפק לנו את שיא העולם בסיבובים בהתהפכות מכונית.

44. מי בא לקרוז בלונדון? (העולם אינו מספיק)

השיא ששייך לעולם אינו מספיק הוא הפתיח לפני הכתוביות הארוך ביותר בסרטי בונד. כמעט סרט קצר (ומאוד מוצלח) בפניי עצמו, שבשיאו מרדף סירות פסטורלי על התמזה.

45. התדרוך האחרון (העולם אינו מספיק)

ההופעה האחרונה בהחלטה של קיו, ששיחק בהכי הרבה מסרטי הסדרה. קיו קשישא (דזמונד לאולין) החליט לצאת לגמלאות, ונפטר ממש אחרי הפרישה שלו. אי אפשר לחיות הרחק מבונד.

46. מה שלא הולך בכוח (אתה חי רק פעמיים)

הכי מבאס כשאתה מתחיל להכות מישהו וזה פשוט לא מזיז לו. ככה היה נראה המפגש המרתק בין בונד להאנס הענק. לכן היה על הסוכן למצוא דרך מקורית להיפטר ממנו.

47. רואה את היד שלך ומעלה בשתיים (חיה ותן למות)

תהיתם למה בונד צריך להיות טוב כל כך בקלפים? הנה הסיבה

48. דנץ', ג'ודי דנץ' (גולדן איי)

כשבונד הוחלט לחזור מן המתים בדמותו של פריס ברוסנן, נוצר הצורך בריענון רציני של הסדרה. אחת הדרכים היתה להפוך את המפקד המיתולוגי של בונד, M, מגבר בירוקרט לאישה עצבנית ובלתי מתפשרת. דנץ' נכנסה לנעליים, והיא ממלאת אותם עד היום.

49. הבונד הגרוע מכולם (קוואנטום של נחמה)

רצינו לתת ייצוג הוגן לכל אחד מסרטי בונד, אבל לא מצאנו אפילו מעלה אחת בקוואנטום של נחמה, סרט הבונד האחרון. קרייג הוא בונד משובח, אבל הסרט הזה הוא כאב ראש רציני, מבויים ברשלנות פושעת, חסר כל חוש הומור והכי נורא - משעמם. למה הם הולכים במדבר כל כך הרבה זמן?! מה רציתם בדיוק להגיד על אילי נפט? ומה זאת סצנת הסיום המגוחכת הזאת הבניין באמצע שומקום?!

50. לחיים (קזינו רויאל)

ובכל זאת, אי אפשר שלא לצפות בכיסוס ציפורניים לבונד החדש. שוב - כי קרייג מעולה. וקזינו רויאל היה סרט בונד פנטסטי, וכי ככה החלטנו. מלצר, תכין לנו משקה!

>> ממזר עם כבוד: הסצנות הגדולות של טרנטינו